IBM חונכת במינכן מטה עולמי לווטסון IoT, בהשקעה של 200 מיליון דולר

המטה מוקם כחלק מהשקעה כוללת של IBM בסך 3 מיליארד דולר בביסוס ווטסון כתשתית ליישומי IoT ולשת"פים בתחום עם ענקיות עולמיות, ביניהן: BMW, סימנס, וולמרט, בוש, ויזה
IBM חונכת את המטה העולמי של קבוצת ווטסון לתחום IoT, אותו הקימה במינכן, גרמניה. יותר מ- 700 לקוחות החברה הוזמנו לכנס Genius of Things, במהלכו הדגימה החברה שורת יישומים של הטכנולוגיה שלה בשירות לקוחות בעולם האמתי והציגה את האופן שבו היא מנגישה את IoT לקהלים חדשים, תוך שינוי מן היסוד של מודלים עסקיים.
מערכת ווטסון מאפשרת ללקוחות IBM למצות את ההזדמנות העסקית בשוק הצפוי להגיע ל- 14.2 טריליארד דולר בשנת 2022. כ- 6,000 לקוחות של IBM כבר משתמשים במערכות מתוצרתה ובשירותי הייעוץ והיישום שלה. רשימת הלקוחות והשותפים של IBM כוללת ענקיות דוגמת ווירפול, הונדה, BMW, ויזה, סיסקו וסימנס.
מעמדה המוביל של IBM בתחום IoT נשען על השקעה של 3 מיליארד דולר, שנועדה לבסס את ווטסון כתשתית ליישומים בעולם החדש והמתפתח במהירות. במקביל, הקימה IBM סביבה כלל-עולמית של שותפים, החל בחברות הזנק חדשניות ועד לענקיות עולמיות, החולקים סדר יום משותף שבמרכזו קידום השינוי הדיגיטאלי בעזרת ווטסון וטכנולוגיות קוגניטיביות.
ההשקעה בהקמת מטה ווטסון לתחום IoT במינכן, הסתכמה ב- 200 מיליון דולר. מדובר במיזם הגדול ביותר מסוגו אותו מקימה החברה באירופה זה למעלה משני עשורים.
ב- IBM חוזים כי 2017 תהפוך לשנת מפנה בתחום ה- IoT. האופן שבו אנשים מתקשרים עם העולם משתנה מדי שניה: על פי תחזית של חברת הייעוץ IHS, יפעלו בעולם בשנת 2020 יותר מ- 30 מיליארד מכשירים קשורים לרשת – לעומת 15.4 מיליארד שפעלו ב- 2015. היקף השוק בתחום הזה מוערך ב- 1.7 טריליארד דולר.
תרומתה של מעבדת המחקר בחיפה לתחום ה- IoT העולמי
למעבדת המחקר בחיפה, שהיא הגדולה מחוץ לארה"ב, תרומה רבה בתחום ה- IoT. חוקרי המעבדה מובילים את המחקר והפיתוח הקשורים ליכולות אינטראקציה קוליות של אנשים ומחשבים והם אחראים על פיתוח מערכת מחשוב לביש ו- IoT לבטיחות בעבודה. לעבודה שלהם עם פלטפורמת IoT היה תפקיד מרכזי בשיתופי הפעולה עם חברות כמו: ווירפול, הונדה, BMW, סיסקו, סימנס. למעבדת המחקר בחיפה תרומתה מהותית גם בתחום יכולות האבטחה של IoT.

לדברי גבי זודיק, מוביל תחום IoT ומובייל ב- IBM Research העולמית: " עתיד אפליקציות ה- IoT עומד להשתנות בצורה מהותית, כשהאינטראקציה עם מערכות קוגניטיביות תהיה רב מימדית ומותאמת אישית ותתבסס על קול, מחוות גופניות, טקסט, ווידאו". זודיק מציין כי " בעתיד ניעזר ב"עוזרים אישיים" בעלי יכולות למידה עמוקות שיספקו לנו תובנות אליהן לא נוכל להגיע עצמאית – ובכך יעזרו לייעל את שגרת היום יום בצורה שלא הכרנו״.
שת"פ עם ענקיות עולמיות
מטה ווטסון לתחום IoT שהוקם במינכן משתרע על פני שטח של 15,000 מטרים רבועים. המטה מעסיק יותר מאלף חוקרים, מעצבים ומפתחים, בשילוב ראשון מסוגו בין פעילות בתחום IoT ובין פעילות בתחום הבינה המלאכותית והמחשוב הקוגניטיבי.
בעזרת רתימתה של מערכת ווטסון למאמץ הזה, מאפשרת IBM ללקוחות להבין את המשמעות החבויה בנתונים הבלתי מובנים המגיעים ממיליוני מכשירים מחוברים – לנווט ולחקור נתונים אלו, על מנת לבנות מודלים עסקיים חדשים, ולהבטיח מצוינות בשירות.
7 מ- 10 חברות הרכב הגדולות בעולם, 8 מ- 10 חברות הנפט והגז הגדולות בעולם, 11 מתוך 20 חברות התשתית הגדולות בעולם, 6 מ- 10 חברות האנרגיה הגדולות, 9 מתוך 15 נמלי התעופה הצפופים בעולם ו- 11 מתוך 12 החברות הגדולות בעולם בתחומי הביטחון והחלל – כבר משתמשות בפתרונות של IBM בתחום זה.
כך, למשל, מפתחת BMW – שמטה הפעילות העולמי שלה שוכן בצמוד למטה החדש של ווטסון במינכן – מערכות חדשות לשיפור חוויית הנהג, באמצעות מערכת הפעלה חכמה הנשענת על ווטסון.
סימנס, נעזרת במערכת הקוגניטיבית של IBM על מנת להפחית את צריכת הארגיה של בניינים חכמים בשיעורים של עד 50%.
ענקית הקמעונאות וולמרט עוקבת אחר שרשרת האספקה של מזון הנמכר בחנויות הרשת, מהחווה החקלאית עד למדף – ומנטרת את איכות המוצרים ותנאי השינוע שלה.
ענקית מוצרי החשמל הביתיים בוש תשתמש בתשתיות ווטסון למעקב אחר אלפי מכונות כביסה ומייבשי כביסה – באופן שיבטיח עדכון מתמיד ללקוחות אודות היצע השירותים והמוצרים העומד לרשותם, לרבות אפשרות ביצוע הזמנה אוטומטית של סבון כביסה.
בכנס הלקוחות של IBM המתקיים השבוע במינכן, חשפה החברה שיתופי פעולה חדשים ביישומי אינטרנט של הדברים עם חברות דוגמת CapGemeni, BNP Parnibas, Avnet ועם קונצרן מהינדרה טק, ההודי.
לציון מיוחד, ראוי שיתוף הפעולה החדש בין IBM ובין חברת האשראי ויזה, שיאפשר תשלום מאובטח ממערכות אינטרנט של הדברים הקשורות לרשת – באמצעות יישום של ויזה המוצע בבלומיקס – ענן המחשוב של IBM. הפתרון החדש יספק תשתית
לביצוע רכישות מכלי רכב, באמצעות שעונים חכמים ומחשוב לביש – הכל במתכונת מאובטחת, ותוך התאמה אישית של היצע המוצרים והשירותים למאפיינים ולצרכים הייחודיים לכל לקוח.
מטה IBM לתחום IoT במינכן יאפשר לראשונה גם עבודה משותפת, בין מפתחי IBM ומפתחים המועסקים על ידי לקוחות החברה. בין הגופים החיצוניים האלה, שאנשיהם יעבדו בפועל במטה ה- IoT של IBM, ניתן לציין את וודאפון, קאפ ג'מיני, מהינדרה, BNP ואחרים. כולם חותרים לקדם מודלים עסקיים ושירותים חדשים הזמינים בעולם IoT. במקביל, תעסיק IBM במקום 1,500 יועצים הנמנים עם קבוצת הייעוץ לשירותי ווטסון, הפועלת ברחבי העולם.
שיתוף פעולה עם אתר מימון המונים
על מנת לקדם את פעילות הפיתוח בתחום, מקימה IBM שיתוף פעולה ייחודי עם אתר מימון ההמונים INDIGOGO ומעמידה את פלטפורמת ווטסון לעולם ה- IoT , לשירות חברות הזנק המגייסות מימון בעזרת האתר.

דילוג לתוכן