מטא מנסה ליצור לנו עתיד מוזר גם מחוץ למטאוורס

זה לא סוד שמארק צוקרברג, מנכ"ל ומייסד מטא, משחק הרבה לאחרונה ב"מה אם?". החל ממעבדת VR עם מוצרים שהוא לא מוכן לשחרר מה-Reality Labs ועד למצגת מוזרה על העולם החדש שלו, המטאוורס. אבל נראה שהנפילה במניה הלחיצה גם אותו, ולכן הוא והצוות עולים שלב במוזרות ולאיך העתיד שלנו יראה בעיני גאון אחד.

מתרגם אישי, גוגל טרנסלייט על הכוונת

אם חשבנו שהמצגת הקודמת על השקת השם החדש של פייסבוק, מטא, היתה מוזרה, צוקרברג מעלה את הרמה מבחינת הקונספטים, אבל הפעם המצגות או הסרטונים מלוטשים יותר.

ההתמקדות שהתקיימה ביום רביעי (24.02) היא במחלקת AI או כמובן, Meta AI (לשעבר Facebook AI, אפילו הכתובת נשארה), ויריית הפתיחה היא לא פחות מהבטחה לתרגם 100 שפות בדיבור וכתיבה בזמן אמת באמצעות אינטליגנציה מלאכותית (AI). הכל מוצג בסרטון מאויר וחמוד שבו הדמויות מדברות לטלפון והוא מתרגם בחזרה את הדיבור לטקסט בשפה המקומית, בדיוק כמו "מצב שיחה" בגוגל טרנסלייט של חברת גוגל אשר תומכות ב-32 שפות במצב זה.

באתר החברה נרשם שמטא מתמקדת בעיקר בשפות שהם low-resource, כלומר שפות שאין בהם סטנדרטים של כתיבה בשביל לאפשר למכונה ללמוד איך לתרגם אותם: "מערכות תרגום המכונה (MT) של ימינו משתפרות במהירות, אך הן עדיין מסתמכות במידה רבה על למידה מכמויות גדולות של נתונים טקסטואליים, כך שהן בדרך כלל אינן עובדות טוב עבור שפות עם משאבים נמוכים, כלומר, שפות חסרות נתוני אימון, וגם לשפות אשר אין להן מערכת כתיבה סטנדרטית."

אם הכל כל כך אוטופי ומטא רק רוצה לשפר את העולם, למה יש לנו תחושה שבניגוד להאזנות שכבר הופרחו, מטא רוצה שפשוט נספר לה את כל מה שאנחנו רוצים או צריכים, והיא טטרגט את הפרסומות בהתאם?

Project CAIRaoke, סירי על הכוונת

עוזרות אישיות התפתחו המון מאז שאפל הכריזה על ההשקה של סירי לאייפון 4s ב-2011, אבל מטא חושבת שהיא יכולה יותר טוב.

בסרטון מצויר נוסף, מוצגת דמות שמדברת לעוזרת אישית של המתחרים, והיא לא מבינה אותה כל כך.

באתר החברה הם מספרים על הבעיות של המתחרים: "אם היינו יכולים ליצור אינטראקציה עם עוזר אישי מבוסס בינה מלאכותית בשפה טבעית באותה הדרך שבה אנו מתקשרים עם אנשים, זה היה יכול להקל על חיינו באינספור דרכים. אבל העוזרים היום לא מרשימים, בין אם אנחנו מקיימים איתם אינטראקציה באמצעות קול או טקסט. ניתן להתקילם בקלות בבקשות שגרתיות כמו "השתק את כל ההתראות לשארית היום, אלא אם אמא שלי מתקשרת", שלא לדבר על שאלות כמו "האם אוכל לשכור את המרכז הקהילתי המקומי למסיבה פרטית?" או משימות כמו "תכנן חופשת חוף משפחתית במחיר סביר לסוף השבוע הרביעי ביולי."

אז – Project CAIRaoke, טוען שהוא יכול לפתור את כל אלו, באמצעות, AI, ML (לימוד מכונה) ועוד אלמנטים כגון Dialog Policy Management.

מצגות כמו חול…

בעולם הפיתוח יש מה שנקרא Proof of Concept, או POC, שזה אומר שמראים ללקוח או למשקיע את המוצר עובד, בלי גרפיקה מרשימה או UI, רק את המוצר מתפקד, להראות שזה בכלל אפשרי.

פה ראינו בעיקר גרפיקה מרשימה. היה עוד מוצר שהיה כל כך מוזר שבחרנו לא להרחיב עליו. מאין רובוט מבוסס AI בשם Builder Bot אשר "מייצר" עולמות באמצעות פקודות קוליות בלבד ו-AI. 

כלומר ניתן לומר לו "תייצר לי ג'ונגל" והוא יעשה זאת.

וכיוון שלא ראינו POC ואף אחד מהקהל לא התנסה בו, או אמר לו לייצר דברים לא מתוסרטים, הרשו לנו לומר שמטא עוד רחוקה מהסרטונים המתוסרטים היטב שהיא מציגה.

בכל מקרה חזון זה תמיד טוב, ואין ספק שצוקרברג שם הרבה אסימונים על פיתוחים מסוג זה. מה מכל זה יצא בסוף לשוק? העתיד (ומארק) יגידו.

דילוג לתוכן