speed test
Photo by Lars Kienle on Unsplash

בדיקת מהירות באינטרנט – איך לבדוק, מה לבדוק וכיצד נוכל לקבל אינטרנט יציב יותר?

גילוי נאות: אני לקוח של בזק ואין לי קשר לאף חברת תשתית או ספק ולא נעזרתי בהן לצורך כתיבת מאמר זה.

אנחנו תלויים היום כמעט ב-100% באינטרנט. אתם קוראים את המילים האלו ממש באמצעות האינטרנט, וגם אני מעלה את התוכן לאתר באמצעותו. בלי אינטרנט, היינו די אבודים. ולא רק מבחינת "לא נוכל למצוא דברים בגוגל", אלא גם חברות רבות לא יוכלו להתקיים כאשר השירותים שהן מספקות תלויים ברובם באינטרנט. ישנם מוצרים רבים שפועלים על הדפדפן (Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox) בלבד.

בואו נשחק משחק מחשבתי מבהיל.

עכשיו נופל האינטרנט בכל העולם, חו"ח, לפניכם רשימה קצרה של דברים שלא נוכל לעשות עד שיחזור:

 • לשלוח אימיילים.
 • לתקשר עם חברים ועם העבודה בווטסאפ.
 • כמובן פייסבוק ואינסטגרם.
 • משחקי און ליין.

עד כה דיברנו בעיקר על פנאי אבל מה לגבי שירותים קצת יותר חשובים?

 • לא נוכל לבצע כל פעולה בנקאית.
 • לא נוכל לקבל תוצאות לבדיקות, למשל של קורונה.
 • לא נוכל לקבל שירותים ממשלתיים כמו של ביטוח לאומי.
 • לא נוכל לבצע פעולות הקשורות לשירותים חשובים בעבודה, כמו ניהל מסמכים, ניהול משימות ועוד.

בחברות רבות שבהן נופל החשמל או האינטרנט, שולחים את העובדים הביתה. תחשבו מה היינו עושים בתקופת הקורונה בלי אינטרנט? אנחנו לא שרדנו אפילו 5 שעות בלי פייסבוק!

אז מזל שיש אינטרנט, כי אנחנו תלויים בו והרבה.

 

איך לבצע בדיקת מהירות באינטרנט ומה אומרים הנתונים?

ספידטסט (או בדיקת מהירות באינטרנט), הפכה להיות שום נרדף ל"איכות האינטרנט". הבדיקה עצמה מאוד פשוטה. נכנסים מכל מכשיר שמחובר לאינטרנט, לאתר בדיקות.

קיימים מספר אתרים שמאפשרים לבצע בדיקת מהירות באינטרנט, גם חיצוניים ניטרליים יחסית כמו האתר של Ookla ואתרים ייעודיים של הספק או התשתית: פרטנר, בזק, הוט, סלקום וכו' שלפעמים גם מתבססים על Ookla, אז אין ביניהם ממש הבדל חוץ מממשק בצבע שונה.

 

סוף הבדיקה תיראה כך:

 בדיקת מהירות חיבור

 

נעבור כעת על המידע החשוב

 • Download – עוזר להורדת קבצים וטעינת אתרים מהירה יותר.
 • Upload – עוזר להעלות מידע לרשת כמו סרטונים ליוטיוב מהר יותר וגם לשדר מידע של וידאו ואודיו חי כמו בזום או סטרימינג (הזרמת שידור חי) של משחק מחשב.
 • Ping – עדיף מספר נמוך יותר או קרוב לאפס – השאיפה להגיע לפינג יציב היא חיונית לחוויית גיימינג איכותית במשחקי און ליין וכו'
 • כתובת IP– (מוסתרת בתמונה) כתובת שמזהה התקן ברשת האינטרנט. בין אם ברשת הפנימית או החיצונית. הכתובת מאפשרת לדעת מיקום משוער של ההתקן, כלומר שלכם, אז עדיף לא לפרסם את המידע הזה באופן פומבי.
 • סוג החיבור – פרמטר נוסף שמופיע בעיקר במובייל ונותן לדעת מתי הבדיקה נעשתה על רשת ה-Wi-Fi או רשת הסלולר.

 

איך משפרים את איכות החיבור לאינטרנט?

ראינו שהאינטרנט חיוני למגוון צרכים, בשביל לשפר את האיכות שלו נוכל לבצע מספר פעולות כבר עכשיו, חלקן לא דורשות מאמץ בכלל ואחרות קצת יותר מורכבות:

 1. תתחברו בכבל. חיבור ב-Wi-Fi הוא נהדר כשאנחנו בקניון או בשדה התעופה (למי שטס), אבל פחות איכותי בבית כשאנחנו עושים שיחה חשובה עם הבוס/ית. חיבור אינטרנט עם כבל רשת הנקרא גם כבל את'רנט (Ethernet), יציב הרבה יותר ומבטיח הימנעות מנפילות עקב עומסים על תדרי ה-Wi-Fi.
 2. תבדקו שספק אינטרנט ותשתית האינטרנט מסונכרנים על אותה מהירות. לפעמים ישנם פערים, והדבר פוגע במהירות הגלישה. כמה טלפונים או דרך האתר של הספק/תשתית, ויש לכם את המידע.
 3. תתחברו לסיבים. לא, זו לא פרסומת, אבל חיבור של סיבים לעומת נחושת (החיבור הרגיל הישן) הוא יציב יותר ולפעמים גם מהיר יותר. בשביל להתחבר אתם צריכים להיכנס לאתרי השתית השונים ולהזין את הכתובת שלכם בשביל לוודא תאימות. קיצור דרך ניתן לקבל גם בקבוצה סיבים אופטיים ILFiber – מהפכת האינטרנט המהיר בישראל (בפייסבוק) ולברר, הקבוצה עזרה לי רבות.
 4. אל תזלזלו בהעלאה. חברות רבות מספקות קצבים מהירים של הורדה, 100,200,500 מגה, אבל קצבי העלאה נמוכים. מזכירים לכם שהעלאה אחראית על שיחות זום והעלאת מידע לרשת, אם אתם יכולים שדרגו את המהירות.
דילוג לתוכן