תחרות בחירת הסטארט-אפ החדשני ביותר בתחום מדעי החיים

קרינה ממוקדת לפגיעה בגידולים סרטנים, חיישן שיחליף ניורולוג, בדיקת דם משוכללת מטיפת דם אחת, זיהוי ואבחון מוקדם של מחלות מוח, קרנית מלאכותית ותרופות מצילות חיים עמידות לטמפרטורות

 

באירוע MIXiii Biomed 2018 רשות החדשנות תקיים תחרות, בה יכריזו על הסטארט-אפים החדשניים ביותר בישראל בתחום מדעי החיים.

 

תחרות הסטארט אפים תתקיים במסגרת כנס MIXiii Biomed'

יום רביעי, 16/05, אולם D, שעות 15:30-17:00, מלון דיוויד אינטרקונטיננטל, תל אביב

 

במסגרת אירוע MIXiii Biomed, האירוע המוביל של תעשיית מדעי החיים בישראל, שייערך בין התאריכים 15-17 במאי, בתל אביב, תקיים רשות החדשנות, תחרות סטארט-אפים שתוקדש לחברות המציעות פיתוחים פורצי דרך בתחום מדעי החיים.

אירוע MIXiii Biomed יתמקד השנה במגמות המעצבות את עתידן של מערכות הבריאות ומדעי החיים בהן אבחון אישי ומותאם לחולה וניצול שיטות טכנולוגיות מתחומים שונים לטובת מערכת הבריאות. מבין עשרות המועמדים שהגישו את הבקשה נבחרו 45 חברות להציג במתחם הסטארט-אפים הייחודי שיוקם במסגרת התערוכה. מתוכן, 10 חברות זכו להשתתף בתחרות הסטארטאפים של הכנס, במסגרתו יציגו בפני המשתתפים את הטכנולוגיה פורצת הדרך שלהן.

עשרת החברות שנבחרו להשתתף בתחרות הן (הרחבה על כל אחת מהחברות מופיעה בהמשך ההודעה): חברת Alpha Tau Medical , שפיתחה קרינת אלפא ממוקדת לפגיעה בגידולים סרטנים;  Neurosteer שפיתחה חיישן שמנטר את הפעילות החשמלית של המוח ומספק סממנים ביולוגיים ברמה גבוהה; NovaSight – אבחון פזילה ובעיות ראייה אצל ילדים באמצעות צפייה בסרטון; PixCell Medical שפיתחה טכנולוגיה פורצת דרך לביצוע דיאגנוסטיקה של תאים חיים באמצעות בדיקת דם של דקירה בודדה באצבע; Brainvivo שמציעה זיהוי ואבחון מוקדם של מחלות מוח; CorNeat Vision פיתחה קרנית מלאכותית; חברת TempraMed פיתחו סדרת מוצרים שמאפשרת לשמור על טמפרטורה קבועה לתרופות ; E-Motion Medical Ltd  משחזרים את תפקוד מערכת העיכול; BarimOte מספקים מענה בזמן אמת למנותחי קיצור קיבה באמצעות השתלת חיישן וחברת   SpacePharma שמקדמת מחקר בתנאי חוסר כבידה

תחרות הסטארט אפים תתקיים ביום רביעי, ה-16/5, כאשר הסטארט אפ הזוכה, שיציע טכנולוגיה חדשנית או פתרון פורץ דרך בתחום מדעי החיים, יוכרז יום למחרת (חמישי, ה-17.5) ותוענק לו תעודת זכייה עי ד"ר עמי אפלבום .

 

אודות MIXiii-Biomed 2018

MIXiii-Biomed 2018, האירוע המוביל של תעשיית מדעי החיים בישראל, שייערך זו השנה ה-17 בין התאריכים 15-17 במאי, במלון דיוויד אינטרקונטיננטל, תל אביב. הכנס יתמקד השנה במגמות המעצבות את עתידן של מערכות הבריאות ומדעי החיים בהן אבחון אישי ומותאם לחולה וניצול שיטות טכנולוגיות מתחומים שונים לטובת מערכת הבריאות. MIXiii-Biomed כולל תערוכת ענק של חברות מהתעשייה ומתחם ייחודי בו יציגו חברות סטארט אפ ישראליות את הפיתוחים האחרונים והחדשניים ביותר בתעשיית מדעי החיים. לצד התערוכה יתקיים הכנס המרכזי בהשתתפות דוברים בכירים מהארץ ומהעולם בו ידונו בנושאים הבוערים ביותר בתחום.

 

מידע בהרחבה על החברות:

Alpha Tau Medical Alpha Tau Medical – קרינת אלפא ממוקדת לפגיעה בגידולים סרטנים

קרינת אלפא ידועה כהרסנית מאוד לתאים סרטניים. אולם הטווח הקצר של קרינת האלפא מנע את השימוש בה לטיפול בגידולים סרטניים.  פרופסור קלסון ופרופסור קיסרי מאוניברסיטת תל אביב פיתחו טכנולוגיה המתגברת על מגבלת הטווח של קרינת האלפא ומאפשרת לראשונה שימוש יעיל ובטוח בקרינת האלפא לטיפול במגוון רחב של גידולים – גם כאלו הנחשבים עמידים לקרינה. מקור האלפא דארט, המוחדר לגידול, מכיל רדיום קצר חיים  (Ra-224) אשר מתפרק לאטומים פולטי אלפא. אטומים אלו משתחררים מהמקור ונעים בתוך הגידול למרחק של כמה מילימטרים לפני שהם פולטים את חלקיק האלפא העוצמתי (אך קצר הטווח). בצורה זו, יוצר המקור שדה משמעותי של קרינת אלפא. שדות קרינת האלפא של המקורות מכסים את כל נפח הגידול ומביאים להשמדתו. הטיפול יוצר נזק נרחב ומהיר לגידול, אך לא לרקמות הסובבות אותו. לטיפול אין שום תופעות לוואי סיסטמיות (של כל הגוף) ורמת הנזק לרקמות הבריאות נמוכה משמעותית מהנזק שנגרם מטיפולי ההקרנה הנפוצים היום. החדרת מקור האלפא דארט נעשת תחת הרדמה מקומית באמצעות אפליקטורים זעיר-פולשניים וחד פעמיים המאפשרים את מתן הטיפול בחדרי טיפולים סטנדרטים וללא צורך במיגון או מכשור מיוחד. טיפול האלפא דארט יכול להינתן כטיפול חוזר או בשילוב עם טיפולים נוספים. אלפא תאו מדיקל הציגה לאחרונה תוצאות ראשוניות מבטיחות של ניסוי קליני הנערך בישראל ובאיטליה על חולי סרטן חלל הפה ועור מסוג תאי קשקש (SCC). ב 15 חולים שטופלו עד כה נרשמה פגיעה משמעותית בכל הגידולים כאשר 75% חוסלו לחלוטין.

Neurosteer – פלטפורמת ניטור, חיישן רציף ניורולוגי.

החברה פיתחה חיישן אשר מנטר את הפעילות החשמלית של המוח ובעזרת עיבוד אותות מתקדם ובינה מלאכותית מספק בזמן אמת "סממנים ביולוגיים ברמה גבוהה" (high level bio markers) לצרכים רפואיים ובהמשך לתחומים של סגנון חיים. ייחודיות הפלטפורמה היא ביכולת להוציא מידע ממספר קטן מאוד של אלקטרודות, עובדה המאפשרת לחיישן להיות קטן, נייד, לביש, וזול, המאפשר ניטור רציף. המידע והפרמטרים אשר ייאספו על ידי החיישן יאפשרו לרופאים לשפר את התאמת הטיפול תוך שימוש במדדים ניורולוגיים אובייקטיבים.  החזון הוא לייצר אפקט מראה למוח אשר בזכותו ניתן לנטר ולזהות תסמינים מוחיים שונים ולהקדים תרופה למכה. החברה מתרכזת בעיקר בזיהוי וחיזוי אפילפסיה ובזיהוי מוקדם של ירידה ביכולת הקוגניטיבית מקרים שונים של דמנציה.

NovaSight – אבחון פזילה ובעיות ראייה אצל ילדים באמצעות צפייה בסרטון

החברה פיתחה טכנולוגיה שעתידה לחולל מהפכה בתחום האבחון והטיפול בילדים עם הפרעות ראייה. המוצר הראשון, פרי פיתוחה, הוא מערכת ה-EyeSwift® שעוקבת, בעזרת חיישנים, אחר תנועת העין של הילד/ה ומאבחנת במהירות ובדיוק חסרי תקדים את לקות הראייה שלו.  NovaSight נמצאת בשלבי פיתוח מתקדמים של מערכת ה-CureSight™ – משקפיים טיפוליים לשימוש ביתי, המזרימים לעיניים מידע מותאם אישית, בהתאם ללקות הראייה בכל עין, ובהתחשב במאפיינים המיוחדים של עיני הילד/ה.

PixCell Medical – אבחון תאים, מערכת דיאגנוסטית פורצת דרך

טכנולוגיה פורצת דרך לביצוע דיאגנוסטיקה של תאים חיים. מערכת לנקודת טיפול (POC) המטולוגית, ראשונה מסוגה בעולם. המוצר הוא ™ HemoScreen מכשיר – נייד וקל לשימוש אשר מבצע ספירת דם מלאה בעזרת מחסנית חד פעמית. לביצוע הבדיקה דרושה טיפת דם אחת הנלקחת מדקירה באצבע. המערכת מאפשרת הבחנה בין 5 סוגים שונים של תאי דם לבנים וכן זיהוי תאים חריגים. תוצאות הבדיקה מתקבלות תוך 5 דקות. המכשיר אינו דורש תחזוקה שוטפת או כיולים. הבסיס הטכנולוגי הוא שיטה חדשה לפיקוס תאים – הגורמת לתאים להסתדר במישור אחד במרכז מיקרו-תעלה, תוך כדי זרימה. זיהוי התאים וסיווגם מבוצע בעזרת בעזרת ראייה ממוחשבת ובינה מלאכותית.

CorNeat Vision – קרנית מלאכותית

חברה המפתחת שתל קרנית מלאכותי. החידוש בשתל של CorNeat הוא היכולת לעגן עדשה סינטטית לעין באמצעות חומרים מלכותיים בלבד. שתל זה בנוי מחלק אופטי מרכזי ומאלמנט אינטגרטיבי שאחראי על חיבור ארוך טווח עם דופן העין. החידוש בשתל הינו בנקודת העיגון בדופן העין ובחומר של האלמנט הביו-אינטגרטיבי. החברה מקדמת פלטפורמה של "ביולוגיה סינטטית" שמאפשרת הטמעת מרכיבים סינטטיים שונים לתוך רקמה ביולוגית עם דגש על העין וארובת העין.

–       – מאפשרים לתרופות להיות עמידות בשינויי טמפרטורה TempraMed

מייצרים סדרת מוצרים לעשרות מיליוני אנשים בעולם עם תרופות רגישות לטמפ'. סוכרתיים, אנשים שמשתמשים באפיפן , הורמון גדילה, אינסולין ועוד סקאלה שלמה של תרופות מוזרקות. מדובר בעשרות מיליוני אנשים שחושפים מידי יום תרופות לטמפרטורה שהיא מעבר לתחום המותר לתרופה והן מתקלקלות. ההמצאה של החברה היא סדרת מוצרים מותאמים לתרופות ,שעובדים כל הזמן ללא התעסקות. כמו מכסה לעט אינסולין, שבו התרופה בפנים מוגנת משינוי הטמפרטורה.

E-Motion Medical Ltd – שחזור תפקוד מערכת העיכול.

שחזור פעילות תקינה של מערכת העיכול, המאפשר הזנה טובה יותר ופחות סיבוכים למטופלים. בעזרת סטימולציה לוושט מחזירים פעילות למערכת. המכשיר מתלבש כצינור הזנה רגיל עם אלקטרודות עליו.

BarimOte – מענה בזמן אמת למנותחי קיצור קיבה

מספקים מענה בזמן אמת למנותחי קיצור קיבה. המערכת מהווה מעין שילוב של מערכת ניטור, הכוונה ומשוב ומערכת אימון למנותחי קיצור קיבה המגדילה את סיכויי הצלחתם של המנותחים לאורך זמן ומפחיתה את הצורך בניתוחים חוזרים. המערכת מבוססת על השתלת חיישן לחץ בצורת טבעת מתכווננת שתקיף את רום הקיבה במפגש וושט קיבה, עם יכולת שידור של המידע הנאסף אל טלפון חכם עם אפליקצייה מתאימה אשר תאסוף את הנתונים השונים תעלה אותם לענן ושם תנתח את המידע. המערכת תוכל לספק למשתמש הוראה מתקנת בזמן אמת והתראות בדבר התפתחות מצבים או הרגלי אכילה שגויים, העלולים להביא לכשל של הניתוח ולצורך בניתוחים חוזרים.

SpacePharma – קידום מחקר בתנאי חוסר כבידה

קידום מחקר כימי וביולוגי בתנאי חוסר כבידה עבור חברות התרופות ומוסדות מחקר. החברה פיתחה מעבדה ממוזערת, נשלטת מרחוק המשוגרת בתוך לווין או מוטסת לתחנת החלל הבינלאומית. ספייספארמה כבר ביצעה שתי משימות חלל: בתחילת 2017 שוגר לויין שביצע בהצלחה 4 נסויים בתחום הכימיה. בתחילת 2018 חזרה מעבדת "נקסוס" מתחנת החלל הבינלאומית ואיתה 50 מ"ג של תרופה שגובשה בחלל בתהליך ייחודי. במהלך שלושת החודשים בהם שהתה המעבדה בתחנה, בוצעו בה גם ניסויים בגידול תאים ומחקר בתחום עמידות חיידקים לאנטיביוטיקה.

Brainvivo – זיהוי ואבחון מוקדם של מחלות מוח.

Brainvivo פיתחה טכנולוגיה פורצת דרך אשר יכולה להפוך כל מכשיר אם-אר-איי למיקרוסקופ דיאגנוסטי, המספק מידע רפואי חדשני שלא היה ניתן לחלץ עד היום. הטכנולוגיה הייחודית הזו אשר פותחה למעלה מ15 שנים, מעניקה לרופאים הצצה נדירה לשינויים מיקרוסקופים בתאי המוח ובכך תורמת לגילוי מוקדם וניטור של מחלות והפרעות מוחיות. החברה שהוקמה על ידי שני חוקרים מאוניברסיטת תל-אביב, מפתחת כלי תוכנה שהופכים את מכשיר האם-אר-איי לרגיש לתנועה של מולקולות מים. בעזרת כלים מתקדמים לעיבוד תמונה ניתן לחלץ מידע כמותי ואיכותי על התאים, ולקבל מדידה מהימנה על תהליך פתולוגי בשלב מוקדם. בגלל מגבלת הרזולוציה של מכשירי האם-אר-איי, לא ניתן לראות שינויים ברמת התאים  וזו אחת הסיבות העיקריות לגילוי מאוחר מאוד של רוב המחלות המוחיות. בריינביבו מדגימה הצלחה של מדידת קוטר שלוחת הנוירון וחלוקת קליפת המוח (הקורטקס) לתת-שכבות, יכולת שהייתה שמורה למיקרוסקופ אלקטרוני על רקמות מוח שהוצאו מאדם. מוצרי החברה משנים את תחום הדמיית המוח, תורמים לאבחון מוקדם של מחלות מוחיות ומשמשים ככלי משמעותי בפיתוח תרופות למחלות אלו.

 

לינק לאתר הכנס | לינק לרשימת הדוברים המלאה | לינק לתכנית הכנס

דילוג לתוכן