האם משבר שבבי הרכב יגיע גם לתעשיית המובייל?

ברחבי העולם עמדו נדהמים בשנה – שנתיים האחרונות מתופעה חדשה ומפתיעה: מחיר רכבי ה'יד שניה' במצב 'חדש' עלה על מחיר רכבי היד הראשונה מ'הנילונים' מאותם המודלים. זה קרה לאחר שנוצר זמן המתנה אדיר בציפייה לרכבים חדשים מהניילונים מדגמי השנה החדשה, כך שקונים העדיפו לרכוש, גם בעלות יקרה יותר, רכב זמין ולא מ'הנילונים'

אז איך זה קרה?

משבר הקורונה יצר 'פקק יצור' במפעלי השבבים של שבבי הרכב. פקק, שלא השתחרר למעשה לגמרי עד היום. חברות הרכבים מחכות לשבבי הרכב שיגיעו כשבנתיים נוצר מחסור באספקת המכוניות לקהל הלקוחות, מה שגרם למחירי הרכבים הזמינים באופן מידי להשגה, ואפילו במצב של יד שניה, לעלות כל מחיר אותו הרכב בדיוק בהזמנה מ'הניילונים'.

אז נכון שהמחסור הזה החל בגלל משבר הקורונה שהשבית את מפעלי השבבים לתקופות שונות באופן חלקי, אבל את תוצאותיו או מרגישים עד היום. השאלה אותה שואלים כעת המומחים היא – אם עד עכשיו הרגשנו את המחסור בשבבים – במכוניות, אולי יגיע משבר ביצור השבבים גם לשבבי מוצרי הדיגיטל השונים?

אז בא נתחיל מהסוף דווקא. גם אם לא שמענו על כך, יצרני מכשירי הדיגיטל השונים היו מודעים לכך שעלול להיווצר מחסור בשבבי הדיגיטל ויותר מכך, אפל למשל כן יצאה עם הודעה כזו בעבר כי יצור איפון 12 יוגבל בגלל מחסור ברכיבי קוואלקום ואפילו סוני הודיעה כי לפליסטישן 5 יהיה ביקוש אותו לא תוכל למלא עקב מחסור בשבבים. אך בפועל יצרני מחשבים ניידים וטלוויזיה לא סבלו מהמשבר אולם בעבר אנליסטים אמרו שיכול להיווצר משבר כזה באם הסגרים ימשכו על מפעלי התעשייה,

כל זה היה נכון עד לפני מספר חודשים. אך הנה נראה כי משבר הקורונה ה'גדול' מאחורינו, שוק התעשייה מראה סימני התאוששות מרשימים, וגם אם נראה שקיים עדיין עיכוב בשבבי הרי שברכיבים למובייל ועוד, לא נראה מחסור כרגע.

קרדיט תמונה
Photo by Jorge Salvador on Unsplash

דילוג לתוכן