הכל על מדד ת"א קלינטק החדש

ענף האנרגיה הירוקה כובש את העולם – ואת שוק ההון. גם הבורסה בתל אביב הצטרפה למגמה והשיקה מדד חדש של חברות הקלינטק הבולטות בישראל

הבורסה בתל אביב השיקה בתחילת נובמבר מדד מניות חדש – מדד ת"א קלינטק. סקטור הקלינטק (אנרגיה נקייה) מתמקד בהפקת אנרגיה מתחדשת, יעילות אנרגטית וצמצום הפגיעה באיכות הסביבה.

מדובר בחדשות מעניינות עבור משקיעים קטנים וגדולים כאחד, העוסקים בניהול תיקים, מאחר שהן מאותתות על הצטרפותה של הבורסה המקומית למגמה העולמית, של הגדלת היקף ההשקעות באנרגיה מתחדשת – כשב-2019, לפי הערכות, הושקעו בענף 300 מיליארד דולרים. עבור לקוחות עצמאיים זוהי אפשרות ראשונה מסוגה להיחשף לתחום באופן מפוזר, גם בסכומי השקעה קטנים יחסית; ואילו מנהלי השקעות גדולים ייהנו מהאפשרות להשקיע במוצרים עוקבי מדד, שצפויים להיווצר בהמשך.

הכספים שיוזרמו אל המדד, ממשקיעים קטנים או גופים מוסדיים גדולים, עשויים לשפר את הנזילות של המניות בתחום ולהגדיל את הביקוש, כך שחברות נוספות העוסקות באנרגיה ירוקה יירשמו בבורסה והתחום כולו ייהנה מפריחה.

המודעות לצורך בפתרונות אנרגיה ירוקה גוברת והולכת. מדינות רבות כבר שמו להן למטרה להגדיל את ייצור החשמל המבוסס על אנרגיה מתחדשת תוך צמצום השימוש בדלקים מזהמים. את המגמה מובילות מדינות סקנדינביה שכבר כיום מייצרות 100% מהחשמל שלהן באמצעות אנרגיה מתחדשת. בישראל היעד הוא להגיע ל-9% מייצור האנרגיה ממקורות מתחדשים עד סוף 2020, ובתוך עשר שנים צפוי חלק זה להגיע לכ-30% מסך ייצור החשמל.

לפי פרסומי הבורסה, שווי השוק של חברות קלינטק הנסחרות בה מגיע כבר ליותר מ-32 מיליארד שקלים, כאשר החברות הישראליות בענף עושות חיל בשוק העולמי. שתיים מחברות הקלינטק בבורסה בתל אביב אף נכללות במדד ת"א 35, ומדד ת"א 125 כולל שבע מהחברות הללו. לכן, החליטו בבורסה שזהו העיתוי המתאים להשקת המדד החדש.

כמה מניות יהיו במדד הקלינטק?

המדד החדש כולל 12 חברות כאשר 5 מהן מחזיקות במשקל המרבי במדד – 15%. מדובר בחברות אורמת טכנולוגיות, אנלייט אנרגיה, אנרג'יקס, אוגווינד ואלקטריאון, שיחד יהוו 75% ממשקל המדד. שבע החברות הנוספות הן דוראל אנרגיה (משקל של 8.27%), אלומיי (7.69%), משק אנרגיה (2.96%), סולגרין (2.89%), ברנמילר (1.72%), אפולו פאוור (0.74%) וסאנפלאואר (0.73%).

מהם מאפייני ושווי המדד?

בעת השקתו ב-8 בנובמבר, המועד בו עודכנו מדדי הבורסה בחודש זה, עמד שווי השוק של המדד על 32 מיליארד ₪, כאשר שווי החזקות הציבור עומד על 25 מיליארד ₪.

מה הכיוון של המגמה הירוקה בשוק ההון העולמי?

מגמת ההשקעה באנרגיה מתחדשות צפויה להמשיך להאיץ, מכמה סיבות עיקריות. כך למשל, מחירי הציוד הנדרש להפקת אנרגיה ירוקה הולכים ויורדים, וכך הופכים את הפרויקטים בתחום וזולים ונגישים יותר; מדינות ממשיכות להתקדם ליעדים שאפתניים של מעבר להסתמכות על אנרגיה ירוקה, ומוסיפות להזרים ביקושים לחברות הפועלות בתחום; התחום מתפתח גם לנוכח משבר הקורונה, אשר הדגיש את הצורך הדחוף בהפחתת הנזקים הסביבתיים.

בשורה התחתונה, המדד החדש של הבורסה בת"א יהווה דרך נוספת לחשיפה לענף האנרגיה המתחדשת, ולחברות אשר מפיקות חשמל בצורה ירוקה וידידותית יותר לסביבה.

 

*אין באמור כדי להוות התחייבות להשאת תשואה ואין באמור משום תחליף לשיווק השקעות אישי המתחשב בצרכי הלקוח

דילוג לתוכן