פייסבוק עם טלפון
Photo by Thought Catalog on Unsplash

המפתח של Unfollow Everything נחסם בפייסבוק לצמיתות

המפתח לואיס ברקלי טוען כי פייסבוק חסמה לצמיתות את חשבונו בתגובה לתוסף הדפדפן שיצר.

התוסף המדובר, שנקרא Unfollow Everything, הפך את פייסבוק לממכרת פחות על ידי סיוע למשתמשים לבטל באופן אוטומטי את המעקב אחר כל מה שמופיע להם ב-News feed, כמו כן, התוסף שימש חוקרים שוויצרים בשביל לחקור את הקשר בין שימוש בפייסבוק לאושר.

על פי ברקלי, לתוסף היו כ-13,000 הורדות וכ-2,500 משתמשים פעילים בשבוע. ברקלי, שמנהל עוד סטארט-אפ טכנולוגי ובנה את Unfollow Everything כפרויקט צדדי ללא תשלום, שיתף שהוא שהוא נחסם על ידי פייסבוק שעות ספורות לפני שקיבל צו מניעה. "הרגשתי שאולי משהו ממש רע עומד לקרות, כמו שאולי אני הולך לפשוט רגל כי פייסבוק עומדת לתבוע אותי או משהו כזה", סיפר ברקלי.

זה לא קרה, אבל האירוע אכן חושף עוד מהאופן שבו פייסבוק אוכפת את תנאי השימוש שלה נגד מפתחים המבקשים ללמוד או לשפר את חוויית פייסבוק. חוקרים מאוניברסיטת ניו יורק נחסמו באופן דומה מהפלטפורמה לאחר שיצרו תוסף דפדפן שאסף מידע ממוקד ממודעות פוליטיות בפייסבוק. פייסבוק האשימה את החוקרים בהפרת התנאים שלהם נגד איסוף נתונים, שלטענת פייסבוק פוגעים בהגנה על פרטיות המשתמשים.

הרשת מגיבה לאירוע החסימה

פרנסס האוגן, (מהנדסת אמריקאית, מנתחת נתונים וחושפת שחיתויות מוכרת בארה"ב) אמרה בתגובה: "פייסבוק מתחבאת מאחורי קירות המונעים מחוקרים ורגולטורים להבין את הדינמיקה האמיתית של המערכת שלהם. פייסבוק תגיד שפרטיות פירושה שהם לא יכולים לתת לך נתונים – זה לא נכון".

"ה-FTC מחויב להגן על פרטיותם של אנשים, וכמו גם לייצר מאמצים להגן על שיטות פרסום ממוקדות", זאת על פי סמואל לוין, מנכ"ל FTC. "אכן, ה-FTC תומך במאמצים לשפוך אור על שיטות עסקיות אטומות, במיוחד סביב פרסום מבוסס מעקב".

בתור לא אקדמאי, ברקלי לא בהכרח ירוויח מהחוקים האלה. אבל רמיה קרישנן, עורכת דין ב-Knight First, המייעצת לברקלי, אמרה כי הקונגרס צריך לבחון מקרוב כיצד חברות הטכנולוגיה "סוחטות את בחירת המשתמשים, כולל באמצעות תנאי שימוש כבדים".

לעת עתה, ברקלי קצר באפשרויות משפטיות. כאזרח בריטניה, הוא יידרש לשלם את שכר הדין המשפטי של הצד השני אם יתבע ויפסיד, סיכון שאמר שהוא לא מוכן לקחת. "אני רוצה לנסות להשיג סוג של צדק," אמר. "עדיין לא ברור לי כיצד לעשות זאת."

דילוג לתוכן