Lenovo / IBM נצבת בפני סכנה בגלל פוליטיקה

הרכישה המתוכננת של שרת x86 של יבמ ללנובו עלתה על שירטון עקב האשמות שמתעופפות הלוך ושוב בין ארה"ב וסין דרך ה- cyberspying. העסקה הוכרזה לראשונה בחודש ינואר, למרות שהיו שמועות על עסקה מאוחרת בשנת 2013 באותו זמן, זה נתקע על תמחור. זה לא הנסיון הראשון שלהם. לנובו רכשה את קבוצת ה- PC של יבמ ב-2005 ועלתה לעמדה דומיננטית בשוק המחשבים האישים בארה"ב ובעולם על גבי עסקה זו, ללא ספק הודות לעובדה שיבמ מוכרת מחשבים ניידים של Lenovo ללקוחות ואת שירותיה.
העסקה האמורה נראתה כטובה לכל הצדדים, אם כי הייתה התנגדות מצד עובדי סין יבמ. אבל בשבוע שעבר, וול סטריט ז'ורנל מדווח כי הוועדה להשקעות זרות בארה"ב
Committee on Foreign Investment in the United States (CFIUS), סניף קטן של משרד האוצר, הקפיא העסקה המתוכננת בזמן שהוא חוקר/בודק את נושאי ביטחון לאומי פוטנציאליים.
באיזה חששות של ביטחון לאומי מדובר? ובכן בתור התחלה, המשרד להביטחון לאומי משתמש בשרתים של IBM, וסין לא חדלה מלתקוף ובאופן מתמיד את שרתי הפנטגון ושרתי DoD אחרים. זה הגיע עד כדי כך שניתן לצפות במתקפות על גבי המפה של חברת אבטחה מקוונת Norse Corp בזמן אמת.
Norse Corp מחזיקה ברשת של "honeypots", שמשמשת כפתיון לתקיפות סייבר.הטריק והגדולה של רשת זו הינה האפשרות להתחקות אחר ההתקפה עד לנקודת המוצא שלה.
המפה מראה בבירור כי ארה"ב וסין הן שתי המדינות המובילות במתקפות, ולעתים קרובות ארה"ב היא מעל ומעבר היעד הגדול ביותר למתקפות.
עם סין שעושה כל כך הרבה אלקטרוניקה חיונית, CFIUS היה אגרסיבי יותר ויותר בבחינת עסקות בארה"ב / סין. מה שגרם להחרפת הלחץ היה כאשר Lenovo קנו את עסקי ה- PC של IBM, בשלב זה העסקה אושרה אבל זה גם גרם לכך שפקידי משרד ההגנה ומחלקת המדינה לאירועים בטחוניים שכרוכים במחשבים האישיים, ומחלקת המדינה אסרו על השימוש במחשבים של לנובו על גבי הרשתות במסווגות בארה"ב ובחו"ל, על פי .WSJ

הסיבה הרשמית של CFIUS היא שהם מודאגים מהדיווחים כי שרתי x86 של יבמ יכולים לחתור תחת Lenovo ועל ידי כך לשמש לבקשתה של הממשלה הסינית כדלת אחורית .
זו יכולה להיות פרנויה, או שזו יכול להיות השלכה, משום שארה"ב הינה אשמה כמעט בדיוק כמו סין. בתחילה, סין לא הגיבה ולא אמרה דבר על טענותיה של ממשלת ארה"ב בדבר ריגול אחרי אזרחיה שלה , אבל אז דלפה שמועה כי ארה"ב מנצלת נתבים ומוצרים אחרים בדיוק לאותם שימושים אסורים מחברות בבעלות סיניות כמו Huawei, מה שגרם לסין קצת לכעוס.
חשש נוסף הוא שסין יכולה לעשות את מחשב (בנתה כבר על פי רשימת 500 המחשבים הגדולים בתבל)
העל גדול באמת עם כל השרתים האלה, שיכולים לסייע ליישומים צבאיים של סין. זה אבסורדי; לסין כבר יש את מחשב העל המהיר ביותר בעולם. היא לא צריכה לרכוש את סדרת שרתי הקצה הנמוך מ-IBM. אם הם היו קונים קו המוצרים של יבמ, ניתן להבין הוויכוח. אבל IBM לא ימכור את סדרת P. החזקה.
בכול מקרה ונכון לעת עתה, העסקה ואלפי עובדים נמצאות במצב של אי וודאות תוך כדאי חקירה של CFIUS, שסביר להניח שמשמשת כ תירוץ טוב לעצבן את הסינים.
מאמר מקור:
http://www.itworld.com/business/425240/lenovoibm-deal-danger-due-politics

דילוג לתוכן