ESET: לוב ובן לאדן מובילים את טבלת האיומים מתחילת מאי

החדשות בדבר חיסולו של אוסמה בן לאדן התפשטו במהירות בבלוגים, במדיה החברתית ובמנועי החיפוש ועוררו גלים של שמועות ותאוריות קונספירציה במהירות האורפושעי האינטרנט מיהרו לנצל את הנושא החם עם הפצה מאסיבית של נוזקות (malware). הונאה נפוצה נוספת הייתה הגירסא של "המכתב הניגרי" המנצל את מלחמת האזרחים בלוב. 
 
ככל שמספר הגולשים שחיפשו אחר תמונות וסרטונים של ההוצאה להורג של בן לאדן הרקיעו שחקים, כך עלה גם מספר התקפות ה SEO. התקפת SEO היא שיטה לקידום אתרי אינטרנט במנועי החיפוש בשיטות פסולות, כלומר גורמים לאתרים שמכילים וירוסים ותוכנות זדוניות להגיע לתוצאות החיפוש הראשונות כדי ליצור הדבקה מסיבית של גולשים באותם מזיקים. התוצאה הייתה מספר עצום של אתרים בנושא בן לאדן המפיצים תוכנות זדוניות. "התקפות כאלה הפכו להיות הנורמה כאשר מתפרסמת איזושהי ידיעה בקנה מידה עולמי" אומר אריה גורטסקי, חוקר Malware בחברת ESET."אפשר לומר שהטרור המקוון הגלובלי חגג על חיסולו של הטרוריסט הגלובלי וב ESET זיהינו עליה חדה בכמות ה Malware המופץ ברשת בכלל ובפייסבוק בפרט" אומר גורטסקי. "במקרה של פייסבוק קל לראות למה הרשת החברתית מהווה מטרה לפושעי האינטרנט (Cybercriminals), עם יותר מ 500 מיליון משתמשים פעילים, פייסבוק הייתה יכולה להיחשב למדינה המאוכלסת ביותר בעולם אחרי סין והודו, אם היה מדובר במדינה". מוסיף גורטסקי.
 
חוקרים של ESET באמריקה הלטינית מדווחים שפושעי האינטרנט משתמשים גם בשיטת התקפה שנקראת 'הנדסה חברתית' על מנת לעקוף את אמצעי האבטחה של פייסבוק על ידי כך שהם משכנעים את המשתמשים להעתיק ולהדביק את כתובות האינטרנט הנגועות היישר אל הדפדפן שלהם.
 
גם המלחמה בלוב עוררה השראה בקרב פושעי האינטרנט בשבועות האחרונים. חוקרי ESET מדווחים על עליה חדה בהונאות "העוקץ הניגרי" אשר מצליחות לסחוט מיליונים של דולרים כל שנה. "העוקץ הניגרי" הוא שם למכלול תרגילי עוקץ בהן מתבקש הקורבן לשלם מקדמה לחשבון במדינה אחרת על חשבון סכום כסף גדול שיקבל בעתיד. הונאה זו קרויה "העוקץ הניגרי" משום שפעמים רבות תחילתה במכתב שנשלח מניגריה (ויקיפדיה). לאחרונה הופיע מודל של מכתב העוקץ הניגרי המנצל את מלחמת האזרחים בלוב כפיתיון ומבטיח סכומי כסף גדולים לאלה שמתפתים להאמין לו. לפי האתר 419hell.com, אשר חוקר את הסוג הזה של מתקפות, מישהו נופל בפח של 'העוקץ הניגרי' כל 44 שניות.
 
בתחום איומי האינטרנט לא היו הפתעות גדולות בחודש אפריל. משפחת ה Malware המכונה IFN/Autorun המשיכה להיות האיום הנפוץ ביותר ברוב ארצות אירופה משפחה זו של Malware מנצלת את אופציית ההפעלה האוטומטית (Autorun) של רכבי מדיה ניידת במערכת ההפעלה של מייקרוסופט על מנת להפיץ את עצמה ממחשב למחשב. בחברת ESET מציינים שלמרות שמשפחה זו של Malware מובילה את רשימת האיומים ההתמודדות איתה היא דווקא די פשוטה וכדי להימנע מהדבקה יש לנטרל את אופציית ההפעלה האוטומטית במערכת ההפעלה Windows של מייקרוסופט ולהשתמש בתוכנת אנטי וירוס אמינה ומעודכנת אשר מאפשרת גם סריקה של רכיבי מדיה ניידת המחוברים למחשב. בחברת ESET מציינים גם שמשפחה זו של Malware מובילה גם טבלת האיומים בישראל.
 
במקום השני מבחינת איומי האינטרנט נמצאת התולעת קונפיקר המפורסמת אשר למרות היחלשותה בחודשים האחרונים, עדיין נמצאת בין האיומים הבולטים ביותר מאז התפרצותה בשנת 2008. ובמקום השלישי נמצאת משפחה של Malware, המכונה Win32/on-line-games, שמטרתה גניבת מידע מגיימרים כגון סיסמאות, פרטי אשראי ועוד.

דילוג לתוכן