AWS: חמש דרכים שמאפשרות את העיר החכמה – הודות לענן

אור רוזן, מנהל תחום קורפורייט, אמזון ווב סרוויס AWS

אף כי ערים חכמות טומנות בחובן הבטחה גדולה מזה שנים רבות, הן מתחילות להתעצב רק בזמנים אלו. הדבר נובע מהעובדה שכיום יש לנו יכולות רשתיות, מערכות מידע ותשתיות מחשוב המשחררים את מלוא הפוטנציאל שלהן. אלו הן בשורות טובות עבור עיריות וממשלות – כמו גם עבור אזרחים, שחייהם הופכים קלים יותר בעבודה וביומיום הודות לערים המקושרות.

Amazon Web Services מציגה חמש דרכים לאפשר את העיר החכמה, באמצעות מינוף הענן, לעתיד שבו ערים פועלות בצורה שיתופית ויעילה יותר.

1. הענן משחרר את מלוא הפוטנציאל
תשתית ענן רובוסטית מהווה מרכיב חיוני לאפשר ערים חכמות ושיתופיות. במילים פשוטות, התבססות על מחשוב הענן מאפשר את מימוש העיר החכמה. הדבר חשוב במיוחד מאחר והערים החכמות צפויות ליצור נתונים בהיקף חודשי של פטאביתים.

את כל המידע הנוצר יש לאחסן באופן מאובטח, כאשר יכולת הגידול של מחשוב הענן (scalability) מייתר את הצורך הבלתי-פוסק בשדרוג נפח האחסון ע"מ לתמוך בזרם מתמשך של הנתונים הנכנסים. יכולות האנליטיקה ע"ג מחשוב הענן חשובות באותה מידה, בעזרתן ניתן לנתח מאגרי נתונים בהיקפים אדירים, כמעט בזמן אמת, בסביבה העירונית – לצורך שיפור תנאי המחיה של תושביה.

"דוגמה מעולה לכך ניתן לראות בעיר שיקגו, שהיא אחת הערים הראשונות אשר הטמיעו חיישנים בכל רחבי העיר למדידה רציפה של איכות האוויר, עוצמת האור, עוצמת הרעש, מידת החום, כמות המשקעים, חוזק הרוח ועומס התחבורה", ציין ג'וליו סורו, ארכיטקט פתרונות עיר חכמה בחברתAmazon Web Services. "הנתונים מהחיישנים הללו זורמים לענן, שם הם מנותחים למציאת דרכים לשיפור חיי התושבים. בנוסף, מאגרי הנתונים האלו שנאספים מונגשים כמידע זמין עבור חוקרים, מפתחים ויזמים, כדי למצוא דרכים חדשניות לניתוח הנתונים".

עבור אותן עיריות השואפות לבחון יישום של עיר חכמה, תרחיש טיפוסי מתאפשר על ידי יישום קונספט האינטרנט של הדברים (IoT), ע"י פריסה רחבה של חיישנים מקושרים בכל רחבי האזור לצורך איסוף מידע. הבעיה בגישה זו היא שהיא מחייבת השקעה משמעותית בחיישנים ייעודיים. לחלופין, יש לעודד ממשלות לשקול שימוש בחלופות אחרות שניתן למנף אותן כדי לעורר כל עיר לחיים.

2. מינוף משאבים קיימים
חלופה אחת כזו היא למנף חיישנים קיימים אשר כבר נמצאים ברשותן של ערים. דוגמה לאופן שבו הדבר יכול לעבוד היא חניה חכמה שבאמצעותה אנשים יכולים לאתר מקומות חניה פנויים בקרבת מקום באמצעות אפליקציה ניידת, בעת שהם מנווטים בעיר. עם זאת, ניתן להשיג תוצאה זהה גם באמצעות שימוש במצלמות וידאו שכבר קיימות בעיר.

כפי שהציגה חברת ההזנק Park Smart, אפשרי בהחלט שערים יאספו מידע על חניה תוך התבססות על ניתוח של צילומים ממצלמות וידאו, וישתמשו בו כדי לקבוע היכן יש מקומות חניה תפוסים. לאחר מכן המיקומים מוצגים במפה, כאשר מקומות חניה תפוסים מוצגים בצבע אדום ואילו מקומות חניה פנויים – בכחול. משתמשים יכולים לגשת למידע באמצעות אפליקציה ניידת המאפשרת להם לזהות חניות פנויות ברחבי העיר בכל רגע נתון.

3. מידע מכל מקום
דרך נוספת למינוף תשתיות קיימות היא חיבור חיישן זול ובעל צריכת חשמל נמוכה לאוטובוס או לעמוד תאורת רחוב, ובכך להפוך אותו, למעשה, להתקן איסוף מידע בפני עצמו. לדוגמה, בעיר גדולה כמו לונדון, אוטובוסים המצוידים בחיישנים יכולים לאסוף נתונים במהלך נסיעה ברחבי העיר, כמו מידע על התנועה, רמת CO2 באוויר, טמפרטורה ועוצמת הרעש. באמצעות כלי אנליטיקה בענן, ניתן לנתח את המידע ולהסיק מסקנות (אקסטרפולציה) שיסייעו לקבוע היכן יש פקקי תנועה או תאונות דרכים, או היכן רמות זיהום האוויר מגיעות לרמות שאינן בטוחות, וליידע את התושבים על כך באמצעות אפליקציה ניידת. לעתים קרובות, אנשים מדברים על ערים כעל ישויות חיות ונושמות – ובפועל הדבר דומה לביצוע סריקת MRI לעיר בזמן אמת.

"מגזר המוניות המפותח באיטליה, אשר מוביל מיליוני נוסעים בכל יום, יכול לשמש באופן דומה", הוסיף סורו "לטובת איסוף מידע על זרימת התנועה, בשעות מסוימות במהלך היום או בימים מסוימים במהלך השבוע".

4. חדשנות במיקור חוץ
חיבור חיישנים אינה הדרך היחידה להשתמש בשירותי הענן כדי לטפח עיר שיתופית וחכמה יותר – ניתן להשיג זאת גם באמצעות פרסום מאגרי הנתונים לציבור הרחב. אם נחזור לדוגמה של שיקגו, העיר פרסמה גיליון אקסל המכיל תאריך, תיאור כללי ונקודות ציון של GPS של רחובות שאותם עומדים לנקות. בשיקגו, כלי רכב אשר יחנו ברחוב המדובר ובשעה המוגדרת ייגררו ובעליהם יספגו קנסות. בהתחשב בכך, מפתחים עצמאיים משתמשים במאגר הנתונים ליצירת אפליקציה שבה ניתן לראות מתי צפויים לנקות רחוב מסוים ולקבל התראה באמצעות הדוא"ל לאנשים המתגוררים או עובדים בקרבת מקום.

אחד היתרונות העיקריים של שיתוף מאגרי הנתונים נעוץ בעידוד מפתחים עצמאיים או עסקים קטנים לתכנן אפליקציות משלהם, שאותן ניתן למכור תמורת סכום צנוע או לאפשר ליוצריהן ליהנות מהכנסות מפרסומות. הדבר מוביל להתפתחות אקו-סיסטם של אפליקציות שמעודדת חדשנות מתמדת. אנו כבר רואים דוגמאות להתבססות של חדשנות במיקור חוץ מעין זו.

דוגמה לכך ניתן לראות במועצת העיר פיטרבורו בבריטניה. מועצת העיר התקינה תחנות מזג אוויר בבתי ספר בכל רחבי העיר. החיישנים משמשים בו-זמנית לניטור הפעילות המטאורולוגית והאקלימית. ניתן להשתמש בנתונים הנאספים בכל הרמות של מערכת החינוך ובתחומים שונים – מדע, טכנולוגיה ואף חקר התנהגות חברתית – ¬¬¬¬כהרחבה לתוכנית הלימודים בבתי הספר המקומיים והפיכתם ללימודים כמעט בזמן אמת.

מועצת העיר אף מצאה ששיתוף הנתונים מתחנות ניטור מזג האוויר ומתן אפשרות למפתחים למנף אותם, סייעו להתגבר על מחסור במפתחים ייעודיים העובדים במועצת העיר. שיתוף מאגרי נתונים באופן הזה הוא גם בעל פוטנציאל מעניין. לדוגמה, באמצעות שיתוף מאגרי נתונים מתחנות ניטור מזג אוויר ואשפוזים בבתי חולים, העיר יכולה לקבוע האם יש הלימה בין ירידת הטמפרטורה מתחת לרמה מסוימת ולעלייה במספר האשפוזים בבתי חולים בתקופה מסוימת של השנה – ולנקוט צעדי מנע.

5. התושבים הופכים למפתחי אפליקציות הודות למידע נגיש
עיר חכמה אמיתית היא עיר שיתופית אשר כוללת לא רק חיישנים שאוספים נתונים, אלא גם תושבים מעורבים שעוזרים באיסוף הנתונים ובייעול המערכת לטובת הכלל.

ברור כי, ערים חכמות וטכנולוגיית מחשוב הענן מתאימות זו לזו באופן טבעי. בעוד שהערים החכמות משתנות תמיד ומתאימות את עצמן לצורכי התושבים, כך גם הענן יכול להתאים את עצמו במהירות לצרכים המשתנים של המשתמשים בו.

ממשלות ועיריות צריכות לחשוב על ערים חכמות לא רק במונחים של פריסת חיישנים לשם איסוף מידע. אלא, עליהן לשים לב לאופן שבו ניתן לעשות שימוש חוזר בתשתית קיימת כדי לסייע באיסוף נתונים.

ערים צריכות להביא בחשבון שהאזרחים הם לאו דווקא צרכנים של המידע, וכי חלקם אף יכול ליצור אפליקציות באמצעות מאגרי הנתונים הנגישים. את המידע הזמין ניתן לנתח באמצעות טכנולוגיות מחשוב ענן מאובטחות כמו אלה הקיימות ב-Amazon Web Services. הדבר תורם לא רק לתועלת העיר, אלא גם מגשים את ההבטחה הגלומה בערים החכמות – לאפשר לתושבים ליהנות מרמת חיים גבוהה יותר.

 

 

דילוג לתוכן