"טכנולוגיה מבוססת ענן ומובייל יכולה לסייע בבדיקה לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית"

כך אמר אלון מטריקין, מנהל קשרי לקוחות בחברת MobileODT, לשעבר מנהל מוצר הפורנזיקה של החברה. MobileODT פיתחה מערכת מבוססת מובייל וענן לתיעוד ושמירה על ממצאים ויזואליים של חבלות גופניות שנגרמו במהלך תקיפה מינית

אלון מטריקין, מנהל קשרי לקוחות בחברת MobileODT

 

לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי, כ-35% מהנשים בעולם עוברות פגיעה מינית במהלך חייהן – אחת מכל שלוש נשים. למספרים הללו מתווספים גם גברים שעוברים אף הם פגיעות מיניות. זהו הרקע לפיתוח הטכנולוגי של חברת MobileODT, שרתמה את המובייל והענן, ומציגה מערכת ייעודית לתיעוד, ואחסון ממצאי חבלות גופניות שנגרמו במהלך תקיפה מינית.

בראיון עם אלון מטריקין, מנהל קשרי לקוחות בחברת MobileODT, לשעבר מנהל מוצר הפורנזיקה של החברה, הוא מתאראת האופן בו טכנולוגיה מבוססת ענן ומובייל מסייעת לגורמי רפואה, חוק ומשטרה.

חברת MobileODT הוקמה בשנת 2012 על ידי אריאל בארי ודוד לויץ. המערכת לתיעוד פגיעות עבירות מין – EVA SANE – מבוססת על מערכת שפיתחה החברה לגילוי מוקדם של מחלת סרטן צוואר הרחם, שקיבלה אישור FDA, והיא נמצאת בשימוש בעשרות מדינות ברחבי העולם.

 

אלון, תאר את המציאות בעולם הקשה של תיעוד חבלות ופציעות שמקורן בעבירת מין.

כשאישה או איש מגיעים לחדר מיון עם חשד לתקיפה מינית הם צריכים לעבור בדיקה רפואית-משפטית. המטרה היא גם לספק טיפול רפואי – ובמקרה של נפגעות או נפגעי תקיפה מינית הפרוטוקול הרפואי הוא ייעודי למצב הספציפי הזה, והוא כולל טיפול בחבלות, מתן חיסונים, טיפול תרופתי למניעת הריון, ומעקב אחר הידבקות במחלות מין. בנוסף, נכנס לתמונה צוות רפואי ייעודי שעבר הכשרה באיסוף הממצאים המשפטיים, שיסייעו להמשך החקירה וישמשו כראיה בהליך משפטי עתידי.

מה הפתרון שאתם הבאתם לעולם הזה?

המערכת שפיתחנו כוללת מספר מרכיבים מרכזיים. הראשון – מכשיר המשלב יכולות של קולפוסקופ, המשמש לבדיקות אגן של נשים, מצלמה דיגיטלית ותוכנה בשביל לבצע בדיקה חזותית חיצונית ופנימית של המטופל או המטופלת. המכשיר מאפשר הגדלה של התמונה עד פי 16, צילום וידאו, ופילטרים דיגיטליים  שמאפשרים איתור של פגיעות שלא בהכרח נראות בעין בלתי מזוינת. התמונות מועלות באופן אוטומטי לאחסון בפלטפורמת הענן של אמזון ווב סרוויס AWS.

מה החידוש שהבאתם לתחום של פורנזיקת עבירות מין?

החידוש מגיע מכמה כיוונים. המערכת שאנחנו מביאים היא קלה לתפעול, קטנה ושקטה, והבדיקה נמשכת פחות זמן – זה מפחית את חוסר הנעימות. הדבר השני הוא ההקלה שהמערכת מציעה לצוות הרפואי-פורנזי, במערכת שלנו התמונות נאספות ונאגרות ישירות במאגר ייעודי על גבי תשתיות אמזון ווב סרוויס, והדאטה זורם בצורה חלקה. הדבר השלישי, המערכת שלנו מקלה על השימוש אצל האחיות הפורנזיות, אחת ממנהלות התוכניות שלנו סיפרה לנו שההדרכה על הטכנולוגיות בחדר בדיקות נמשכת כרבע שעה בלבד. ולבסוף, המערכת שלנו מאפשרת שיתוף של המידע הן באמצעות שידור של הבדיקה בזמן אמת למומחים הנמצאים מרחוק, והן ברמה של שיתוף המידע בצורה מאובטחת ברמה הגבוהה ביותר עם גורמי אכיפת החוק. כך משתפרת התקשורת בין הגורמים נותני טיפול.

איך מתבצע שיתוף הפעולה שלכם עם AWS?

הפלטפורמה שלנו לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם, שהתחלנו את פיתוחה ב-2012, מבוססת על שירותי הענן של AWS, והיה טבעי עבורנו להמשיך ולעבוד על גבי הפלטפורמה הזו גם במערכת הנוכחית. הממצאים הויזואליים המתועדים על ידי מערכת EVA SANE מועלים באופן אוטומטי לאחסון בענן של אמזון ווב סרוויס, תוך שימוש בשירותי ענן ייעודיים של AWS לאבטחת מידע המאפשרים הצפנה של המידע, דבר ששומר על פרטיות מלאה של המידע. המידע מגובה בענן של אמזון ווב סרוויס בצורה מתמידה, אין אפשרות של אובדן חומרים, וזה מאפשר למערכת לפעול בצורה רציפה וגלובאלית, מסביב לשעון, וברמות אמינות ומהימנות הגבוהות ביותר שקיימות היום בשוק.

האם המערכת הזו נמצאת כבר בשימוש?

בהחלט, המערכת שלנו לתיעוד תקיפות מיניות כבר נמצאת היום בשימוש בלמעלה מ-40 מדינות בארה"ב, וגם בבריטניה, אוסטרליה וניו זילנד. בפנסילבניה וניו יורק עושים שימוש במערכת שלנו במרפאות שמשדרות את הבדיקה בזמן אמת למומחים שנמצאים במוקד מרוחק ותומכים בבדיקה מרחוק. זה מאפשר לבצע יותר בדיקות, גם במקומות שאין בהם אנשי צוות ייעודיים. אנחנו גם נמצאים בתהליך של הכנסת המערכת לבדיקות ולשימוש גם במערכת הרפואית-משפטית בישראל.

דילוג לתוכן