ready player one
Photo by Martin Sanchez on Unsplash

צפיתי ב-Ready Player One וזה מה שיש לי לומר על העתיד של ה-Metaverse

בסופ"ש שעבר החלטתי להשלים פערים ולצפות ב- Ready Player One. אני מודה, זה קרה גם בעקבות כל הדיבור הזה על מטא, פייסבוק והחזון של מארק צוקרברג.

האמת, הייתי בטוח שאני אצפה בסרט עתידני, על דברים שכל כך רחוקים מאיתנו ויהיו פה עוד עשרות שנים, אבל לצערי זה לא קרה. לתדהמתי, רוב אם לא, כל הדברים שבסרט, בצורה זו או אחרת קיימים כבר היום. וזה די מטריד.

על מה הסרט Ready Player One?

למי שכמוני פספס את הרכבת כשהוא יצא, מדובר בסרט שיצא בשנת 2018 והוא מבוסס על ספר בעל שם דומה שיצא ב-2011. העלילה מספרת על עתיד לא כל רחוק, 2045 בסך הכל. כדור הארץ עבר עוד כמה התעללויות מבני האדם (לא קורונה) מצד האדם וכעת חלק מהשכונות נראית כמו מזבלה. נקודת האור היחידה שיש לאנשים שגרים במקומות הפחות מפותחים היא האואזיס. 

האואזיס הוא שמה של המטאוורס התורן. מדובר בעולם וירטואלי, מטאוורס, שבו ניתן לעשות כל מה שעושים היום ב-2021 און ליין. 

רק במקום שנעשה זאת פיזית עם הדמות האמיתית שלנו, הנקראת "שחקן", בסרט אנחנו מבצעים אינטראקציות עם האווטר, או הדמות הווירטואלית שלנו. איך נכנסים לאואזיס? עם קסדה, בדומה למשקפי או קסדות הקווסט (אוקולוס לשעבר) שיש היום, ללא צורך בחיבור פיזי למחשב.

ניתן לבצע קניות אונליין ואופליין, אינטראקציה עם חברים אווטרים אחרים, לשחק משחקים ולצבור נקודות. הנקודות יאפשרו לנו לקנות מוצרים בתוך המטאוורס, (כמו בגדים ותסרוקות לאווטר), וגם מחוצה לו, כמו למשל עוד אביזרים לשחקן שיעזרו לו להתנהל באואזיס. דוגמה לכך היא חליפת גוף המאפשרת תחושות ב-כ-ל הגוף של השחקן ברגע שאווטר אחר נוגע בחלק מסוים בגוף של השחקן. 

אם אווטר אחר שם את היד הווירטואלית על הכתף שלנו באואזיס, בזכות החליפה, נרגיש מגע של יד אמיתית בעולמו של השחקן. אתם יכולים כבר לנחש לאן זה עוד יכול ללכת.

הסרט עצמו מדבר על "משחק על" המתקיים בתוך האואזיס, ומי שפותר אותו ומנצח, זוכה בזכות לשלוט ולקבוע את כללי המטאוורס שהוא האואזיס, אבל זה פחות מעניין בהקשר של ימינו. לפחות כרגע.

האם ניתן להשוות בין Ready Player One – לעולם של ימינו?

בעוד שהסרט מציג גרסה חיה ופועלת של המטאוורס, הרבה אלמנטים שבתוכו קיימים גם היום.

פרטיות – בניגוד למשל לרשתות החברתיות של היום, זה ממש טאבו לספר פרטים אמיתיים על השחקן שלך באואזיס. אתה קיים רק כאווטר עם שם פיקטיבי. הסרט משחק עם ההשלכות של מידע זה. כאשר מתגלה פרט חשוב על השחקן כמו מיקומו בעולם, זה גם יכול לעזור וגם להציל אותו, מבלי לפרט יותר מדי. די דומה למה שיש היום עם כל השיימינג והדוקסינג (חשיפת פרטים של אדם באופן פומבי) שיכול להרוס וגם להציל חיים.

גיימינג – מרכיב מרכזי בסרט היה מרכיב הגיימינג, אפילו לדמות בעולם האמיתי קוראים "שחקן". יש בסרט לא מעט אלמנטים שלא יהיו זרים לגיימרים של היום. פסילות, כמו במשחק, שריון מיוחד, נשקים משודרגים, מכוניות מירוץ, ועוד. כולם עשו גיחה בסרט החדש/ישן ומוכרים מאוד לגיימרים. כמו בעולם הגיימינג במשחקים שהם ניתן לבחור דמות, גם באואזיס היו בחירות רבות לאווטר, ניתן היה להיות חייזר, רובוט, לשנות את המין ועוד.

כלכלה – האואזיס מזכיר את המשחק פורטנייט (שנחשב היום מטאוורס בעצמו). מדובר במוצר חינמי, אך ניתן לשדרג את הדמות שלנו באמצעות כסף וירטואלי, שחלקו עולה כסף אמיתי, כך גם באואזיס. אין לשדרוגים כמעט השפעה על האווטר, מלבד נראות חיצונית, אבל זה מאפשר לו לקבל זהות ייחודית. באואזיס הכסף הושג באמצעות "עבודה" במטאוורס, תשוו את זה היום לצפייה בפרסומות במוצר בחינם. 

פייק ניוז – נקודה די עצובה. בסרט, כל מה שקרה באואזיס היה וירטואלי, אבל בגלל שהוא "שם" הוא נחשב לאמת, גם אם אין בו אמת של ממש. כמו היום, כאשר פוסט או הודעה בקבוצת ווטסאפ ללא כל בסיס מאחוריה יכול לעבור בקלות ולהפוך ל"אמת" החדשה, גם בלי מטאוורס.

כולם כלואים במסכים – אחת הסצנות הזכורות יותר בסרט, הוא מרדף, בעולם השחקן הקודר, בין הגיבור לנבל. מדובר במרדף מכוניות אמיתי, אך מסביב כל אוכלוסיית הרחוב נעוצה עם העיניים במסכים מתמקדים בקרב הוירטואלי שמתרחש. הם לא רואים שמתקיים מול עיניהם האמיתות נטולות הקסדה מרדף מותח, כי הם עסוקים בעולם פנטזיה. כמו היום, כאשר אנחנו לפעמים נעוצים כל כך בפיד או במשחק בטלפון כאשר אנחנו לא שמים לב לסביבה שלנו.

סטטוס שקרי – בעולם האמיתי בסרט אתה יכול להיות קבצן שחי מהיד לפה, ובאואזיס אתה שייח' או מלך בממלכה אדירה. אתה רק צריך לצבור מספיק מטבעות וירטואליים. גם היום אנחנו עדים לתופעה דומה של פיד אינסטגרם מלא בכל טוב, פאר, מכוניות, עושר וחיוכים, אבל בפועל מדובר באנשים בלי אמת מאחורי זה, שלפעמים משכירים את הציוד ומזייפים את הרקע, רק כדי להראות לעולם שהם נהנים ומדהים להם, אם כי המציאות קודרת יותר.

המלחמה הבאה תהיה על המטאוורס

בואו ננתק רגע את ההשלכות התרבויות ונדבר רק על השורה התחתונה. בעולם כמו אואזיס יש המון כסף. תחשבו "לשלוט" על המשתמש היום כך שהוא כלוא בפיד אינסופי, וכל הזמן לספק לו גירויים בשביל לקבל את תשומת הלב שלו ואת הכסף שלו. מדובר בעולם מפחיד אך מאוד כלכלי לכל חברה שתוכל להקים אואזיס משלה.

מטא לא לבד. אפל גם הגישה פטנטים, וגם לסוני יש תכניות ל-PlayStation VR דור 2, אני מנחש שאמזון לא תישאר מהצד ואולי גם גוגל תחזור למשחק. כי איפה שיש כסף יש טכנולוגיה, ואיפה שיש טכנולוגיה יש חברות גדולות. 

אני צופה שמטא היתה רק יריית הפתיחה, ואולי בכלל המטאוורס המרכזי הבא יהיה שייך לחברה אחרת. אבל קודם צריכים לצמצם קצת בקסדות ולהפוך אותם ליותר פרנדלי לפני שרוצים לשלוט בעולם האמיתי שלנו.

מוכנים לזה שחקנים?

דילוג לתוכן