הלוחמה הפסיכולוגית האירנית בסייבר

מאמר אורח: על הלוחמה הפסיכולוגית האירנית בסייבר

מאת: ד״ר יניב לויתן, מומחה ללוחמת מידע

ההוגה הסיני הגדול סאן טזו היה זה שאמר בספרו ״אומנות המלחמה״: המצביא הגדול הוא לא זה שמגיע לשדה הקרב ונלחם. המצביא הגדול הוא זה שיודע לשבור את רצונו של האויב להילחם, ומכניע אותו ללא קרב. תובנה זו, נמצאת בבסיסה של הלוחמה הפסיכולוגית ומלווה את התחום מימי קדם.

המהפכה הדיגיטלית מאפשרת לחמש את כלי השיווק הדיגיטלי והרשתות החברתיות ולעשות בהם שימוש לטובת עיצוב תודעה בהיקפים חסרי תקדים. הנושא כבר נבדק והוכח מבצעית בהתערבות הגדולה של רוסיה בבחירות בארה"ב בשנת 2016 .משם ועד לפעילות האירנית כנגד מדינת ישראל, הדרך הייתה קצרה.

אירן שוב בכותרות

לאחרונה התפרסם כי אירן הצליחה להחדיר ולהפעיל רשת של פרופילים מזויפים לתוך ליבו של השיח הציבורי הישראלי ברשתות החברתיות. דרך רשת זו היא פועלת וממנפת מתחים ושסעים קיימים בחברה הישראלית.

ובכל זאת, מה מיוחד בקמפיין האירני שנחשף? המהלך האירני מוכיח לנו את האופן שבו ניתן להשפיע על התודעה של הציבור מבלי שנהיה מודעים לכך שאנו משרתים אינטרסים זרים, ואפילו אינטרסים של מדינות אויב. הכוח העיקרי שהופעל בקמפיין האירני היה שימוש בדמויות ״שחורות״. הלוחמה הפסיכולוגית מתחלקת לרמות חתימה שונות. הכוונה לטשטוש זהותו של המוען, יוצר המסר. הפוטנציאל הגדול ביותר נמצא בעת הפעלת כלים שחורים. כלים שחורים הם כאלו המאפשרים למדינה התוקפת לפעול תוך שימוש בזהו בדויה, במקרה הזה היו אלו כביכול ישראלים שהפיצו את המסרים. כלים שחורים הופכים את המסר למאוד אמין ואפקטיבי. יש סיכוי נקשיב לישראלי, אין סיכוי שנקשיב לאירני.

אנו יודעים שדרך כלי סייבר ניתן לבצע מגוון רחב של פעולות צבאיות. כמו למשל: ריגול וחבלה. יחד עם זאת, חשוב להבין שהסייבר הוא הכלי הטוב ביותר לצורך השפעה ועיצוב תודעה. הרשתות החברתיות אשר מאפשרות לנו להיות בקשר עם חברים וקרובי משפחה, יכולות לעבור תהליך ״חימוש״ ובו הן הופכות לכלי המושלם להפצת תעמולה.

אז מה אפשר לעשות?

כל אחד מאתנו חייב לגלות אחריות. אנו חיים בעידן שנקרא ״עידן הפוסט אמת״. בעידן זה קשה מאוד לדעת מה אמת ומה שקר. אנו מותקפים מדי יום באינסוף מסרים, רבים מהם פייק ניוז ותעמולה. הדרך היחידה להבחין בין אמת ושקר היא להפעיל מנגנונים עצמיים של פיקוח ובקרה. עלינו לברור בקפידה את חברינו ברשתות החברתיות ולמנע מאישור אוטומטי של כל ״חבר״ חשוד. חשוב לדעת שכישראלים, אנו מהווים מטרה ויש סיכוי שינסו לבצע פעולות זדוניות תוך ניצול התמימות של שחקנים רבים בסביבה הדיגיטלית.

מדוע כל זה חשוב? מכיוון שהפעילות הדיגיטלית הנוכחית היא תמימה ביחס למה שמחכה לנו בהמשך הדרך. בקרוב מאוד יגבר השימוש בכלים כדוגמת Deep-fake. כלים אלו יהפכו את היכולת שלנו לזהות מידע זדוני לכמעט לבלתי אפשרי. אם הלוחמה הפסיכולוגית בסייבר היום מהווה אתגר, העתיד יהיה גרוע הרבה יותר. אנו חייבים להכיר את אתגרי התחום ולחנך את עצמנו לפעול בהתאם. יריבינו מכירים את הטכנולוגיות החדשות ולא יהססו לעשות בהן שימוש כנגדנו.

הכותב הוא ד״ר יניב לויתן, מומחה ללוחמת מידע ומרצה על לוחמה פסיכולוגית בעולם העסקים.
לחצו כאן למעבר לאתר.

דילוג לתוכן