רשתות חברתיות

נגמרה החגיגה? עתיד הרשתות החברתיות ואפליקציות המסרים יתבסס על פיצ'רים בתשלום

בעוד שטוויטר ירתה את יריית הפתיחה, עם Twitter Blue, נראה שטלגרם ו-ווטסאפ לא נשארים מאחור. אז נכון שהם כעת רק רמזו על זה רק בגרסאות הבטא, אבל אנחנו מאמינים שהפיצ'רים בתשלום יגיעו בקרוב לכולנו.

קצת היסטוריה על ווטסאפ ואיך עושים כסף?

נתחיל מווטסאפ, לא רק כי התוכנה הכי פופולרית בארץ, אלא כי הדרך שלה הכי מעניינת, ככל הנראה. התוכנה התחילה ב-2009 בכלל כתוכנה בתשלום רק לפלטפורמות ה-iOS הפועלת על מערכות האייפון, ואז עברה למודל של שימוש שנתי ואז לחינם לחלוטין ועסקה בגידול. החברה נשארה פרטית עד 2014, ולפי דיווחים התקיימה מהשקעות חוזרות של הקרן הפרטית Sequoia Capital. לא ניתן לדעת עוד מידע על המודל העסקי שלה מעבר לכך, אבל מה שאנחנו כן יודעים הוא שהיא צברה המון המון דאטה, כמה המון? המידע שצברה היה שווה למטא ב-2014 (לשעבר פייסבוק) כמעט 20 מיליארד דולר, כאשר היא קיבלה בעלים חדשים.

ווטסאפ נשאר חינמית לשתי הפלטפורמות המובילות בשוק, iOS ואנדרואיד, עד שמארק צוקרברג, מנכ"ל מטא, התחיל לדבר על הוספת פרסומות לאפליקציה ב-2017, מה שהפריע למנכ"ל והמייסד דאז, בריאן אקטון, ולכן עזב את הפלטפורמה והקים ב-2018 את סיגנל (ביחד עם מוקסי שכעת גם עזב), בלי פרסומות כמובן, רק עם מימון של מענקים ותרומות.

מאז השמועות על הפרסומות, מטא שיחקה עם "הלב" שלנו, ועד לכתיבת שורות אלו היא עוד לא הפעילה את הסוויץ'. אז אין הכנסה מוכרת ישירה מווטסאפ, למרות שניתן לחבר אותה לקמפיינים ופייסבוק גם מקבלת את המידע ממנה, לפחות באופן חלקי, אבל כנראה שזה לא מספיק.

ווטסאפ ביזנס – הרמז בשם, ועוד שחקניות

לפני כמה זמן דיווחנו על פיצ'רים בווטסאפ בטא לעסקים, אשר יהיו תחת תוכנית פרימיום. באותה בטא, לא היה מחיר לתכנית אבל היו פיצ'רים "נעולים" מאחורי חומת התשלום כמו התחברות למספר מכשירי סלולר נוספים, שינוי כתובת ייחודית לקוד "כרטיס הביקור" בווטסאפ ועוד. טלגרם אגב, הציגה מדבקות (סטיקרים) באותו החודש בבטא בתשלום.

ואנחנו כבר הזכרנו שטוויטר Blue, הלכה למעשה מקיימת תכנית פרימיום, ואפילו אילון מאסק מפנטז על שירות פרימיום לחלק נרחב מהמשתמשים העסקיים, אשר עשויים לשלם בשביל להשתמש במידע של טוויטר, או בשביל הוי הכחול.

אז הקרקע לא רק מוכנה, יש כבר תצוגת תכלית מסוימת מטוויטר ו"איומים" של מאסק (או הטרלות) על עוד. אבל האם אנחנו, כצרכנים אשר לא משלמים על שירותים ברשת החברתיות, במשך שנים, מוכנים לזה?

אם זה העסק שלי למה שאני לא אשלם על זה?

בוא נדבר קצת עלי ועל העסק שלי לכתיבת תוכן. אני משלם לגוגל כ-6$ בחודש בשביל להשתמש בדומיין שלי עם Gmail (ההחלטה הכי טובה שעשיתי כנראה, כי אני לא מחבב את אאוטלוק), ועוד כמה דולרים על מגוון שירותים נוספים, כמו אחסון לאתר שלי. אז אם מחר ווטסאפ ביזנס יציעו לי עוד כמה פיצ'רים שאני יודע שיכולים לקדם את העסק שלי בשביל, נניח 3$ בחודש, אני כמובן אצטרך לראות במה מדובר, אבל יש סיכוי שאצטרף להיות לקוח משלם. אבל לא כולם כמוני.

יש הרבה משתמשים שווטסאפ הוא כלי תקשורת וקצת עסקים, אולי אפילו הם עוד לא התחברו לווטסאפ ביזנס, הם כנראה לא ירוויחו מפיצ'רים נוספים ויישארו להיות לקוחות חינמיים, שזה בסדר לגמרי.

ומה לגבי טלגרם? לא סביר שסטיקרים זה כל מה שנקבל עם תשלום חודשי, צריך לחכות ולראות, כל מקרה לגופו. שורה תחתונה, אם מדובר בפיצ'ר שיכול לקדם את העסק שלי, למשל סליקה בווטסאפ עם שליחת חשבונית אוטומטית (ללא חיבור תוכנות חיצוניות או אוטומציה), בוט חכם יותר ממה שיש היום וה-פיצ'ר המבוקש, לפחות אצלי בעסק, ניתוק סופי וטוטאלי מהטלפון, שלא אצטרף להתחבר עוד לטלפון בשביל לקבל את המידע שיש לי בווטסאפ ווב, כמו שיש לי בטלגרם. חלום.

השד לא כזה נורא, אבל מה הלאה

אז הבנו שגם רשתות חברתיות או אפליקציות מסרים בתשלום זה משהו שאפשר להחליק, אבל השאלה עד כמה תגדל החמדנות של החברות. האם צוקרברג יחליט להציג פרסומות לכל לקוח שלא משלם? האם טלגרם תחל להגביל קבוצות למי שלא משלם?

יש פה הרבה מאוד כח בידם, ורק הזמן יגיד. ראינו אבל שדעת הקהל משפיעה פה, והרבה, אם מטא תקום יום אחד "הפוך" וכל העיתונים יעלו כותרות מפחידות של "מטא משתגעת – רוצה 10$ בשביל רקעים צבעוניים", המניה תגיב בהתאם, ויש מצב שהם יחזרו בהם, כמו שהיה בעבר עם הגדרות הפרטיות החדשות.

עוד בניין מטא, הוותיקים בפלטפורמה בטח זוכרים שפעם פייסבוק מסנג'ר הציע תשלום בשביל לשלוח הודעות לתיבות "פרימיום" כמו של סלבים, זה היה קיים לא מעט שנים עד שהם הסירו את זה, אי אפשר לדעת איך יקום מארק בבוקר. 

לגבי טלגרם אני פחות אופטימי, כי מקורות המימון שלה חזקים מאוד, ואולי הם גם יותר חסינים לביקורת ועל Twitter כבר חפרנו מספיק, רק מאסק צריך להחליט מה הלאה. 

נמשיך לעקוב ונישאר אופטימיים.להמשיך הדיון, הצטרפו אלינו לקבוצת הפייסבוק, בינתיים בחינם 🙂

דילוג לתוכן