BI בשלושה צעדים: Visualize- Analyze- Deploy באמצעות Spotfire

מאמר מאת עידן נוי, מנהל אגף Business Optimization ביעל תוכנהBI בשלושה צעדים:  Visualize- Analyze- Deployבאמצעות Spotfire
(עידן נוי, מנהל אגף Business Optimization ביעל תוכנה)
כיום אין עוד שאלה לגבי הצורך והחשיבות של ה-BI לקידום הארגון בכל רובדי העיסוק שלו. ה-BI מהווה מרכיב חיוני בכל חברה וארגון ושואף להכווין את העסק במטרה להיות יעיל ורווחי יותר. לשם הגשמת יעדים אלו משקיעים ארגונים רבים סכומי עתק ברכישת מוצרים וביישום פתרונות לתובנה עסקית. תוצרי ה-BI אמורים לשרת מגוון של בעלי תפקידים בארגון: החל באנליסטים, המגדירים את התוצרים ואמונים על יישומם (בדרך כלל באמצעות אנשי ה-,(IT דרך עובדי המידע בכל רובד ומדרג, המשתמשים בתוצרים לפעילותם השוטפת ועד לדרגי הניהול הבכירים, הזקוקים לתוצרי ה-BI לשם קבלת החלטות וניווט החברה ליעדיה.
ארגונים רבים הגיעו לבשלות בתשתיות ה-BI  ובשפע היישומים שהוקמו על בסיס תשתיות אלו, אבל האם תוצרי ה-BI:
·         נותנים את הערך המוסף המצופה ?
·         האם המשתמש יכול להפיק מתוצרי ה-BI את הנדרש עבורו או שמה הוא נדרש להשתמש ביישום מתווך – כגון העברת הנתונים לגיליון נתונים/Excel?
·         מה משך הזמן הנדרש לקבל מענה לשאלה חדשה מרגע הגדרת הצורך ועד לקבלתו (והאם שהוא כבר מגיעה האם הוא עדיין רלוונטי) ?
·         האם גם משתמש יכול לשלב בתוצרי ה-BI יכולות ומודלים סטטיסטיים ?
·         והאם התוצרים נותנים דיווח רק על מה שידוע או שיש ביכולתם לגלות את הבלתי ידוע ?
האתגר איתו נתמודד הינו – האם ניתן לתת תשובות לשאלות אלו וכפועל יוצא מכך לאן פני ה-BI כיום ולעתיד.
הדור הבא של כלי BI
מתוך הבנה של העוצמה הגלומה בכלי ה-BI ומהישגיו עד כה התפתח הדור הבא של כלי ה-BI. הטבלה שלהלן מדגישה את ההבדלים בין כלי BI המסורתיים לבין הדור הבא של כלי BI:

כלי BI מסורתיים

הדור הבא של כלי BI

יוזם

IT

משתמשי קצה

קהל היעד

צרכני מידע שונים, האמורים לדעת

משתמשי קצה הצריכים לנקוט פעולה

התשובות

מה קרה?

למה זה קרה?

טוב לתשובות מסוג

שאלות שגרתיות, מוגדרות היטב ומראש

כל שאלה שעולה

מסגרת זמן

מוגבלת ע"י משאבי IT המופנים לכתיבת דוחות BI

המשתמשים עונים לעצמם תוך כדי עבודה

תוצר

דו"ח

נתונים + ניתוח + ניסיון = תובנה

 
הקמת פרויקט ,BI על-פי המודל המסורתי, מחייבת את הארגון לרכוש וליישם מבחר של כלים הנדרשים לצורך פרויקט שכזה ביניהם: כלי ETL; כלים להקמת עולמות/קוביותOLAP ; בסיסי נתונים ייחודיים, כלים לכתיבת דו"חות ולחקירת נתונים; כלים סטטיסטיים ועוד… כלים אלו מחייבים לא אחת מעורבות עמוקה של אנשי ה-IT. בסופו של דבר, כאשר תוצרי ה-BI מגיעים לשולחנו של המשתמש העסקי הוא אינו יכול להמשיך בעיבוד והניתוח שלהם ולכן בדרך כלל הוא מעביר את הנתונים לגיליון נתונים (השכיח הינו Excel). במקביל, משתמשים רבים (כגון אנשי שיווק, כלכלנים אבל לא רק) מזינים איי מידע באופן עצמאי בגיליונות נתונים. מצב זה אינו מאפשר לארגון ליצור תמונת מצב אמיתית ובזמן אמת על נתוני הפירמה ובוודאי לא להפיק את התובנות הנדרשות לארגון לשם הסקת מסקנות וקבלת החלטות.
הדור הבא של כלי BI יכול לעשות שימוש מושכל בחלק מתשתיות ה-BI הקיימות בארגון. יחד עם זאת כלי הדור הבא אינם כבולים רק למקורות מידע אלו. למעשה כל מקור מידע פנים ארגוני או חיצוני יכול לקחת חלק בתהליך היצירה של תוצר התובנה העסקית במטרה לאפשר לכל בעל תפקיד בארגון למלא את תפקידו. כלים אלו מאפשרים: לאתר את השונה והחריג (לטוב ולרע), להבין מה עומד מאחורי מידע זה, לשלב (במידת הצורך) תחזית ו/או מודל סטטיסטי מתאים ולהוביל את הארגון לקבלת ההחלטות פרואקטיביות עם הפנים קדימה.  
Spotfire – כלי ה-BI של הדור הבא
Spotfire הינו פתרון ניתוח אנליטי ויזואלי, המעניק ללקוח יותר מפתרון BI סטנדרטי.
הכלי ממוצב על פי דו"ח Gartner  (December 2009)  ככלי המוביל מבין מוצרי הBI הקיימים בעולם * והינו בעל יכולות ויזואליזציה אינטראקטיבית, המאפשרות ניתוח והבנה מהירה גם של כמות גדולה ומורכבת של נתונים.
באמצעות Spotfire ניתן למזג, לנתח ולהמחיש ויזואלית נתונים מאקסל בשילוב עם מקורות מידע סטנדרטיים אחרים. יכולות אלו מאפשרות למשתמש להגיע לתובנות עסקיות ולהצביע על מגמות חריגות, תוך דקות ספורות, ללא צורך הדוק באנשי ה-IT וללא צורך בהתקנה של תשתית חריגה.
ל-Spotfireיש גם יכולות גיאוגרפיות מובנות (GIS). במוצר משולבת יכולות הפועלת באופן דו כיווני, מהתצוגה הגיאוגראפית לניתוח הכמותי ולהיפך. באמצעות יכולות אלו ניתן לסמן, לבחור ולנתח מידע גיאוגרפי על גבי מפות ולתת מענה אנליטי לניתוח והסקת מסקנות על כמויות גדולות של נתונים מורכבים. בנוסף, ניתן לאתר מגמות על בסיס ניתוח המידע הכמותי ולהציגן על גבי המפה.
יכולות מרשימה נוספת של המוצר הינה מגוון של פונקציות סטטיסטיות המשולבות כחלק אינטגראלי מ-.Spotfire בנוסף ניתן לשלב בצורה קלה וידידותית מודלים סטטיסטיים ויכולות Data mining, המבוססים על שפת R. מדובר בשפה  סטטיסטית חופשית, המשחררת את הצורך בתלות במוצרים יקרים ומאפשרת שימוש במודלים המפורסמים על-ידי קהילת מפתחי R בארץ ובעולם.
אז למי מיועד  Spotfire? הפתרון מיועד בעיקר עבור משתמשים עסקיים העוסקים בניתוח נתונים ודרכם מנסים להגיע למסקנות ולקבל החלטות ברמה היומיומית. זה יכול להיות מנהל שיווק, אנליסט פיננסי, מהנדס ייצור, מנהל לקוחות, מנהל שרשרת האספקה, טכנאי הניסוי הקליני וכד'.
ייבוא הנתונים, יצירת החזותיות, ניתוח הנתונים ופרסום התוצרים הינם תהליכים פשוטים ואינטואיטיביים, אשר נטענים ומנותחים באמצעים ויזואליים, דבר המאפשר לאנשי המקצוע הנ"ל, אשר מתפקדים תחת לחץ מתמיד ובסביבה דינאמית להגיע להחלטות חכמות ובמהירות.יחד עם זאת יכול Spotfire לשרת גם את אנשי ה-IT.
ל Spotfire יש ממשק WEB, שאינו דורש התקנה כל שהיא. באמצעות ממשק זה ניתן להציג גם תצוגות בהירות וממוקדות למנהלים בכל הרמות (Dashboard). לכלי יש יכולות ייחודית של הדרכה מכוונת, המאפשרת לשמר את הידע של האנליסט ולהעבירו למקבלי ההחלטות בארגון בצורה אינטראקטיבית.
לSpotfire ישנה גם גרסת ענן – Spotfire Silver, המאפשרת יישומי BI בענן.
 

 
לסיכום
מעכשיו אפשר לקבל החלטות באופן יעיל יותר, מהיר יותר, גמיש יותר ולהגדיל את היתרון התחרותי בשלושה צעדים בלבד: Visualize- Analyze- Deploy באמצעות Spotfire
 
·         Gartner BI Critical Capabilities 2010 – Overall Product Scores
 

דילוג לתוכן