תלמידים מהיישוב ראמה פיתחו פלטפורמה ייעודית למכוני כושר שביכולתה לספק מידע שיווקי ולסייע בחסכון משמעותי בחשמל

פלטפורמה חדשה לחסכון בחשמל בחדרי כושר עוצבה ותוכננה על ידי  תלמידי תיכון בחט"ב ראמה כחלק מתכנית "עיר חכמה טכנולוגית ומתקדמת" של חברת החשמל וזכתה בפרס הראשון במסגרת אירוע גמר של התכנית

 

תלמידי תיכון יצרו פלטפורמה חדשנית לחסכון בחשמל בחדרי כושר כחלק מהתכנית "עיר טכנולוגית מתקדמת "של חברת חשמל,  המפעילה מדי שנה תכניות  חינוכיות קהילתיות ברחבי הארץ, תלמידי כיתות ח-ט' בחט"ב ראמה (תיכון רב תרבותי) השתתפו ב- 16 מפגשים חווייתיים שכללו הדרכות סיורים במבנה קהילתי/מרכזי ביישובם, פעילות קהילתית להפצת המסרים ותכנון אפליקציה (ממש PROTO- דמו).

 

התלמידים בחרו במכון כושר   OXYGYM בכפר וסיירו יחד עם מנהל המקום  במטרה להפוך אותו למבנה חכם ויעיל אנרגטית באמצעות אפליקציה שיתכננו במיוחד עבור המכון. מטרת האפליקציה לסייע לבעלים לחסוך בפועל בחשמל – וזאת על ידי קבלת תמונת מצב מדויקת בכל רגע נתון, שליטה מרחוק ויכולת לנתר נתונים סטטיסטיים ועל פיהם להתנהל בצורה מושכלת.

 

האפליקציה מאפשרת קבלת מידע מגוון כדוגמת: היכן יש מתאמנים (למשל בחדרים בהם אין מתאמנים ניתן לשלוט על מיזוג האוויר ותאורה מרחוק ובכך לחסוך בחשמל), כמה שימוש נעשה בכל מכשיר חשמל. האפליקציה מאפשרת איסוף מידע למאגר נתונים סטטיסטיים – כמה מתאמנים בממוצע כל שעה ביום- ולפיהם לחמם בצורה אוטומטית ת המים למקלחות .

 

אז איך זה עובד? עם הכניסה למכון  הכושר יש להפעיל את האפליקציה- כך יודעים מתי המתאמן הגיע ומתי יצא. לאחר זמן מה, נאסף מידע המבחין בשעות העומס במקלחות ובהתאם לכך מחמם את המים. האפליקציה גם יכולה לתת חיווי בזמן האימון האם יש עומס או האם להזמין את המשתמש לבחור שעה אחרת לאימון .

 

מדריכת הפרוייקט, הדיל חטיב: "כשעשינו סיור במבנה, הדבר שהיה הכי בולט לעין הוא שיש שעות שבהן מספר המתאמנים הוא נמוך אבל בכל זאת המכון כולו מואר, כל הזמן ! כך גם לגבי המזגנים, דוד השמש והרמקולים. התלמידים הציעו להוסיף  חיישנים שמכבים את האורות כשאין מתאמנים ושבנוסף לכך בעל המכון יוכל לשלוט במרכיבים האלה באמצעות האפליקציה, לקבוע שעות הדלקה וכיבוי, קבלת הודעות במידה ואין מתאמנים במתחם מסוים, קבלת נתונים סטטיסטיים לגבי מספר המתאמנים ביום וכך יוכל לדעת מתי לחמם את המים בדוד  כך שיספיק לכמות המתאמנים במכון ולחסוך בחשמל."

 

הנאא פראג ,מנהלת בי"ס ראמה: "זו השנה השנייה ברציפות שבה מופעלת התכנית. הלמידה החווייתית בקורס, התכנים הרלוונטיים לעולם התלמיד, ההתנסות והעשייה הממשית והפתיחות לעולם הטכנולוגי הפכו את הלמידה למשמעותית ביותר. התלמידים הבינו את המשמעות של הלמידה שלהם. בעזרת התכנית הזאת קיבלנו תלמידים מנהיגים, מובילים עם חזון לעתיד ירוק יותר .אנו מודים לחברת החשמל על ההשקעה הרבה בחינוך למען עיצוב פני הדורות הבאים של תלמידינו"

מאיה פארס, אחת התלמידות המשתתפות בתכנית : "בעזרת האפליקציה בעל המכון יכול לשלוט במבנה מרחוק וכך הוא יחסוך בחשמל.בנוסף חיפשנו חידוש שלא קיים בשוק והוא תזמון הפעלת דוד חשמלי לחימום המים בהתאם לכמות מתאמנים ממוצעת."

דילוג לתוכן