בעתיד, רובוטים יצלמו לנו את התמונות של הלוקיישן ל-Airbnb

אין ספק שרובוטים זה העתיד. הם כבר מהווים חלק מרכזי בתעשיית mass-production בפסי הייצור וכד'. צוות של סטודנטים לתואר שני מאוניברסיטת קורנל מנסה לשדרג מערכת אסתטית חישובית לצרכים יותר מעניינים, כמו עזרה בצילום נכסים.

איך מודדים יופי?

בתחילת שנות ה-30, בשנת 1930 המתמטיקאי האמריקני ג'ורג' דיוויד בירקהוף גילה את תורת האסתטיקה עם הנוסחה: M=O/C. בנוסחה זאת, M הוא המדד האסתטי (מורכב מציון מספרי כלשהי), O הוא סדר ו-C הוא מורכבות האובייקט. לפי המדד חלקים אשר מסודרים וגם פשוטים יקבלו ציון M גבוה יותר – כלומר יהיו יותר אסתטיים מספרית לעומת סצנות כאוטיות ומורכבות. 

צוות מחקר באוניברסיטת מנסה משהו קצת אחר… רובוטים ואלגוריתמים.

הצלם-רובוט שלהם של הצוות מורכב משלושה חלקים: 

  • אלגוריתם הערכת תמונה המעריך את התמונה שהוצגה ומוציא ציון אסתטי (דומה לנוסחה של בירקהוף). 
  • לצרוך תנועה ומוביליות הם נעזרים ברובוט Clearpath Jackal רובוט בסיסי המיועד לתנועה בחללים סגורים, עליו מורכבת המצלמה. 
  • אלגוריתם AutoPhoto שהוא פיתוח מקורי המבוסס על מודל אומדן אסתטי. ה-AutoPhoto המשמש כמעין קושחה, המתרגם את התוצאות מתהליך דירוג התמונה לפקודות עבור הרובוט בשביל לשנות את המיקום על מנת לקבל את התמונה האידיאלית והאופטימלית.

כלומר בגדול מדובר בשני אלגוריתמים מרכזיים, כזה המקבל תמונת סטילס בכל פעם מהרובוט ומעריך האם היא מתאימה באמצעות ציון, ואלגוריתם נוסף המחובר לרובוט המובילי, המשחרר מידע לצורך אופטימיזציית התמונה של האלגוריתם הראשון.

 איך מלמדים אלגוריתם על יופי?

סטודנט שנה שנייה בתואר שני, האדי אלזייר, מסביר שלצורך אלגוריתם הלמידה הוא והצוות שלו שיכללו מודל אומדן אסתטי קיים, על-ידי הזנת מערך נתונים של יותר ממיליון תצלומים שדורגו בידי בני אדם.

האלגוריתם עצמו למד למעשה על היופי ואסתטיקה דרך עשרות תמונות תלת ממד שבהן צולמו סצנות של פנים לוקיישנים בשביל לזהות זווית צילום מורכבת בצורה אופטימלית. 

ניתן לראות בסרטון כשהרובוט משתחרר בקמפוס, הוא מתחיל עם מספר צילומים גרועים, ולאט לאט האלגוריתם נכנס לפעולה. 

ככל ש-AutoPhoto "מבין" יותר מה הוא צריך לצלם, בחירת הצילומים משתפרת בהדרגה עד שניתן לומר שהתמונות שהרובוט מספק מתחרות באתרי נדל"ן רציניים. בממוצע לרובוט נדרש מעל 10 איטרציות כדי לבצע אופטימיזציה של כל תמונה, וכל זה מתרחש תוך מספר דקות, והרובוט רק משתפר.

היופי באלגוריתם, מסביר אלזייר, שהרובוט לא צריך להשתמש בכללי צילום מוכרים כמו חוק השלישים, למשל, כי מטרת האלגוריתם AutoPhoto המבוסס על מודל אומדן אסתטי קיים, כבר לומד מה נחשב "יפה" ו"אסטטי" ללא התייחסות לכללי צילום של צלמי לוקיישנים מקצועיים.

השלב הבא, לפי הצוות של קורנל, יהיה צילומי חוץ, שם כנראה תידרש עזרתו של רחפן מקצועי עם מצלמה איכותית, בשילוב האלגוריתם הקיים.

האם סוכני הנדל"ן צריכים להיזהר? עד שהרובוט ידע להתמקח במחיר, אנחנו מאמינים שהם בסדר.

דילוג לתוכן