Photo by Jonas Elia on Unsplash

ה-AirTags של אפל הפכו לכלי נוח וזול לביצוע פשעים על מעקב וחדירה לפרטיות

בעקבות עלייה בפופולריות של Apple AirTags בעולם (והדיוק המירבי שלהם ללא שימוש ב-GPS), המוצרים שנועדו לעזור לנו למצוא מזוודה שעבדה, או מפתחות, הפכו לכלי מסוכן בידיים הלא נכונות.

הבעיה בנוחות מירבית

האפל איירטאגס, הושקו באפריל 2021 והיו אמורים להיות כלי חביב ונוח למחזיקי מכשירי החברה, אפל, אשר עשוי לעזור להם לאתר חפצים אבודים.

המחיר שלהם היה 29$ בארה"ב ובשביל 4 כאלו תאלצו להיפרד מ-99$ (בארץ הם יעלו לנו קצת יותר מ-450 ש"ח). לא נורא בכלל. ואפל כמו אפל שחררה מגוון אביזרי משלימים, כמו קייס למחזיק מפתחות, קייס סיליקון, התאמה למזוודה, וכמובן מחזיק מפתחות של חברת Hermès היוקרתית שמחירו מתחיל ב-299$ (פי 10 מאיירטאג בודד), כי למה לא?

הפופולריות של ה-AirTags גברה כאשר התגלה שאין בהם מכשיר GPS בכלל, והם נעזרים בתקשורת בלוטות' המתקבלת ממכשירי אייפון ואייפד אנונימיים בסביבה. בנוסף, לתגים שבב U1 מיוחד אשר יכול לתת לטלפונים החדשים אפשרות לאתר אותם באמצעות NFC עד כדי דיוק מירבי. ופה הבעיה.

מישהו עוקב אחריך? וזה לא NSO

לא שחסרים חברות שיעקבו אחרינו מבלי שאנחנו מעוניינים בכך (גוגל למשל), אך אם אני מסתיר איירטאג בתיק, רכב או אפילו כיס מעיל של עובר אורח, אני יכול לעקוב אחרי המעשים והתנועות שלו במשך זמן רב. כמה רב? אפל, אשר מודעת לבעיה משתמשת במספר דרכים להזהיר את המשתמשים אשר עוקבים אחריהם.

אם קיים AirTag אשר מחוץ לטווח של מכשיר האפל אשר צימד אותו לזמן הנע בין 8 עד 24 שעות הוא יתחיל לצפצף, בעזרת ספיקר זעיר אשר קיים בתג, בשביל להתריע בפני הסביבה שייתכן כי הופעל AirTag בקרבתם אשר לא הם אישרו אותו.

הפתרון למחזיקי מכשירי אפל

פתרון ככה-ככה. ברגע שמכשיר האייפון או האייפד יאתר AirTag שלא הוא צימד אותו (הרי הוא שולח אותות BT לעזור למקם אותו), הוא יקפיץ התראה למכשיר האפל (אייפון או אייפד) אשר בסביבה שקיים חשש שהוא במעקב. ניתן לסרוק את התג (אחרי שמוצאים אותו), ולקבל את המספר הסידורי שלו בשביל להעביר למשטרה. עדיף גם לנתק את הסוללה לפני כן, בעזרת סיבוב הפתח האחורי, בשביל שהמעקב יפסק.

אך מרשמים ברשת, לא תמיד התקבלה הודעה, ויכולים לעבור מספר ימים עד אשר נדע שעוקבים אחרינו.

הפתרון למחזיקי מכשירי אנדרואיד

פתרון טיפש הרבה יותר מהפתרון של מחזיק התפוח הנגוס. כיוון שאפל, ושבב ה-U1 לא יכולים להכריח את המערכת של גוגל לאתר או להתריע על תג אשר עוקב אחרינו, היא העלתה לחנות הפליי אפליקציה בשם Tracker Detect, אשר מאפשר לסרוק את הסביבה ולגלות אם יש AirTag פעיל אשר רחוק מהמכשיר אפל שאליו הוא צומד, עוד לפני שהוא מצפצף.

הבעיה – האפליקציה לא פועלת ברקע, כך שאנחנו נאלצים להפעיל אותה ידנית כל דמה דקות, לוודא שלא עוקבים אחרינו, וגם היא לא תמיד פועלת.

וזה לא נגמר פה

לאחרונה מתפתח שוק, לא שחור, של תגים אשר הוסר מהם הרמקול. כלומר, יכולים לעקוב אחרינו במשך שעות רבות, ואם יש לנו מכשיר אנדרואיד, אנחנו לא נשמע אפילו את הצפצוף המוכר.

המוכרים מתרצים את ביטול הספיקר, לכאורה עם כוונות טובות. הם טוענים שהוא לא יזעיק את חשדם של בודקי טיסות, אשר צפצוף בבטן המטוס או בשער הטרמינל, אשר מגיע ממזוודה, ישמע חשוד.

אבל ברור שניתן גם לבצע מעקבים לא חוקיים ולחדור לפרטיות של אחרים עם AirTag מחוסר ספיקר.

אין מה לסכם, המצב לא מזהיר

בדרך כלל יגיע פה סיכום, עם קצת אופטימיות. אבל אנחנו כמעט שנה אחרי ההשקה והבעיות רק מצטברות.

אם עוקבים אחריכם וברשותכם מכשיר אנדרואיד, אתם בכלל לא תדעו שעוקבים אחריכם (אלא אם תוודאו זאת פיזית כל כמה שעות), ואם יש לכם מכשיר אפל (אייפון או אייפד), שימו לב היטב להתראות של המכשיר.

מה אפל יכולה לעשות? אנחנו לא ממש יודעים, כי היא כבר קיצרה את הצפצוף מ-3 ימים ל-8 שעות (במינימום), ועדיין מי שמחפש לבצע מעקב לא חוקי, כבר מצא בדמות נטרול הספיקר.

אולי גרסאות חדשות של האיירטאגס יביאו את הבשורה, אבל זה רק אומר ששוק היד 2 והשוק השחור לדור 1 של ה-Apple AirTag יתפוצץ. בהצלחה לנו. 

דילוג לתוכן