שש הונאות ברשתות החברתיות ואיך להימנע מהן

הרשתות החברתיות הן קרקע פורייה לפושעי האינטרנט – בין כל סיפורי החדשות שמקבלים חשיפה עצומה ברשתות החברתיות קשה לפעמים להבחין בין הסיפורים האמתיים לאלה שמפיצים ווירוסים או הונאות אחרות. הנה כמה הונאות נפוצות שכדאי להימנע מהן ברשתות החברתיות:
1. סיפורים של "עובדה אחת" שאנשים משתפים ללא בדיקה

הפורמט של טוויטר, שהוא הודעת טקסט קצרה בלבד, נתון למתקפות כאשר נעשה שימוש בכותרות שערורייתיות כדי לפתות משתמשים לא זהירים לשתף סיפורים – מבלי לקרוא אותם או לבדוק אם הם נכונים. דוגמה לכך היא הפריצה לחשבון הטוויטר של ערוץ חדשות הסלב E! מוקדם יותר השנה, עם סידרה של ציוצים כוזבים שהתחילו עם הידיעה על היציאה מהארון של ג'סטין ביבר ששותפה 1,200 פעמים תוך כמה שעות. זה יהיה הרבה יותר בטוח לאמת את החדשות עם מקור נוסף מאשר ללחוץ על קישורים שמצורפים לחדשות כאלה.

2. כשמישהו מהחברים שלכם מפיץ חדשות מהעולם

אתם צריכים להתחיל לחשוד אם סיפור חדשותי גדול מופיע ברשת החברתית רק פעם אחת. חדשות בעלות קנה מידה עולמי מתפשטות במהירות, עם סיפורים וזוויות שונות והם מופצים על ידי חברים ומקורות שונים. האקרים שמפיצים ווירוסים ותוכנות זדוניות בטוויטר ופייסבוק משתמשים לעיתים קרובות בכותרות שערורייתיות או מקוממות כדי לגרום לקוראים ללחוץ על הקישור. אם אתם רואים כאלה כותרות, פשוט בדקו אותן באתרים אחרים או בגוגל והימנעו מלחיצה על הקישור.

3. הסיפורים שמתחננים ל"לייק" שלכם

האם אי פעם עשיתם לייק לפוסט כדי לקבל משהו בחינם? או כדי לעזור למישהו לקבל מיליון לייקים כדי שההורים שלו יקנו לו כלב / חתול / ישלחו אותו לטיול מסביב לעולם? כל בקשה כזו ללייקים צריכה לעורר בכם חשד. הונאות רבות ברשת החברתית מופצות במטרה לאסוף את הלייקים שלכם ואז למכור אותם לחברות אחרות – שאז יוכלו להתחיל להפיץ פרסומות בפייסבוק שלכם ושל החברים שלכם. אם אתם חושדים שעשיתם לייק למשהו בלי כוונה או שעשיתם לייק וכעת מצטערים על כך, אתם תמיד יכולים להסיר אותו באמצעות ה Activity Log של הפרופיל שלכם.

4. סיפורים על דיאטות מדהימות

תופעת השמנת היתר היא כל כך נפוצה שהיא קיבלה את הכינוי "המגיפה של המאה ה-21" מה שאומר שהרבה אנשים יחפשו מידע אודות השמנת יתר ועל הדרכים להיפתר ממנה. אחת מההתקפות הגדולות ביותר שהתמקדה בנושא הזה הופצה בחודש יולי האחרון באמצעות האינסטגרם הייתה תמונה של פרי טרופי. לחיצה על התמונה העבירה את המשתמשים לעמוד חדשות המתחזה לאתר ה BBC עם הכותרת "פרי טרופי שיוריד לכם 8 קילו ב 22 יום. הצעה אקסקלוסיבית לקוראינו". כמובן, שכל הנושא היה תרמית ולחיצה על הקישור גרמה לחשבונות תמימים באינסטגרם להפיץ ספאם לחברים ולעוקבים.

5. אתרי חדשות שמעולם לא שמעתם עליהם

בשיאה של ההיסטריה סביב הלידה של התינוק המלכותי של הנסיך וויליאם ורעייתו קייט מידלטון קצב שליחת הציוצים בנושא הגיע ל- 23,500 ציוצים לדקה. פושעי הרשת לא יכלו להתעלם מהתופעה ושלחו ציוצים משלהם עם קישורים לאתרי חדשות מתחזים עם הבטחות, כמובן, למידע שלא תמצאו בשום מקום אחר. אין צורך לומר שהקישורים הובילו לאתרים להפצת ווירוסים ותוכנות זדוניות אחרות ולא סיפקו שום חדשות אודות הלידה המלכותית.

6. כרטיסי מתנה מחברים

כרטיסי מתנה יכולים להראות די מפתים, במיוחד כשהם נשלחים אליכם מחבר. למרבה הצער, לרוב מדובר בהונאה. "כרטיסי מתנה" שמציעים לכם כל מיני מוצרים בחינם הם הונאות והן נצפו לאחרונה ברשתות חברתיות לשיתוף תמונות כמו פינטרסט, כשבאחד מהשלבים לקבלת ה"מתנה" הגולש מתבקש לשתף את הפוסט עם כל חבריו. ה"מתנה" לא קיימת כלל ובסופו של דבר אתם תמצאו את עצמכם חושפים מידע אישי, או גרוע מכך מתקינים וירוס על המחשב שלכם.

מאת: רונן מואס, מנכ"ל ESET ישראל

דילוג לתוכן