על הקריסה של פייסבוק

מאמר דעה: על הקריסה של פייסבוק ומציאת חלופות

ביום שני (4/10/21) בסביבות 08:30 בערב, קרסו השרתים של פייסבוק וחברות הבת שלה: אינסטגרם, ווטסאפ ואוקולוס ליותר מ-5 שעות. כבר סיפרנו לכם על ה"למה?", אך אני הייתי רוצה להתמקד ב"למה זה טוב?" ולדבר קצת על החלופות ההולמות לרשת הפופולרית.

אפשר קצת שקט?

בדיוק ב-08:30, ה"דבר הנורא" קרה, השרתים קרסו, ואני הייתי עמוק בעבודה. בדרך כלל כשאני שקוע בעבודה, אני מכבה את כל ההתראות, סוגר חלונות מיותרים ומשקיע בעבודה שלפניי. הפעם, שמחתי לגלות שאני לא צריך את פעולות המנע הרגילות בשביל לקבל שקט, הוא כבר פה.

כאשר אין ווטסאפ, אין הודעות מיותרות מקבוצות הגנים, אין בדיחות לא מצחיקות בקבוצות המשפחה, וגם אין הטרדות של קולגות בעבודה. כאשר אין פייסבוק, נמנע מאיתנו מסיח הדעת הכי גדול שידעה האנושות: הפיד האינסופי. גלילה שלא נגמרת של תמונות, סרטונים ומלל שכנראה לא יהפוך את חיינו למאושרים יותר, אלא להפך.

אחרי סיום העבודה, התפניתי למשפחה שלי. אחלה אנשים מסתבר, שוחחנו, הקשבנו, חווינו. ממש כמו פעם… טוב נו, היינו עושים את זה בכל מקרה, אבל הפעם בלי ה"ענן" (תרתי משמע) שבחדר ומפריע כל הזמן עם צפצופים מטרידים, הרגיש יותר אישי ואינטימי.

מה לגבי העבודה?

לא נפגעה. יש מיילים, טלגרם, מיקרוסופט Teams וזום (שקצת חבל שגם הם לא הצטרפו לחגיגת הקריסות, היה יכול להיות נהדר בלעדיהם לכמה שעות טובות).

בגדול פייסבוק כנראה לא תורמת יותר מדי לעבודה, אולי שיווק בקטנה, אבל גם פה יש תחליפים שתיכף אפרט עליהם. לגבי ווטסאפ, הוא בסך הכל אפשרות נוחה לצ'וטט וצבר תאוצה בגלל מסת המשתמשים שבו. תחליפו את ווטסאפ בטלגרם, גוגל צ'אט (לשעבר Google Hangouts), לינקדאין ואפילו ICQ (הוא עדיין פעיל, בדקו בחנות גוגל), ולא הרבה השתנה בשנים האחרונות. לשמחתי רוב הלקוחות שלי עדיין עובדים עם מייל, ואפשר לתקשר איתם ללא בעיות דרכו, אני אפילו מעדיף את זה. כמובן שאינסטגרם במקרה שלי לא רלוונטי, למרות שתמיד אמרו לי שאני פוטוגני, זה בטח הזקן…

משחקים בנדמה לי: מה אם הקריסה של פייסבוק היתה ממושכת יותר?

בימים האחרונות אני מוצא את עצמי משתעשע עם המחשבה הזו לא מעט. בואו נניח לרגע שפייסבוק, ווטסאפ ואינסטגרם היו קורסים לשבוע, חודש או אפילו שנה. מה היינו עושים?
כמו שכבר ציינתי, מבחינת תקשורת בין-אישית כמו ווטסאפ, קיימות עוד דרכים: לינקדאין, טלגרם, גוגל צ'אט וכמובן SMS, מיילים ושיחות.

מבחינת פייסבוק, פה זה קצת יותר מורכב. אם אנחנו מדברים על להתעדכן עם החברים ברשתות החברתיות, קיימות עוד רשתות חברתיות: טוויטר, לינקדאין (גם פה מככבת), ואפילו טלגרם הפכה להיות רשת חברתית לכל דבר ועניין עם קבוצות ואופציות חברתיות מגוונות.

מבחינת שיווק פה זה קצת יותר טריקי. עמוד עסקי בפייסבוק קשה להחליף, אבל בשביל כך יש עמוד עסקי בלינקדאין (שוב?!), ואפשר גם לשווק בטלגרם ובטוויטר.

האפליקציה היחידה שקשה למצוא לה תחליף של 1:1 מבחינת פונקציונליות היא אינסטגרם.

האם קיים תחליף לאינסטגרם?

התשובה הפשוטה היא – לא.
אין באמת רשת פופולרית ומסיבית כמו אינסטגרם. ניתן לומר שהרבה מהמשתמשים באינסטה (כמו שקוראים לה הצעירים) משתמשים גם בטיקטוק. אבל אינסטגרם, אם תשאלו כל משפיען קטן כגדול, מתקיימת בעיקר בסטורי, שלו אין תחליף.
נכון, קיימים מתחרים לסטורי כמו סנאפצ'אט (שהפכה למאוד מסחרית) וגם יוטיוב מנסה, אך לא מדובר בתחליף ראוי.

במקרה זה, ב"יום שאחרי" פייסבוק וחברות הבת שלה יקרסו, משפיעני האינסטגרם יצטרכו לחפש בית חדש או להגביר נוכחות ברשתות הקיימות, ההימור שלי הוא על טיקטוק (שכבר צוברת פופולריות מרשימה) ואולי אפילו נראה רשתות כמו OnlyFans, רשת ליוצרים מבוגרים בתשלום, מנסה גישה יותר נקייה ו-SFW (בטוח לקהל הרחב).

בגדול, קצת שקט לא כזה נורא

גם בקריסה עצמה וגם במחשבות של "כאילו", באמת שהמצב לא כזה אקוטי. קיימות חלופות רבות, חלקם ראויות ביותר. חוץ מאינסטגרם, כמעט לכל חברה או תת-חברה של פייסבוק יש מתחרה הולמת.

בקיצור, בקריסה הבאה, אל תיכנסו לפאניקה וחפשו אותי בSMS, פקס או ICQ!

דילוג לתוכן