פייסבוק

פייסבוק הבטיחה למדינות מתפתחות אינטרנט בחינם, אך הם שילמו עליו בכל מקרה

פייסבוק השיקה ב-2013 את השירות Free Basics, אשר מסופק בידי Facebook Connectivity שהיום היא Meta Connectivity, למדינת מתפתחות כמו אינדונזיה, פיליפינים, פקיסטן ועוד – כדי לעזור להם לגלוש באתר שלה ובמספר אתרים נוספים, ללא עלות. 

מדובר בהסכם שהיה לפייסבוק עם מפעילות הסלולר המקומיות, והוא עבד נהדר במשך שנים וסיפק את השירותים למעל 300 מיליון משתמשים, כאשר המטרה של פייסבוק תמיד היתה לספק אינטרנט (או פייסבוק) למיליארד משתמשים ללא עלות.

הכוונות היו טובות

על פניו נשמע נהדר. שירותי אינטרנט עולים כסף ובעוד הרבה משתמשים נמצאים בתכנית של תשלום מראש על החבילה, כלומר, הם מקבלים את השירות כל עוד יש כסף בחשבון והם לא חורגים מחבילת הגלישה, פייסבוק הצליחה להחריג את האתר שלה ועוד מספר אתרים נוספים מחבילת הגלישה.

כלומר, אם חבילת הגלישה שלי היא עבור 5 ג'יגה בייט, אז אם אני גולש בפייסבוק, עלות הגלישה, או הנתונים שהטלפון לוקח בזמן הגלישה לא יורדת לי מהחבילה. אני יכול למשל לקבל אימיילים ב-5 ג'יגה האלו, ולגלוש לפייסבוק באופן חופשי.

עד שהם לא, התגלתה פרצה ופייסבוק לא רצה לתקנה

לפי מסמך פנימי שהתפרסם באתר של Wall Street Journal, נראה שפייסבוק ידעו על הבעיה, אשר פקדה משתמשים במשך חודשים ארוכים. הם קראו לה "דליפה", והיא מתקיימת כאשר משתמש Free Basics, מתחיל להשתמש גם בשירות בתשלום (למפעילת הסלולר המקומית).

הבעיה מתקיימת בסרטוני וידאו, שאינם אמורים להיות חלק מתכנית Free Basics, של פייסבוק לאינטרנט בחינם. ברגע שהמשתמש צופה בוידאו, הוא מחויב עליו, לפי חבילת הגלישה.

גם התראה שאמורה לקפוץ וליידע את המשתמשים על כך שהם משתמשים בשירות פרימיום, לא פעלה.

בגלל שהרבה משתמשים משלמים על החבילה מראש, הם לא שמו לב לחריגה עד שנגמרה להם היתרה בחבילה. ומאז הם לא יכלו להשתמש יותר בגלישה סלולרית.

האתר WSJ מדווח שפקיסטן לבדה שילמה כ-1.9 מיליארד דולרים על האינטרנט ב"חינם" של פייסבוק.

ומה קורה עכשיו?

פייסבוק מדווחת לוול סטריט, שהיא מאז פתרה את הבעיה, בערך. 

היא מודיעה למשתמשים שצפייה בסרטוני וידאו עשויה להוביל לחריגה, בעת ההרשמה לשירות החינמי, וגם משתדלת להתריע למשתמשים על מתי שהם עושים שימוש בשירותים שאינם בחינם.

פייסבוק מבחינתה ממשיכה לנסות לחזק את האחיזה שלה בשווקים מתפתחים איך היא נכשלת שם, וצופה גידול רק במדינות בעלות קישוריות נמוכה. היא אפילו פרסה רשת ווי-פי מקומית בחלק מהמדינות בשביל לספק להם שירותי פייסבוק בחינם, כמה שרק אפשר.

דילוג לתוכן