מחשב על ישראלי חדש? זה כלול בחוק ההסדרים, שתדעו.

תארו לכם שרשות ממשלתית, אוניברסיטה, מכון מחקר ישראלי או אפילו רשות ביטחונית בישראל צריכים מחשב על לצורכי מחקר או יישום כלשהוא, ובכן מה קורה? תופתעו. כיום אין מחשב כזה במדינת ישראל, כי הוא פשוט לא קיים ולכן, מכון מחקר כזה שנדרש לצורך מחקריו או עניין אחר להשתמש במחשב על, פשוט שוכר מחשב בחו"ל, מה שכמובן לא ממש נכון והגיוני למדינת ישראל כמעצמה טכנולוגית וביטחונית.

מסתבר שלמסקנה הזו הגיעו גם ברשויות הממשלתיות בוועדות הטכנולוגיה של הכנסת, שכן בחוק ההסדרים שעבר בכנסת הוכנס סעיף של רכישת מחשב על ישראלי. אגב, התקציב לכך, מתוקצב דרך של משרד הביטחון והרשות לחדשנות (מפא"ת), מה שאולי מרמז על היעדים העיקריים של מחשב העל הישראלי.

תכלס', מה זה מחשב על?

ובכן אם נגדיר זאת בפשטות, מחשב על הוא כזה שיהיה בעל יכולות לבצע חישובים כאלו, שייקחו למחשב סטנדרטי, ואפילו מתקדם וחזק מאד, לבצע עשרות שנים! למרות שמחשב על נראה לנו דבר נדיר, למעשה אנו פוגשים את תוצאותיו בכל מקום סביבנו, כך למשל לחשוב מזג האוויר נדרשים מחשבי על, לניסויים תאורטיים במדעים מדויקים, להצפנות, לניסויים ביולוגיים ועוד.

למה צריכה מדינת ישראל מחשב על?

שני התחומים העיקריים אותו מעבד מחשב העל הם: האחד, בינה מלאכותית: הטכנולוגיה הזו שמפתחת תוכנות שלומדות את הסביבה שלהן ובהתאם לכך מפתחות את ההתנהגות של התוכנה כמו למשל מכוניות אוטונומיות או פיתוחים בטחונים, והתחום השני הוא מדע הנתונים – ביג דאטה. כמויות המידע שמציפות היום כל מערכת הן עצומות. ניתן יהיה לעשות שימוש יעיל, פרודוקטיבי ועוצמתי יותר במידע מערכתי, על ידי ניתוחו במחולל נתונים של מחשבי על (ולא, לא על ידי מחשבים סטנדרטים מתקדמים ככל שיהיו).

ישראל כאמור צריכה את מחשב העל. ברכותינו לרכישה.

קרדיט תמונה

Photo by Ilya Pavlov on Unsplash

דילוג לתוכן