שני נושאים חדשים נמצאו בעדיפות כמאגדי מגנ"ט במימון המדען הראשי

ועדת מגנ"ט (מחקר ופיתוח גנרי טכנולוגי), בראשות המדען הראשי במשרד הכלכלה, נמצאת בעיצומו של תהליך הקמת מאגדי מחקר ופיתוח חדשים בשנת 2016. תכנית מגנ"ט, כידוע, היא אחד ממסלולי הסיוע של המדען הראשי לקידום התעשייה הישראלית, הפועלת משנת 1994. התכנית תומכת בפיתוח עצמי של טכנולוגיות גנריות לטווח הארוך, על ידי התאגדות של מיטב החברות ואנשי האקדמיה בארץ, הפועלים בשיתוף פעולה. עיקרי עיסוק התכנית הם בטכנולוגיות חדשות וחדשניות שעשויות להיות הבסיס לפיתוח דורות חדשים של קווי מוצר ו / או לשדרג את קווי המוצר הקיימים.

בין 9 ההתאגדויות המתחרות על תקציב 2016, הוועדה סימנה שתיים כמועדפות , שקיבלו "אור-ירוק" להמשך התארגנות, ואלו הן: ALTIA ו- PETACLOUD.

מאגד ALTIA מחבר בין חברות יצרניות לייזר, יצרניות רכיבים, חברות End User וחוקרים בעלי מוניטין בינלאומי בתחום האלקטרואופטיקה ממוסדות המחקר המובילים בתחום. המאגד מתכנן לפתח טכנולוגיות לייזר חדשות, "אזרחיות", לשימושים תעשייתיים, ובכלל זה; חיתוך וליטוש של מתכות, יהלומים ועיבוד חומרים משוכלל. הדגש הוא על מציאת פתרונות זולים בהרבה על המערכות הקיימות בתחום, על ידי חדשנות  טכנולוגית ליצירת לייזרים בהספקים גבוהים רציפים ופולסים.

על פי אילן פלד, מנהל תכנית מגנ"ט בלשכת המדען הראשי, מאגד ALTIA סומן כמועדף, כי בישראל תעשיית לייזר היא מהמובילות בעולם והרחבת פעילותן לתחום הלייזרים התעשייתיים תיתן הזדמנות נוספת לתעשייה זו בישראל. האתגר של המאגד הוא למצוא פתרון זול לצורך שוק קיים ולהוות תחליף למערכות החיתוך והליטוש לחומרים קשים כמו יהלומים או מתכות שהן אוד יקרות.

מובילי מאגד ALTIA, החברות VGEN ו-"סיוון" מאמינים כי ביכולתם למצוא פתרונות זולים לחיתוך באמצעות לייזר, מה שיכול להביא להוזלה משמעותית ופתרונות "Cost effective" בתהליכי ייצור רבים בתעשיית ההייטק, בתעשייה המסורתית ובתעשיית עיבוד החומרים.

מאגד נוסף שסומן על ידי חברי הועדה הוא מאגד PETACLOUD, שיתמקד בתכנון של רשת תקשורת היברידית (חשמלית/פוטונית) שתוכל להעביר מידע בקצב של פטא (1000 טרה בשנייהברשתות מרכזי נתונים בטווח קצר באמצעות מיתוג וניתוב אופטי סופר יעיל. המאגד יחקור ויפתח ארכיטקטורה חדשנית של מיתוג אופטי מבוזר, הפרוס על פני מרכז הנתונים ומספק קישוריות ישירה. הארכיטקטורה שתפותח תדע לנצל יתרונות תקשורת אופטית ופריצות דרך בתחום הסיליקון פוטוני, תהיה גמישה ובעלת יכולת שרידות והרחבה ותאפשר קישוריות אופטית ישירה בין כונניות שרתים ברשת אריג לתקשורת מהירה בין שרתים ברחבי מרכז המחשוב במרחקים קצרי טווח.

מובילי המאגד, מחברת פיניסר ביחד עם חוקרים מהטכניון והאוניברסיטה העברית, מאמינים שהתשתית הפוטונית הקיימת אצל חברי המאגד תאפשר להם להתמודד עם האתגר העצום שהציבו למאגד העברת פטה ביט לשניה.

המדען הראשי, אבי חסון: "מאגדי מגנ"ט מהווים פלטפורמה ייחודית לשיתוף פעולהביןחברות תעשייתיות לבין חוקרים מהאקדמיה. שילוב שיכול להביא להישגים ופריצות דרך, כאשר השלם גדול משמעותית מסכום חלקיו.  במסגרת זאת יכוליםכלהצדדים להגיעלפיתוחיםבעליפוטנציאלכלכלי אמיתי. התמיכההכספיתניתנתכמענקופטורהמהחזר תמלוגיםוכפועל יוצא מעודדת את החברות לעסוק במחקר גנרי, ארוך טווח, פורץ דרך ועתיר סיכונים.

2 מאגדים אלה, יאושרו במהלך 2016, אם יכינו תכניות מפורטות ואיכותיות תוך שיתוף פעולה ביו חברי המאגד, ובפרט, שהמאגדים יעשו כל מאמץ לצרף לשורותיהם כל חברה הרוצה להשתלב ויש לה היכולות והתכניות בתחומי עיסוק המאגדים.

דילוג לתוכן