רכישת ענק: גוגל רוכשת חברת סייבר ישראלית ב-5.4 מיליארד דולר

אתמול (יום ד', 08.03) הודיעה גוגל על אחת הרכישות הגדולות ביותר בתולדות החברה. מדובר ברכישה של חברת סייבר הגנתי ישראלית, מנדיאנט, בסכום עתק של 5.4 מיליארד דולר, תמורת 23 דולר למניה, בעסקה בכסף מזומן. 

עם סיום (ואישור) הרכישה, החברה מנדיאנט תצטרף לפלטפורמות שירותי הענן של גוגל, Google Cloud.

מה לגוגל ולסייבר?

אין ספק שסייבר הוא התחום החם של 2020 והלאה. הקורונה שלחה את כולנו לעבוד מהבית, ולהאקרים היה הרבה יותר קל לטרגט אותנו, כאשר חלקנו לא נמצאים מאחורי חומות האש של מקום העבודה. הם הגיעו אלינו גם למיילים הפרטיים בדיוג שנקרא spear phishing המאתר אנשי מפתח בחברה ודרך המייל הפרטי מנסים להשיג גישה לשאר המפתחות למנעולי הכספות.

בנוסף, חברת Mandiant אחראית על חשיפת אחת אחת מתקיפות הסייבר החמורות שקראו בשנים האחרונות מול חברת SolarWinds. מדובר במתקפת שרשרת אספקה שדרכה ניתן היה להכניס קוד זדוני למערכת Orion של החברה, וכך השיגו הפורצים גישה לארגונים רבים ללא הצורך בכניסה ישירה בדלת הקדמית, אלא דרך ספק צד שלישי.

אין ספק שגוגל רוצה לקבל יתרון תחרותי בתחום הסייבר למי שבוחר לעבוד עם שירותי הענן שלה. 

השדרוג האפשרי ל-Google Cloud

מנדיאנט, המעסיקה יותר מ-600 יועצי אבטחה ויותר מ-300 מנתחי מודיעין, יכנסו ישירות לתוך מחלקת Google Cloud בכדי ליצור "חבילת אבטחה E2E". בעזרת מנדיאנט, גוגל תוכל להציע מגוון שירותים כגון ייעוץ בנושא אבטחת סייבר הגנתי ועד לאיתור איומים קרובים (בתוך החברה) ובדיקת הגנות דיגיטליות קיימות של הארגון. הלכה למעשה, מי שירכוש את חבילת Google Cloud, יוכל (כנראה בתוספת תשלום), לקבל שירותים שעד היום ניתן היה להשיג רק אצל חברות הסייבר הגדולות, בסכומים גדולים מהרבה ממה שגוגל תבקש.

תומאס קוריאן, מנכ"ל Google Cloud, כתב בבלוג החברה: "ארגונים ברחבי העולם מתמודדים עם אתגרי אבטחת סייבר חסרי תקדים שכן התחכום והחומרה של ההתקפות, ששימשו בעבר למטרות של ממשלות גדלות, כעת משמשות למטרות נגד חברות בכל התעשייה".

קווין מנדיה, מנכ"ל מנדיאנט, מסר לעיתונות: "מעולם לא הייתה תקופה קריטית יותר באבטחת סייבר. מאז הקמתנו ב-2004, המשימה של מנדיאנט הייתה להילחם בהתקפות סייבר ולהגן על הלקוחות שלנו מפני האיומים העדכניים ביותר".

רכישה גדולה, צפייה גדולה

אין ספק שגוגל מהמרת פה בענק, שכן מדובר ברכישה השנייה בגודלה בכל שנות חייה החברה, אחרי תיק הפטנטים ומחלקת המובייל של מוטורולה ב-12.5 מיליארד (אשר נמכרה לאחר מכן ללנובו ב-2.9 מיליארד). 

הרכישה של מנדיאנט מאותת לשאר המתחרות שגוגל מתכוונת להיות שחקן מרכזי בתחום הסייבר ההגנתי ואולי אנחנו צפויים לראות רכישה דומה גם אצל מיקרוסופט, אשר לפי השמועות גם התחרתה מול גוגל על Mandiant.

העסקה צפויה להיסגר בהמשך 2022. כמו כל סוגי העסקאות מסוג זה היא תלויה באישור הרגולטורים. 

נאחל לגוגל בהצלחה ונקווה לעולם קצת יותר בטוח.

דילוג לתוכן