טוויטר

הטרלה או רכישה – האם אילון מאסק בכלל רוצה לקנות את טוויטר?

בהחלטה לא ממש מפתיעה, המיליארדר המוכר, מנכ"ל טסלה, אילון מאסק עושה בעיות ומעלה שאלות לגבי נושאים מסויימים ברכישה של טוויטר, וכמובן שהוא עושה את זה באופן פומבי, בטוויטר.

מה הפעם, מאסק?

הפעם אנחנו למדים על סעיף מיוחד בחוזה, שבו אם צד אחד גורם לעסקה "להתפוצץ", הצד השני, טוויטר או אילון מאסק, צריך לשלם נזקים בסך 1,000,000,000 דולר, (מיליארד), אך הוא צריך גם להוכיח את הסיבה לפיצוץ, ושם הנוסח מעורפל יותר.

כבר ציינו את ההשלכות לעתיד של טוויטר למקרה שהרכישה תתבצע, ואף ציינו בסוף ואנחנו מצטטים: 

"אף אחד, אפילו לא מאסק עצמו, יודע איך יראה העתיד של טוויטר. אנחנו יכולים רק לנסות לנחש … אל תשכחו, מדובר באילון מאסק, אדם שבגלל עקיצה תמימה יחסית לחברה שלו, טסלה, בידי אדם אחר הלך ושכר חוקר פרטי בשביל למצוא עליו לכלוך, אין לדעת מה הוא יעשה יום אחד כש"יבוא לו" ו"בשביל הצחוקים"."

אז מאסק עומד במילה שלו וכעת הבעיות שהוא מעלה הן לגבי כמות הבוטים, או המשתמשים המזויפים בפלטפורמה, הוא כתב ל-93 ממיליוני העוקבים שלו (ועוד כמה מבחוץ), שהעסקה כרגע "אינה יכולה להתקדם" עד שתתברר הסוגיה, וכמובן שהמניה של טוויטר הגיבה בהתאם.

כמה בוטים באמת?

הבעיה, לפי הציוץ של מאסק, היא שהדיווח המקורי של טוויטר מדבר על פחות מ-5% חשבונות מזויפים, כמו שטוויטר מסרה לרשות לניירות ערך בארה"ב (SEC), ואילו מאסק מעריך שמדובר בלפחות 20% בוטים.

איך הדבר משפיע? פשוט מאוד, לפי ההבטחות של מאסק לבנקים ולמשקיעים בשביל הכספים לרכישה העומדים על 44 מיליארד דולר, מדבר על מספר משתמשים פעילים אשר יכולים לשלם לחברה, כאשר היא תעבור למודל פרימיום ללא פרסומות.

הציוץ, גרם לוויכוח פומבי ברשת החברתית בין אילון למנכ"ל טוויטר הנוכחי פרג אגרוול (Parag Agrawal). פרג אומר שקשה לאמת את המידע ואף לשחרר אותו באופן פומבי, ומאסק לא אהב את התשובה שלו, ולכן שלח לו אימוג'י של קקי מחייך.

הערכות הן שאם מאסק יוכיח, (או יוכיח "בכיכר העיר" לקהל הרחב) שמספר הבוטים גדול יותר מה-5% שטוויטר טוענת הוא יוכל לקיים מו"מ על המחיר, ולהוריד אותו, או לפוצץ את העסקה ולגבות קנס נאה של מיליארד דולר. אחלה שיטה, וזה תוך כדי שהוא מחסל עוד קצת את המניה והלכה למעשה מפסיד לחברה כסף.

יהיה או לא יהיה?

אנחנו לא חושבים שמישהו יודע מה הולך במוחו של המיליארדר, אפילו הוא לא, כפי שהוא העיד בעצמו בהרצאת טד שערך בזמן הכרזה על ההשלטות, לגבי כוונותיו עם טוויטר, אבל מה שברור זה שהוא אוהב לספק כותרות, רק קצת כואב לנו על האנשים מסביב שלפעמים חוטפים את הריקושטים.

דילוג לתוכן