מטאווארס

מארק צוקרברג מציג חוויה חדשה מפלטפורמת ה-VR של מטא

אין לאף אחד ספק שחברת מטא, לשעבר פייסבוק, מהמרת הרבה על העולם הווירטואלי, וגם על המטאוורס, שאלה לא בהכרח אותם דברים. החל משינוי שם והגברת העבודה וגם חשיפות שהם משחררים מבית Reality Labs, כמו הסרטון החדש.

יש מוצר עובד?

סרטון חדש שעלה לחשבון הפייסבוק והאינסטגרם של מארק צוקרברג, מנכ"ל ומייסד מטא, הראה חומרה עובדת, כנראה, עם יכולות שטרם נראו עד כה. שם הקוד הזמני של המשקפיים הוא Project Cambria.

בעולם הטכנולוגיה אחד הסודות הכי שמורים שיש, אולי אפילו יותר מהטכנולוגיה של מוצר, הוא העיצוב שלו, וכשזה מגיע למשקפי VR, יש הרבה מה להסתיר, כי המון חברות, חלקן מתחרות, רוצות לדעת איך יראו משקפי העתיד אשר חברת מטא תמכור לראשונה תחת השם שלה, ולא של Oculus, ז"ל.

לגבי החומרה, היא מצונזרת לחלוטין, מה שמעיד אולי על עיצוב הקרוב או אולי אפילו זהה לעיצוב הסופי שיימכר לצרכן. גם לא רואים חוטים בשטח, כך שסביר שהיא תהיה (גם) אלחוטית, כמו חברתה למדף, ה-Oculus Quest 2.

מה משחקים בעולם הבא?

צוקרברג אוהב שמות חדשים ומפוצצים, ואנחנו מקבלים כמה ישר בתחילת הסרטון, הדמו המוצג נקרא The World Beyond, או העולם שמעבר, או העולם הבא, הבא בתור כמובן. והוא משתמש בפלטפורמת Presence אשר הוצגה שנה שעברה ואמורה לתת למפתחים כלים לשלב בין העולם האמיתי לעולם הווירטואלי ובכך לקדם את עולם המציאות המעורבות או Mixed Reality.

אחד החידושים ב-Presence הוא API בשם Passthrough API והוא מאפשר למפתחים לכסות את התמונה האמיתית המתקבלת מהמצלמות של המשקפיים באובייקטים וירטואליים. בנוסף, מערכת בשםSpatial Anchors תאפשר למפתחים לנעול אובייקט וירטואלי לאזור בעולם הפיזי.

חלק מהיכולות הנ"ל נראו בסרטון של מארק. ניתן לראות דמות חמודה עם אוזניים ארוכות מטיילות בעולם האמיתי ואז עוצרת. מארק גם זורק כדור וירטואלי על הקיר האמיתי והוא חוזר אלינו.

לוותיקים מביננו אולי יהיה קשה לצפות ב"עוד סרטון" שמציג יכולות עתידיות, כמו מה שנראה ב-2015 עם ה-Magic Leap, והמוצר הסופי התברר בסוף כפחות מרשים, אבל הפעם צוקרברג חשב בקטן, ובסרטון לא נראו רובוטים שמשמידים את העולם בתוך משרד ענק, אלא יותר כדור קופץ, שיעור ספורט, דמות פרוותית ואפשרות לשחק עם מסכי המסנג'ר, מה שעשוי לקסום לצד העסקי של הלקוחות של מטא.

החלק היותר מרשים בסרטון היה המעבר בין העולם האמיתי לווירטואלי באופן מלא ובצבע. יוני קנטי, מנהל מספר קהילות בתחום כמו ו-VR.IL ו-XR Devs התרשם מכך והסביר קצת יותר: 

"החידוש לדעתי הוא שהם מראים פה Mixed Reality שאינו דרך המצלמות המוכרות של ה-Oculus Quest בשחור לבן, אלא, באמצעות המשקפיים החדשים (Cambria) ניתן לראות תמונה ברזולוציה גבוהה בצבע מלא. יש פה המון חידושים: מוצר פרימיום עם דגש לעסקים ועבודה, כולל עקיבת עיניים, פנים וידיים, אופטיקה חדשה ושונה, רזולוציה גבוהה יותר, בקרים עם מצלמות עליהם, שדה ראייה רחב יותר וכו'. צפוי להיות יקר יותר אבל עם תמיכה לאחור צפויה (backward compatibility) זה בהחלט נשמע משתלם.

פרויקט קמבריה עשוי לפתוח עידן חדש של עבודה משרדית בבית בנוחות בלי לאבד קשר עם הסביבה, וגם משחקי Mixed Reality  אמיתיים. מדובר בצעד נוסף בדרך למשקפיים נוחים לכל משתמש, כאלו שנרצה להרכיב ולא ינתקו אותנו מהסביבה, שזה כנראה החזון האמיתי."

לצפייה בסרטון:

https://www.facebook.com/zuck/posts/pfbid02By6KV99jJfUEQr57mjoLJksQYVBrJpPTHEhYeirDL3ddoc6yW2DJCcj6boBzxUBRl

אין תאריך משוער למשקפיים אך חלק מהיכולות המוצגות בסרטון ישוחררו בקרוב לקהילת המפתחים תחת הפלטפורמה של Presence. נמשיך לעקוב.

דילוג לתוכן