כיצד עשויה להראות טוויטר ביום שאחרי הרכישה?

אם הכל ילך כמו שצריך ואילון יצליח לגייס את ההון העצום של 44 מיליארד דולר, הוא יהפוך להיות בעל השליטה היחידי של חברת טוויטר, והיא תחדל מלהיות חברה ציבורית ולהיסחר בבורסה. אבל מה זה באמת אומר? איך תראה טוויטר הפרטית בידי הידיים של אחד האנשים הכי לא ברורים, ויש שיאמרו מטרילים שיש?

חופש ביטוי או חופשי להתבטא?

אילון מאסק חושב שטוויטר יותר מדי מגבילה את חופש הביטוי, הוא צייץ על כך בפלטפורמה עצמה, לא פעם. אפשר להבין אותו, ציוץ "בדיחה" שטסלה הופכת לחברה פרטית סיבך אותו עם הרשות לניירות ערך האמריקאית (SEC), והוא גם שילם על כך סכום של 20 מיליון דולר ונאלץ לפרוש מתפקידו כיו"ר טסלה. גובה הקנס כמובן שלא יזיז לו, אך עקב העובדה שהוא מחוייב בחוקים (ששאר העולם גם מחויב בהם), מעצבן אותו.

לכן הוא משתדל לדבר הרבה על טוויטר כ"כיכר העיר" ושהיא צריכה להיות יותר פתוחה. וכן, זה אומר שהוא עשוי להחזיר את אחד הצייצנים, שהציוצים שלו ככל הנראה הובילו למעשה פלילי ואף לגרימת מוות של מספר אזרחים ושוטרים, דונלד טראמפ ומאורעות הפלישה לגבעת הקפיטל ב-6 לינואר 2021.

כך הוא כתב, קצת לפני הגילוי על המניות שהוא רכש בסכום של 2.89 מיליארד דולר המהווים 9.2% מהחברה כולה.

"בהתחשב בכך שטוויטר משמשת ככיכר העיר הציבורית דה פקטו, אי עמידה בעקרונות חופש הביטוי מערערת ביסודה את הדמוקרטיה." והוסיף "חופש הביטוי חיוני לדמוקרטיה מתפקדת." עם סקר של כן או לא.

אין פרסומות – יש מנויים

עוד השערה, לא פחות מעניינת, היא מודל הפרסומות/מנויים של טוויטר. כיום, טוויטר היא בחינם, ויש מסלול מנויים בשם Twitter Blue, המאפשר פיצ'רים נוספים כמו מאמרים ללא פרסומות, אפשרות של Undo לציוצים, תמות צבעים במובייל ועוד. המנוי עולה 3$, אבל עדיין אפשר להשתמש בטוויטר באופן רגיל.

מודל ההכנסות המרכזי של טוויטר, כמו רוב הרשתות החברתיות, הוא מפרסומות. ולמרות שמאסק אמר שהוא לא מחפש לעשות כסף מטוויטר (אז אמר), עדיין אנחנו מדברים במפלצת בזבזנית ביותר שרק ב-2021 הביאה להפסד תפעולי של 493 מיליון דולר. אז מה עושים? מנויים בתשלום.

לטוויטר יש נכון לעכשיו כ-217 מיליון משתמשים פעילים, תחשבו שמאסק מבטל את הפרסומות, לחלוטין, ומחייב כל משתמש לשלם 3$ בשביל השימוש בפלטפורמה, מדובר ברווח נקי של כ-7.8 מיליארד (עם הוצאות של 5.5 מיליארד דולר). גם אם רק חצי מהם ישלמו, נניח חברות גדולות, משפיענים, מיקרו משפיענים ואנשים שטוויטר היא הפרנסה שלהם, עדיין יש פה סכום יפה. וכאשר מאסק מתכנן גם לבצע קיצוץ מסיבי לעובדים, הוא יוכל אולי לעמוד בהוצאות החדשות של החברה תחת שליטתו.

ביי ביי לבוטים – שלום לאישורים באמצעות תעודה מזהה

מפרסמים בפייסבוק כבר מכירים את זה, בייחוד מפרסמים של גופים פוליטיים. רוצה לפרסם באופן ממומן? עליך להזדהות כאדם אמיתי ולציין את הגוף שאתה עומד מאחוריו, אם לא? אתה מסתכן בחסימת חשבון הפרסום כולו. כנ"ל לגבי אנשים שיש חשש שפרצו לחשבון שלהם. פייסבוק מבקש שתשלחו אליה תעודה מזהה. ובקרוב גם טוויטר?

מאסק צייץ, באחד הימים (עוד ציוד שנמחק) שהוא חושב שמי שמשלם ל-Twitter Blue צריך לקבל גם את הווי הכחול, אחרי אימות נוסף ככל הנראה, וכך כולם ידעו שהוא אדם אמיתי.

האמת, זה לא רעיון כזה גרוע. אם נחבר את האופציה של מנויים בתשלום אנחנו מתחילים לקבל רשת שבה האנשים אמיתיים, מאומתים ומשלמים בשביל הזכות להשתמש בה. לבוטים, האקרים ופושעים, זה יהיה ממש לא משתלם וקשה לנהל ככל את החשבונות הפיקטיביים שלהם. תוסיפו עוד אופציה (אפשרית) של חיוב אזכור של השם המלא וביי ביי לכל טרולי המקלדת שמתחבאים מאחורי המסך, והפכנו באמת לכיכר העיר, אולי… כי עוד לא דיברנו על מקורות ופייק ניוז.

משנה שם – משנה מזל

יש לאילון קטע עם שמות, זה די ברור. בתור מי שקרא לבן שלו:  X Æ A-12 ובעקבות חוקי קליפורניה שונה ל- X Æ A-Xii (אנחנו לא הולכים לנסות לומר את זה, למרות שיש סרטון ביוטיוב), יש מצב שהוא לא ירצה להישאר עם השם Twitter, וגם הלוגו המקורי של הציפור המצייצת, כמו השם, בסכנה.

זו לא המצאה שלנו, בסופ"ש שבו מאסק היה אמור להצטרף לבורד של טוויטר הוא העלה סקר וביקש מהעונים עליו להצביע על "האם Twitter צריכה להוריד את ה-"w" משמה" ובכל להפוך ל-Titter – שיש פה רמיזה בעל רקע מיני, מה שמתאים לסטייל המטריל והנהנתן של מאסק, וגם אולי מרמז שהוא לא מרוצה מהשם הנוכחי. עוד הטרלה היתה שהאופציות היחידית לסקר היו "כן" ו"כמובן".

חופש ליצורים מבוגרים עם תכנים בוגרים

חופש ביטוי אומר גם פחות צנזורה. בעוד הגיל המינימלי לפתיחת חשבון בטוויטר הוא 13, עדיין לא קיימת הגבלה על התכנים שהפלטפורמה מאפשרת בנוגע לעירום או אקטים מיניים.

אם באמת הפלטפורמה תוגבל מגיל 18 (בשביל ההזדהות), וכל משתמש צריך אשראי (שגם מזהה אותו), אז אנחנו הלכה למעשה נועלים את הפלטפורמה לכל מי שלא משלם.

גם יש למאסק איזה רעיון של לגרום לערוצי החדשות לשלם בשביל השימוש בתכנים הנעולים, כמו שיתוף, אבל בכל מקרה, מדובר בהאופציה מעניינת שקצת מתחילה להזכיר פלטפורמה פופולרית אחרת שנעולה מאחורי חומת תשלום: OnlyFans.

ההבדל הוא גדול, בטוח נכון להיום. בעוד ש-OF  מאפשרת צפייה בתכנים רק למשתמשים משלמים, בטוויטר כל מי שמעל גיל 18 יכול להיחשף לתכנים אלו, אם הוא נתקל בהם, בחינם.

אם מאסק ישאיר את עובדי ועובדות תעשיית המין בטוויטר, הוא למעשה הופך לאתר בתשלום בשביל (גם) תכנים מיניים. ואם כולנו מסביב אנשים בוגרים, בגירים ואמיתיים לא אמורה להיות עם זה בעיה. ואז גם אולי השם Titter יותר הולם, ויכול להוות הטרלה נהדרת, אנחנו כבר יכולים לחשוב על שינויים מינוריים ללוגו, אשר יהדהדו את השם החדש. 

לסיכום – פשוט תטילו קוביה

אף אחד, אפילו לא מאסק עצמו, יודע איך יראה העתיד של טוויטר. אנחנו יכולים רק לנסות לנחש ולהסתמך על ההבטחות שהוא נתן למשקיעים ולבנקים שהוא מנסה לגייס מהם את ההון הנותר עבור הרכישה ולפי האופי המוחצן והפומבי שלו.

אל תשכחו, מדובר באילון מאסק, אדם שבגלל עקיצה תמימה יחסית לחברה שלו, טסלה, בידי אדם אחר הלך ושכר חוקר פרטי בשביל למצוא עליו לכלוך, אין לדעת מה הוא יעשה יום אחד כש"יבוא לו" ו"בשביל הצחוקים". הוא יכול פשוט לשנות את כל הרקע של הפלטפורמה לוורוד ולרשום "אשתי במחזור, ואני מזדהה" וכולם יצחקו, אבל גם כולם יהיו כלואים במגלומניה והשליטה שלו הרחק מדעות ועיני הציבור, כי החברה פרטית ושלו, ועוד היינו עדינים.

שורה תחתונה, נחכה ונראה. ללא ספק, אם העסקה תתקיים, יהיה לכולנו מעניין וגם (קצת יותר) על מה לכתוב, לא שחסר.

דילוג לתוכן