Space junk

משרד ההגנה של ארה"ב מוכן לממן חברות סטרטאפ אשר יעזור לנקות את הפסולת בחלל

הפנטגון החליט על תכנית ניקיון חדשה, הפעם בחלל. כנראה שלא את כולו, אבל לפחות את החלקים המזהמים ביותר ואלו הנמצאים במסלול קרוב לכדור הארץ ולאטמוספירה, והוא החליט לממן חברות טכנולוגיה אשר יעזרו לו במשימה.

מהי פסולת חלל?

ויקיפדיה מגדידה פסולת חלל כך: "פסולת חלל הם עצמים הנעים במסלול סביב כדור הארץ, אשר נוצרו על ידי בני אנוש ואשר אינם מביאים עוד תועלת לאיש. פסולת החלל מגוונת מאוד בהרכבה: שלבי משגרי לוויינים וחלליות, לוויינים שפסקו מלפעול, רסיסי צבע, אבק, חלקי מנועי משגרים, נוזלי קירור ופסולת נוספת."

בקיצור, כל מה שמסתובב סביב הכדור שלנו ויכול ליצור נזק, לאדם, כלי, תחנת חלל, לוויין וכד'. עם ההוזלה של תחום השיגור והלווינות, עלה הייצור של פסולת חלל פי כמה, מה שמתחיל להפוך את השיגורים לעניין מסוכן שיש לטפל בו בהקדם, בייחוד לאסטרונאוטים, אשר נמצאים בחוץ ללא מיגון ומסכנים את עצמם בפגיעה של פסולת זו או אחרת.

מהם הסכנות בפסולת חלל

הפסולת בחללית הנמצאת מספר ק"מ מעלינו אינה מהווה רק מפגע אסתטי אלא היא מסוכנת מאוד. עצמים הנכנסים למסלול (אורביט) יכולים להגיע למהירויות מטורפות של כ-17,500 קמ"ש, או כחמישה מייל בשנייה.

בשנה שעברה, חלקים של פסולת חלל סדקו חלון בתחנת החלל הבינלאומית (ISS), למרות המיגון שעוטף את התחנה, הנועד להגן בדיוק ממקרים אלו. 

סיכונים נוספים קיימים ללוויינים אשר הפנטגון וסוכנויות הביון משתמשים בהם באופן תדיר למען ביטחון המדינה. משרד ההגנה האמריקאי לא רוצה שזה יקרה לאחד מהלוויינים שהוא עצמו שיגר ומשתמש להגנה מפני טילים, ריגול, או איכון באמצעות GPS, ולכן החליט לממן את התכנית.

כאשר משהו כל כך קטן כמו בורג מלוויין או חללית המסתובב בחלל יכול לגרום לנזק אדיר, משרד ההגנה, בנוסף לסוכנויות ממשלתיות נוספות, השתכנעו שככל שמסלול (Orbit) כדור הארץ נהיה מקום צפוף יותר, ומלוכלך יותר, כך עולה הסכנה ויש לפעול בנושא. 

מה ניתן לעשות, איך מנקים את החלל?

זה לא פשוט, כי לנקות את החלל כולו או חלקים שבו זה הרבה יותר מסובך מניקוי כביש מהיר או אוקיינוס. בגלל המהירות האדירה שחלק מן החלקים בפסולת נעים בה, קשה ללכוד אותם. חלקם גם זזים באופן ממש אלים ולכן החללית או הכלי אשר נועד לתפוס אותם צריך להיות מסוגל גם להסיט את הפסולת ממסלולה, וגם לטפל בה. בין אם זריקה של הפסולת לאטמוספרה, כדי שתישרף (אם היא קטנה מספיק) או לשמור אותו אצלו בסוג של "שקית אשפה" חללית המיועדת לכך.

לאחרונה גם הבית הלבן החליט להתערב. המשרד למדיניות המדע והטכנולוגיה ערך פגישה וביקש לקבל מידע ממנהיגי תעשיות החלל בארה"ב לגבי פתרונות אפשריים לבעיה. 

דובר המשרד מסר שממשלות ברחבי העולם (ולא רק ארה"ב) צריכות להתעורר וגם לממן את מאמצים דומים לניקוי החלל, שכן הוא של כולם. 

"אם לצי האמריקני הייתה ספינה נטושה שיושבת במים ריבוניים, ויוצרת סכנה בטיחותית, הצי האמריקני היה יוצא ותופס את הספינה הזו", נמסר בידי Doug Loverro, בכיר לשעבר בפנטגון ונאס"א. "ואני לא בטוח למה אנחנו לא רואים את אותה אחריות לממשלה על הספינות הנטושות שלהם והגופים הנטושים שנמצאים היום בחלל".

כמה זה עולה להם?

כוח החלל של אמריקה (או Space Force, בלי קשר לסדרה בנטפליקס) השיק את התוכנית בשביל לתת לחברות כסף ראשוני (Seed) כדי שיתחילו בפיתוח טכנולוגיית ניקוי פסולת חלל. 

בסופו של דבר המטרה היא להדגמה חיה בחלל. הפרסים שהפנטגון מוכן לממן נעים בין 250,000 דולר ועד ל-1.5 מיליון דולר, עוד הוכרז כי שם התכנית יהיה: Orbital Prime.

דילוג לתוכן