Malariaspot מסייעת לאבחן מלריה באמצעות משחק למחשב ולטלפון הנשען על פתרון מחשוב ענן של AWS

משחק חדש – Malariaspot – : http://malariaspot.org/en/ שפותח על-ידי סטודנטים מהטכניון של מדריד (UPM), משתמש באינטליגנציה הקולקטיבית של שחקנים מרחבי העולם בכדי לסייע באבחון המחלה הנגיפית אשר הורגת אלפי אנשים מדי יום.
מלריה היא מחלה נגיפית המועברת כתוצאה מעקיצת יתוש האנופלס. בשנת נגרמו בעולם כ- 438,000 מקרי מוות, 90% מתוכם באפריקה, ו- 214 מיליון מקרים חדשים של מלריה נתגלו ברחבי העולם.
על-פי ארגון הבריאות העולמי (WHO), שיעור התמותה ממלריה ירד ב-60% מאז שנת 2000. אבחון מהיר של המחלה תורם רבות למניעת מקרי-המוות מהמחלה.
הפלטפורמה הטכנולוגית עליה נשען המשחק, פתרון ה- Auto Scaling שגדל על פי הצורך, של ענקית מחשוב הענן AWS, סיפק למפתחי המשחק ממשק גמיש ומהיר, אשר זמין בכל מקום ברחבי העולם, ובכך נמנעו עומסים על הרשת שנוצרים בדרך-כלל בעת שימושים בהיקפים גדולים באינטרנט או ברשתות החברתיות. הפלטפורמה אפשרה למפתחי המשחק לנצל את התחביב הפופולארי של אפליקציות משחק, בהן משתמשים למעלה ממיליארד אנשים מדי יום, בכדי לסייע באבחון מחלת המלריה.
"תהליך ספירת טפילי המלריה בדגימת דם בצורה ידנית, הוא קשה ומסורבל ונמשך כ-30 דקות. לצערנו, אין מספיק מומחים שיאבחנו את מקרי המלריה נוכח מספרם הגדול", אמר מיגל לואנגו אורוז, ממפתחי המשחק שבעת עבודתו באו"ם נחשף לבעייתיות שבספירה הידנית. כך נולד משחק ה-Malariaspot, אשר זמין כעת למחשבים ולטלפונים חכמים, ומטרתו לזהות כמה שיותר טפילי מלריה בדגימת דם דיגיטלית אמתית בתוך דקה אחת. צוות הפיתוח משתף פעולה עם קליניקה לאבחון במוזמביק, ומספר בדיקות שנערכו בזמן אמת הצליחו לייצר מנגנון אבחון מלריה קולקטיבי ראשון מסוגו ביבשת אפריקה.
מיגל והצוות שלו משתמשים בתכנית מענקי המחקר של AWS המאפשרת לסטודנטים, מורים, וחוקרים להעביר את פעילותם לענן ובכך לפעול בחדשנות, במהירות ובעלות נמוכה. "הילדים של היום הם טכנולוגיים מלידה. הם רגילים לנתח תמונות דיגיטליות הכוללות מידע רב", אמר מיגל שהדגיש את היתרונות החינוכיים שעשויים לנבוע מהעלאת המודעות לשימוש במשחקים לחקר המדע.
" Malariaspotמעוררת עניין רב גם בקרב ילדים שמתעניינים בדרך כלל פחות במקצועות הביולוגיה, ומראה כי עתיד האבחונים הרפואיים אינו שוכן בהכרח רק במעבדות", ציין מיגל. בעזרת המשחק, שואף צוות המחקר להפחית את עלויות האבחון של מחלות עולמיות, ולהעלות את המודעות אליהן ברחבי העולם. מיגל וצוות החוקרים שלו מעריכים כי תוך חמש שנים, 5% ממשחקי המחשב ישמשו לניתוח אבחונים רפואיים, בעזרת משחקים כמו Malariaspot ו"אחותה הצעירה" Tubersoft, המשתמשת בממשק זהה לאבחון מחלת השחפת.
מאז שפותח המשחק, למעלה מ-100,000 איש ביותר מ-100 מדינות "צדו" מיליון וחצי טפילים, ובכך סייעו לאתר את הימצאות נגיף המלריה בתוך דגימות דם. על-ידי שילוב הקלקות שנעשו על-ידי מספר משתתפים באמצעות ממשק בינה מלאכותית, מתקבלת אבחנה זהה לזו של מומחה, אך באופן מהיר יותר. בנוסף, המשחק זכה להערכה רבה מצד מוסדות וארגונים רבים כמו MIT, אשר סימן את מפתח המשחק, מיגל לואנגו אורוז, כאחד מעשרת הספרדים מתחת לגיל 35 בעלי הפוטנציאל לשנות את העולם בעזרת טכנולוגיה. בנוסף זכה הפרויקט הייחודי להערכה מטעם מרכז המחקר של NASA , ומטעם משרד המדע והטכנולוגיה של הבית הלבן.

 

דילוג לתוכן