מיקרוסופט צפויה לרכוש את ענקית הגיימינג אקטיוויז'ן בליזארד

מיקרוסופט צפויה לרכוש את ענקית הגיימינג אקטיוויז'ן בליזארד ב-68.7 מיליארד דולר, כיצד יראה היום שאחרי?

בהודעה די מפתיעה, שחררה היום (18.01) Microsoft באתר הרשמי שלה שהיא הגישה בקשה לרכישת של אחת מחברות הגיימינג הגדולות בעולם, Activision Blizzard.

הסכום הוערך בלא פחות מ- 68.7 מיליארד דולר

מדובר בסכום אדיר, שלפי הדיווחים הרכישה תתבצע לפי מחיר של 95$ למניה, מה שמביא הסכום ל-68.7 מיליארד דולר. כשהעסקה תיסגר, מיקרוסופט תהפוך להיות חברת המשחקים השלישית בגודלה בעולם לפי הכנסות, אחרי Tencent וסוני.

הרכישה צפויה להיסגר ב-2023 (לא יאוחר מיוני) איך היא תלויה בהסכמת הרגולטורים ובעלי המניות של Activision Blizzard. הדירקטוריונים של שתי החברות המדוברות כבר אישרו את העסקה.

חלק מהסכנות הצפויות בידי הרגולטור, היא האם העסקה הופכת את מיקרוסופט למונופול, על זה החברות יצטרכו לתת תשובות בהמשך.

כמו חנות צעצועים

אם הרכישה תאושר, מיקרוסופט צפויה להיות הבעלים של כמה ממותגי הגיימינג הגדולים בעולם כמו:

StarCraft, World of WarCraft, Call of Duty, OverWatch, Diablo, Warcraft, וגם בזירת המובייל גיימינג, השילוב עם חברת King יאפשר למיקרוסופט להשתלט על המותג Candy Crush, ואולי להביא מותגים כמו Halo לעולם המובייל.

זו לא הרכישה הענקית הראשונה של מיקרוסופט, רק לפני שנה היא רכשה את ZeniMax Media המחזיקה את המפיצה Bethesda ב-7.5 מיליארד דולר, מה שנתן לה את המותגים של Doom, The Evil Within, Wolfenstein, Dishonored ועוד.

מה היא מרוויחה מזה, מה הלאה?

כרגע, הטקטיקה של מיקרוסופט די ברורה, היא רוכשת חברות, ואז מצרפת את המחשקים הכי נחשקים שלהם לשירות ה- Xbox\PC Game Pass שהוא שירות פרימיום מתחדש, כמו נטפליקס, המאפשר גישה למאות משחקים, חלקם כבר ביום ההשקה.

בנוסף, לא מן הנמנע שמיקרוספט תגביל משחקים מסוימים לפלטפורמות שלה, שהם ה-Xbox וה-PC, כדי לגרום למשתמשים לבחור בה, על פני המתחרה הגדולה, סוני. היא כבר רמזה לכך בעת סיום הרכישה של ZeniMax Media.

תחשבו למשל, ש-Call of Duty של שנת 2023 (כי 2022, כנראה כבר סגורה), יצא רק ל-Game Pass ומשתמשי פלייסטיישן לא יוכלו לשחק בו בקונסולה שלהם, אלא רק במשחקים הישנים יותר. צעד מרחיק לכת יותר יכול להיות מניעת השרתים לפלטפורמה מסוימת, כמו של סוני. אבל זה לא סביר שזה יקרה.

בכל מקרה, עוד משחקים מוביל לעוד רכישות של קונסולות מוביל לעוד הצטרפות לשירות הגיים פאס של מיקרוסופט, אין ספק שהיא מתכוונת להחזיר את ההשקעה, והגיימרים בעיקר נהנים.

לא הכל וורוד – עוד סיבות לרכישה

יתכן שהרכישה הצפויה באה לעזרת החברה Activision Blizzard אשר נמצאת תחת מספר סיבוכים משפטיים לאחרונה. כמו זו מול California Department of Fair Employment and Housing (DFEH) אשר תובעת את החברה על קידום תרבות של הטרדות מיניות, ועוד האשמות של עובדות המספרות מצב של תרבות רעילה כלפי נשים. כל זאת אחרי הדעה להסכם פיצויים של 18 מיליון דולר עם ה- US Equal Employment Opportunity Commission בספטמבר.

ומה הגיימרים חושבים על זה?

בשביל להבין את מורכבות המוצב, החלטתי לדבר בעצמי, כגיימר מזדקן, על המקרה, וגם הבאתי שני גיימרים נוספים, אחד עם Xbox Series X ו-Game Pass שיש לו גם פלייסטיישן, ועוד גיימר שהוא יותר Team Sony למרות שהוא גם חוטא במשחקי מחשב, ורכש את ה-PS5 והיום הראשון, ומקים קבוצת פייסבוק המוקדשת כולה לתחום.

אני בכוונה מפריד את זה מהכתבה, ומדובר בדעות אישיות שלי ושל חברי הגיימרים, אבל חשוב לי לנסות להביא את כל הצדדים.

אור קורץ, מחזיק ב-PlayStation 5 שנקנה אחרי חצי שנה, משחק גם במחשב, לא המון:

"קצת נמאס לי בכל הרכישות האלו. זה כאילו מרגיש שלחברות נמאס לייצר כותרים ייחודיים, אז הם פשוט קונים מי שכבר עשה זה.

באופן אישי לא הכי מעניין אותי אקסקלוסיביות, אולי כי בחרתי בצד שמקבל הכל. אם מחר יצא משחק אקסקלוסיבי לפלייסטיישן, אני יכול לקנות אותו, וכיוון שמיקרוסופט מזמן לא מוציאה כותרים אקסקלוסיביים ל-Xbox, אני צריך מחשב סביר, ויש לי כזה, בשביל משחקים אקסקלוסיביים ל-Game Pass/Microsoft.

אין לי כרגע Game Pass, אבל זה נראה שזו ממש טעות לא להצטרף, בטח עכשיו. בכל מקרה יהיה מעניין לראות איך סוני תגיב, אומרים שהיא גם בדרך לשפר, במידה מסויימת, את שירות PlayStation Plus, שלה. נחכה ונראה"

יבגני טרבנוב, מחזיק ב- Xbox Series X ו-Game Pass מנהל תוכן, גיימר ותיק:

"אין ספק שהדיווחים על סביבת עבודה רעילה באקטיוויז'ן-בליזארד הביאו את החברה למצב בשל לרכישה – ומי מתאימה יותר ממייקרוסופט שנמצאת באמוק רכישות כדי להתחרות בסוני?

בסופו של דבר הרכישה של אקטיוויז'ן-בליזארד היא המט אחרי השח שהיה רכישת בת'סדה.

כעת מייקרוסופט חולשים על וורקרפט, דיאבלו, אוברוואץ' והכי חשוב – קול אוף דיוטי.

וזה מעבר לעובדה שהם הפכו לבית הרשמי של משחקי RPG מערביים עם משחקים בפיתוח כמו סטארפילד, אלדר סקרולס 6 ופולאאוט 5.

זה בהחלט יום גרוע מאד להיות המנכ"ל של סוני – שהתעורר למציאות שבה מכירות מאסיביות של אקס בוקס זה רק עניין של זמן על חשבון הפלייסטיישן.

לטווח הארוך זה רק יחזק את התחרות, ואני לא אתפלא אם סוני יכפילו את המאמצים בגזרת המשחקים היפניים והמשחקים העלילתיים למבוגרים, בעיקר כשמייקרוסופט היא הבעלים של משחקי האונליין הכי גדולים בשוק."

גיל פלקוביץ', רכש את ה-PlayStation 5 מהיום הראשון, מתכנת בהייטק ומנהל את קבוצת PlayStation NextGen IL – פלייסטיישן הדור הבא:

"אני שנים תוהה לעצמי מתי יבוא היום שבו מיקרוסופט תבוא ותלחץ על המקלדת "שפוך המון כסף" ותקנה את כל עולם הגיימינג ואשתו.

זה אומנם התחיל בבת'סדה אבל לא באמת הרגשתי את זה על בשרי, כי אני פחות מתחבר למשחקים שלהם. אך עם הרכישה המטורפת לחלוטין הזו של Activision-Blizzard מישהו שם בסוני צריך ללחוץ על "כפתור הפאניקה".

אם מיקרוסופט תממש את המתבקש, קרי הוצאת כותרי Call of Duty העתידיים בלעדית לאקסבוקס/PC, אנחנו נראה גל נטישה מאסיבי לטובת אקסבוקס.

המצחיק הוא ששנה אחר שנה סוני משיגה כל מיני אקסקלוסיביים זמנים ובטאות מוקדמות ל-COD, ועכשיו לוקחים ממנה את מסחטת הכספים המשוגעת הזו.

כל זאת ועוד לא התחלנו לדבר על כותרי WOW SC WC חדשים, שסביר להניח שבעקבות הרכישה שלא יראו אור על הפלייסטיישן. אם מיקרוסופט תעשה את מה שהייתי מצפה ממנה לעשות, אז לא תהיה ברירה אלא לקנות גם אקסבוקס."

סיכום

אז הנה, קיבלתם את המידע היבש, וגם קצת פיקנטריה מתוך הפורמים החמים מבלי לדשדש אליהם, לא היה תיאום בין הצדדים והדעות היו יחסית תואמות.

יהיה מעניין, נאחל בהצלחה לכל הצדדים, חשוב לציין שהעסקה היא בסימן שאלה לפי הרגולטורים, ולא משנה כמה כסף מיקרוסופט תשפוך, לא יעזור לה, אם היא תוכרז כמונופול. אנחנו נמשיך לעקוב.

דילוג לתוכן