בינה מלאכותית לא תוכל לרשום פטנט על שמה

מוזר ככל שזה יישמע, אדם תבע את משרד הפטנטים האמריקאי לאחר שדחו את בקשתו לרישום פטנט על שם בינה מלאכותית בשם DABUS.

המקרה המעניין הזה הגיע השבוע לפתחו של השופט הפדראלי ליאוני בריקמה (Leonie Brikema) שקבע כי לא ניתן לרשום בינה מלאכותית (AI) כממציאה של פטנט אמריקאי.
במקרה כזה, הבעלים של אותה בינה מלאכותית יהיה בעל הפטנט באופן חוקי.

סטיבן תאלר (Stephen Thaler) הוא אותו האדם שהגיש את התביעה, בה ניסה להישען על העדכון לחוק הפטנטים משנת 2011, ובנוסף אף ביקש ממשרד הפטנטים הוכחה לכך שהקונגרס התכוון לבני אדם בלבד (בעדכון המדובר קבע הקונגרס שכל "אינדיבידואל" יוכל לרשום פטנט).

 

AI לא תוכל להירשם כממציאה, אך בעליה – כן

תאלר הוא חבר בקבוצת "הממציא המלאכותי", יוזמה בינלאומית שחבריה מנסים לקדם רישום של בינה מלאכותית כבעלת פטנט.
לדבריו, DABUS, הבינה המלאכותית שהמציא, היא הבעלים של פטנט חדש לאורות מהבהבים ולמכונת משקאות ולכן ביקש לבצע את הרישום בשמה.

השופט בריקמה קבע כי הנוסח בחוק הפטנטים מתייחס לבני אדם (himself / herself) בלבד. לכן, מאחר שהבינה המלאכותית אינה אדם, היא אינה יכולה להירשם כממציאת פטנט, וזו למעשה, הפרשנות הטבעית והמתבקשת לדברי הקונגרס. בריקמה הזכיר בדבריו גם את העובדה שגם חברות מסחריות ומדינות לא יכולות לרשום פטנטים בשמן, וכי מאפייניו של ממציא כבר נבחנו והוגדרו בבתי משפט פדרליים בעבר.

בניסיון אחרון טען תאלר כי אם יאפשרו רישום פטנטים גם לבינה מלאכותית, הדבר יעודד חדשנות, ימריץ ויעודד פיתוחי AI נוספים.
השופט בריקמה דחה טענה זאת מאחר שלדבריו מדובר בשיקולי מדיניות שאותן יש ללבן או לפתור מול הקונגרס ולא מול בית המשפט.

האם הסתיימה בכך הסאגה?

ראיין אבוט (Ryan Abbott), פרופסור למשפטים המפקח על פרויקט "הממציא המלאכותי" אמר שחברי הקבוצה יערערו על פסיקה זו, מאחר ובמקרה זה השלילה היתה נקודתית וכי לא נטען במשפט כי לעולם לא יהיה ניתן לרשום בינה מלאכותית כממציאת פטנטים.

אלו הם דבריו של השופט בריקמה עליהם נשען אבוט בדבריו: "ככל שהטכנולוגיה מתפתחת, ייתכן שיגיע הזמן שבו הבינה המלאכותית תגיע לרמת תחכום שכזו עשויה לספק משמעויות מקובלות של המצאה. אבל הזמן הזה עדיין לא הגיע, ואם כן, יהיה זה לקונגרס להחליט כיצד, אם בכלל, ירצה להרחיב את היקף דיני הפטנטים".

 

 

 

 

 

Photo by Markus Winkler on Unsplash

דילוג לתוכן