מני צרפתי, מנהל אזורי של ארכיטקטי פתרונות ברד האט

שנה מרתקת לפנינו – תחזיות מומחי רד האט ל- 2019

 

 

 

מני צרפתי, מנהל אזורי של ארכיטקטי פתרונות ברד האט (Red Hat) ישראל יוון וקפריסין, משתף הערכות מומחי תוכן ברד האט לשנת 2019, שישפיעו על מימושי המחשוב בישראל. "נושאים אלו ישפיעו על תעשיית ה- IT  היומיומית. כמו קודמותיה, לפנינו שנה מרתקת שתעצים את מיקומה של הטכנולוגיה בלב עשיית הביזנס החדש", הוא אומר. "אספנו מקבץ של תחזיות ומגמות שישפיעו על דפוסי העבודה של ארגוני ה-  IT במגוון תחומים. הערכות ראשוניות שקוראות למחשבה ותגובות, כמיטב המסורת של רד האט בה ביקורת ומשוב הם דרך חיים להשתפר".

עולם הפיתוח והיישומים

ג'אווה ופיתוח יישומים

צזאר סווארדה, מנהל שיווק מוצרים טכניים בכיר ברד האט

2019 תהיה שנה מהפכנית לשימוש ב- Jakarta EE, במיוחד בהיבט של ההיבט לקדם ג'אווה כפלטפורמה לפיתוח מוטה-ענן (Cloud-native). היא תהיה מהפכנית עבור יצירת יישומים מוטי-ענן, ובשנה הבאה Jakarta EE תצטרך להתמקד ביכולות עבור Cloud-native. הפופולריות של Spring Boot תמשיך לעלות, בעוד Jakarta EE וג'אווה יצטרכו לרדוף אחריה.

אנו נמשיך לראות סינרגיה בין Jakarta EE ו- Microprofile, כך שיהיה מעניין לראות איזה אסכולה תנצח בסוף. יש הרוצים לשמור אותן נפרדות, ויש כאלה שרוצים לראות מיזוג שלהן.

להערכתנו, Microprofile תוכל לפעול כפרויקט חממה שיקדים את Jakarta EE כאשר הן ינסו פרויקטים, טכנולוגיות ורעיונות חדשים. Microprofile  נמצאת בתנופה בשוק, שמתבטאת בעלייה של 50% בפופולריות ושימוש מפתחים. היא תמשך להתבגר, ותהיה פופולרית בקרב מפתחים. היא צפויה להוסיף כחמישה מפרטים נוספים, ותמשיך להיות אג'ילית ביותר, קלה ביותר, ותקדם חדשנות מהירה. 2019 תהיה קריטית עבור המראת Jakarta EE, וב- 2020 תהיה לנו תמונה ברורה יותר ביחס לשאלה האם Jakarta EE יכולה לשמור על תנופת שוק.

 

מפתחים ו- DevOps

אדסון ינאגה, מנהל חווית מפתחים ברד האט

מיקרו-שירותים (Microservices) צפויים לעבור את שלב החזון, ולעבור לשלב הבגרות. אני צופה כי בשנה הבאה נתחיל לראות עדויות של צוותים וארגונים שנכשלו באימוץ מיקרו-שירותים. צפו לשלב הבגרות שיכלול הבנת והגדרת הסטנדרטים, בצד מימוש תהליכים מומלצים (Best practices).

לצד התהליכים המומלצים שמקיפים מיקרו-שירותים, אנשים ייווכחו כי ארכיטקטורות מוטות-מסרים (Message-driven) מתאימות טוב יותר עבור מרבית מקרי השימוש הארגוניים מאשר תקשורת HTTP/REST. הפופולריות של Kafka תמשיך לעלות, וברוקרים מבוססי Java Message Service (JMS) יהפכו שוב לרלבנטיים.

Istio תהפוך לפופולרית, ועם אימוצה נתחיל לראות שיתוף של תהליכים מומלצים סביב שימושיה. מעניינת במיוחד הדרך בה תטופל התצורה של Istio בארכיטקטורות מבוזרות של לקוחות. הניחוש שלי שהיא תשולב בתהליך הטמעה נפרדת, בשימוש ב- Git repo נפרד.

הכלים סביב קונטיינרים ישתפרו. תחומים כמו ניפוי שגיאות (Debugging), אריזה, עורכי קוד ואחרים, עדיין מפגרים שנים מאחורי אלה שאינם מבוססי קונטיינר. לא נגיע לבשלות בשנה הבאה, אך אני צופה שדברים ישתפרו סביב חווית פיתוח הקונטיינרים.

יותר אנשים יחשבו על מחשוב נטול שרתים (Serverless), ויותר אנשים ייווכחו כי הכלים סביב פלטפורמות אלה עדיין אינם בשלים. אני צופה כי מספר יוזמות קשורות למשילות (Governance) ייצאו לשוק – אני מקווה שבסגנון סביבת פיתוח משולבת (IDE) של ריבוי פונקציות ומחברים ביישומי Serverless.

השנה ראינו את היצירה של פלטפורמות פונקציות כשירות (FaaS) רבות המבוססות על Kubernetes רבות. בשנה הבאה אנו יכולים לצפות לראות מספר מאמצים לסטנדרטיזציה של מודל תכנות ה- FaaS מעל Kubernetes. יתכן שארגון המחשוב מוטה הענן (CNCF) או קרן Eclipse יהיו פרויקטים ממוקדים בנושא זה. סטנדרטיזציה זו תוביל בטווח הארוך לקונסולידציית פלטפורמות.

 

מפתחים ו- DevOps

בור סאטר, מנהל חווית מפתחים ברד האט

Java תמשיך להיות שחקנית דומיננטית בפיתוח יישומים ארגוניים, כאשר ארגונים יעברו מ- 8 Java ל- 11.

Visual Studio Code תאומץ כסביבת פיתוח משולבת (IDE) קלת משקל ביותר, שעובדת ברחבי שפות תכנות רבות, כמו Java, JavaScript, Go ו- Python.

DevOps: לרוע המזל, DevOps תמשיך להיראות כנושא של Ops בלבד. בעוד שלהבאת עקרונות אג'יליים ואוטומציה לקהילת ה- Ops יש ערך רב. אם Dev ימשיך להיחשב כתחום נפרד, ארגונים לא ייהנו ממלוא היתרונות של DevOps.

עכשיו, כש- Kubernetes היא הסטנדרט דה-פקטו עבור תיאום קונטיינרים (Orchestration), שדה הקרב החדש הוא לכיוון Service mesh (שכבת תשתית ניתנת לתצורה עבור יישומי מיקרו-שירותים) וטכנולוגיות Serverless.

קדחת Apache Kafka תימשך ברמות של מגיפה. בעוד ל- Kafka יש הנקודות החזקות שלה, הברוקר מבוסס פרוטוקול AMQP עם API JMS (Java Message Service), יתאים למרבית דרישות מסרים א-סינכרוניים.

 

אוטומציה

מארי טרנר, מנהלת אוונגליסטים ביחידת עסקי ניהול ברד האט

ב- 2019 תמשיך אוטומציה לחצות תחומים וגבולות. רק לפני מספר שנים נראה כי אוטומציה של פעילויות IT תגרום למהפכה בדרך בה מתבצע IT  ארגוני. עתה אנו רואים שאוטומציה ממשיכה להידחף ליותר ויותר תחומים – מרשתות תקשורת עד אבטחה, ועוד. ב- 2019 ימשיכו ארגונים לחקור אוטומציה של יותר משימות ביותר דרכים וביותר תחומים.

2019 תהיה שנה מהפכנית עבור אוטומציית אבטחה. כיום, מוצרי אבטחה הינם מוצרים יחידניים, שאינם תואמים ולא משתלבים אחד עם האחר. ב- 2019 יתחילו ארגונים להשתמש באוטומציה כדרך לקישור פתרונות נפרדים אלה עבור גישה מאוחדת ומגובשת לאבטחת IT.

אוטומציית רשת תמשיך לזכות בתנופה ב- 2019. רשתות תקשורת יחוו גידול פוטנציאלי מסיבי בהטמעות IoT בהן אוטומציה היא דרישה. עם אוטומציית רשתות יוכלו ארגונים לבצע משימות בקצב מואץ ובדרגה גבוהה יותר של דיוק.

ארגונים משקיעים במרכזי מצוינות אוטומציה, כדי להוסיף כישורים ולקדם שימוש חוזר. ארגונים מכירים יותר ויותר ביתרונות הכלכליים והביצועיים שבאים מאסטרטגיות אוטומציה רחבות היקף, עקביות ומשולבות. ארגונים אלה נוקטים בצעדים קונקרטיים לזיהוי והרחבת תהליכים מומלצים, וליצירת תכני אוטומציה-כקוד איכותיים עבור שימוש פנימי חוזר.

מרכזי מצוינות מתמקדים בהדרכת צוותים על בניית ואופטימיזציית אוטומציה, ובבניית קהילות אוטומציה ארגונית שיתופיות שמעודדות אינטגרציה ושימוש חוזר ברחבי הארגון.

אוטומציה תהפוך לנושא המבוקש ביותר אחרי מיומנויות סיסטם IT. יש ביקוש למנהלי מערכות IT בעלי יכולת מוכחת ליצור, להטמיע ולהרחיב יכולות אוטומציה מתקדמות, ולעתים קרובות משלמים להם יותר מאשר לעמיתיהם שאינם בעלי הסמכות אוטומציה דומות.

אוטומציה וקונטיינרים עבור ענן היברידי מקדמים מבחר וניוד של עומסי עבודה. במצב בו ספקי ענן ציבורי מחפשים לנעול אליהם לקוחות בכל היישומים ועומסי העבודה הזמינים, ארגונים יפנו לאוטומציה וקונטיינרים כדי לשמור על סביבות תפעול סטנדרטיות, לקדם ניוד, ולהבטיח את היכולת לבחור בעצמם מתי והיכן להריץ את עסקיהם.

בינה מלאכותית (AI), שמשרתת יותר ויותר מקרי שימוש, לא תעצור במרכז הנתונים אלא תהפוך לחלק אינטגרלי ממנו. למימוש מטרה זאת דורשת AI שכבה מוצקה וגמישה של אוטומציה מתחתיה, כדי לגשת לכל הפעילויות השונות של ארגון IT גדול. ב- 2019 יופיעו יותר פתרונות אשר כוללים אוטומציה קיימת עם פתרונות AI חזקים.

 

וירטואליזציה של מדיה

וורנר גולד, אונגליסט פתרונות מתפתחים בטלקום, רד האט EMEA

ב- 12 החודשים הבאים נראה את הדור הבא של שרת הסטרימינג TV Headend לובש צורה – והבידור שלנו ישודר בקונטיינרים. באירועי תעשיית הברודקסטינג ב- 2018 – כמו NAB  ו- IBC, נשמעו מסביב המילים קונטיינרים ומיקרו-שירותים (Microservices). כאשר תעשיית השידור מטמיעה תשתיות מוגדרות-תוכנה, פלטפורמות קונטיינר הן בסיס משותף לבנייה והרחבה מהירה יותר של יישומים.

עבור שירותי Over-The-Top (OTT) ווידאו לפי דרישה (VOD), מרבית היישומים כבר ארוזים בקונטיינרים, ומאפשרים לארגונים להריץ מיקרו שירותים כדי לספק מהר יותר תוכנה איכותית. עם ההתלכדות של תעשיות השידור והטלקום, החזית הבאה היא יצירת הצלחה של קונטיינרים מותאמים לריבוי שידורים (Multicast) עבור טלוויזיה ליניארית.

ריבוי שידורים, עם היכולת לבזר אותה כמות של נתונים ליעדים רבים בבת אחת, מציע תרופת קסם להפחתת עיכובים והענקת חוויה חיה לאירועי ספורט וחדשות. מאמצים מוקדמים כמו Swisscom ו- CJ Hello בדרם קוריאה, כבר מריצים את ה- TV headends הליניאריים שלהם בעלי יכולת ריבוי שידורים מעל OpenStack.

טכנולוגיית הקונטיינרים לכך נמצאת עדיין בפיתוח בקהילת ה- Kubernetes, וצפויה להיות מוכנה בתוך 6 החודשים הבאים. אנו נתחיל לראות אז הטמעות מוקדמות של תשתיות טלוויזיה ליניארית בעלות יכולת ריבוי שידורים ארוזות בקונטיינרים.

"One-click" הינו תוצר מלהיב של טכנולוגיה זאת – היצירה המהירה של ערוצים חדשים בתוך מספר דקות בלבד. זה פותח מודלים עסקיים חדשים, כמו אספקה של בחירות ערוצים רבות לצופים במהלך אירועי ספורט. ערוצים אלה יוכלו להציג זוויות צפייה שונות, או משחקים/תחרויות מקבילים.

ב- 2019 יאיצו ספקי תוכן ושירותים את הדרך בה משתמשים בקונטיינרים, ותמיכת ריבוי שידורים בקונטיינרים עבור אספקת שירותי וידאו. אנו יכולים לצפות שיעדיהם יכללו אג'יליות רבה יותר וחסכון בעלויות, סקלאביליות רבה יותר ברחבי ענן היברידי וריבוי עננים, והשימוש האסטרטגי באוטומציה וניהול תהליכי עבודה כדי לשחרר יותר משאבים עבור חדשנות.

 

אינטרנט של דברים – IoT

טום נאדו, מנהל טכני NFV ברד האט

IoT יהפוך בשנה הקרובה לתחום עוד יותר חם. הסיבות ברורות כאשר אנו עוברים להרחבת קישוריות רשת וגישה ליותר ויותר מכשירים, אשר היום כוללים מכוניות, חיישנים והתקנים ייעודיים אחרים שתוכננו להיות במערכים תעשייתיים או בבית או בדרך. הנה מספר התפתחויות צפויות בשנה הבאה.

מודלים עסקיים – מרבית הארגונים ממשיכים להתקדם לכיוון מודלים של ניהול מכשירים כדי לתמוך בהתקני IoT שהם קונים ומנהלים ישירות, אך גם אלה שנקנים על ידי עובדים. יש השוקלים גם ניהול מכשירים במיקור חוץ, לא רק לספקי טלקום ושירות מסורתיים, אלא גם לספקי Over-the-top (היכולת לצפות בתכנים שאינם מועברים באמצעות טכנולוגיות שידור מסורתיות) כמו גוגל, המרחיבים את ההיצע שלהם סביב מוצרים המשתמשים בניהול ענן מבוזר עבור מכשירים כמו Nest.

גורמים אחרים שייכנסו למרחב זה, יטפלו ב'חשמול' של כלי רכב ובדרך בה הם מנוהלים. אפילו גופים גדולים כמו רשות התעופה הפדרלית (FAA) בארה"ב, שוקלים ניהול מטוסים בשימוש באמצעים דומים, וכן אפשרות לניהול רחפנים בדרך זאת.

ניהול מכשירים – אחד האתגרים העיקריים במרחב זה הוא ניהול מחזור חיים וניטור של מכשירים. לא תמיד התקני IoT מקושרים לרשת – רשת אמינה או כזאת בה זמין תמיד רוחב פס מספיק, ובכך דורשים ממערכות אלה להתאים עצמן כדי לענות לסביבה המשתנה שלהן. לדוגמא, צורך לתזמן עדכוני קושחה (Firemware), כדי למנוע מצב של מכשירים מושבתים בקצוות המרוחקים של הקישוריות, מאחר שהמכשיר עלול להיטען לאט ויש סיכון של אובדן קישוריות לפני השלמת עדכונים.

ניהול מחזור החיים של מכשירי IoT, כולל התוכנה וחומרה, מטופל על ידי מגוון פרויקטים של קוד פתוח. קהילות אלה מתמקדות בענני קצה מבוזרים שמנצלים יתרונות של פרויקטים כמו OpenStack ו- Kubernetes, בהם אשכולות מרוחקים משמשים להגדלת הטווח וההיקף של תוכנת המערכת שמנהלת מכשירים, בין אם אלה מערכת אזעקה ביתית או רובוטים תעשייתיים. פרויקטים חדשים יותר כמו Akraino Edge Stack מנסים לטפל ישירות בתחום זה, על ידי יצירת מערך תוכנה של רכיבים הדרושים כדי לאפשר ענני קצה.

יש מספר מאמצים שנוקטים בגישה מעט שונה לניהול IoT. לדוגמא, רבים ממאמצי ה- vRAN (רשת גישת רדיו וירטואלית) המתבצעים, כמו oRAN  – Open RAN, עובדים בצמוד עם מפעילי רשתות כדי להבטיח שהפתרונות יתואמו היטב עם צרכי תשתית קיימים שלהם.

בעוד מאמצים אלה נועדו לתמוך במקרי שימוש קיימים של "קצה", הם גם מטפלים בתמיכה, תפעול והזנה של מכשירי IoT מחוברים, עבור צרכים עתידיים כמו Tethering (שיתוף חיבור אינטרנט של מכשיר נייד עם מחשבים מקושרים אחרים) ושליטה מחוץ לרשת, כמו גם ההשלכות של הגידול המסיבי שאנו רואים במרחב זה.

השורה התחתונה: IoT ימשיך לגדול ב- 2019, עם בשלות מודלים עסקיים של ספקי שירות ומספר שחקנים חדשים שנכנסים לשוק. אתגר מרכזי יהיה הניהול וניטור של מחזור חיי מכשירים.

 

בלוקצ'יין

יאן הוד, טכנולוג ראשי – ספקי שירות גלובליים ברד האט

ב- 2019 תמשיך טכנולוגיית בלוקצ'יין לקדם יישומים חדשניים ברחבי כל התחומים והתעשיות, לביזור ואבטחת טרנזקציות כמעט מכל סוג.

כמויות גדלות של עסקים וחיינו האישיים יבוצעו באופן אלקטרוני על רשתות ציבוריות ועננים ציבוריים. בעוד המחשבה המידית היא על יישומים פיננסיים, הרי כולנו רוצים להרגיש נוח עם נתונינו האישיים, לדעת שרשומות רפואיות ומשפטיות ישמרו בביטחה, ולהבטיח כי אף אחת מטרנזקציות אלה לא תעבור שינוי בדרך. עם זאת, ראינו כי אף יישום אינו סומך על אף רשת. תוקפים נחושים יכולים לחדור כל הגנה היקפית. בניית אבטחה לתוך פיתוח יישומי תוכנה מההתחלה, לא רק משפרת ביצועים, אלא גם את איכות האבטחה. אנו מצפים לראות בשנה הבאה התפתחות של מנגנוני הצפנה מקצה-לקצה, כמו מפתחות קריפטוגרפיים VPNs, SSL, המשמשים לאבטחת אספקה ברחבי רשתות. אלה יהפכו לחלק אינטגרלי של פיתוח יישומים עם טכנולוגיית בלוקצ'יין כרכיב מרכזי של יישומים מוטי-ענן (Cloud-native) עבור שירותי בריאות, דלא ניידי, טלקום, ותחומים רבים אחרים.

 

בינה מלאכותית – AI

יאן הוד, טכנולוגי ראשי – ספקי שירות גלובליים ברד האט

האתגר הגדול ב- 2019 והלאה, יהיה להבטיח כי AI נשארת כוח לעשיית טוב, דרך מאמץ פתוח שיבטיח כי הטכנולוגיה נשארת מכלילה ולא מוטה.

בינה מלאכותית מנצלת יתרונות טכניקות למידת מכונה (ML), השואפת לחקות את היכולות ההקשריות הקוגניטיביות של בני אדם. כפי שנוכחנו, התקדמות טכנולוגית בתחום זה יכולה להיטיב או להזיק. ההבנה של כך צריכה להיות מיקוד מרכזי עבור כולנו. השימוש בטכנולוגיה הוא האחריות של האנושות ככלל, לא רק של מי שמגלה אותה. בעוד AI יכולה לפתור בעיות אנושיות רבות – פיננסים, הבנת שפה, חקלאות, תחבורה, דימות, תקשורת, וזהות – אנו צריכים להבטיח כי היא מכלילה, ולצמצם למינימום דעות קדומות אנושיות. ב- 2019 נראה צעדים פרגמטיים קטנים, עם פתרונות המופיעים בתחומים רבים שיכולים להיבנות כהתקדמות טכנולוגית. בנוסף נוצרו פרויקטים רבים של קוד פתוח כדי להאיץ מאמצים אלה. אנו יכולים לצפות להתקדמות וחידושים ברבים מפרויקטים אלה לפישוט תיכנות, כמו גם דגש מוגבר על אלגוריתמים לומדים, לניתוח דגמי נתונים במטרה להפחית את המורכבות של מדע הנתונים, ופיתוח פתרון AI לכך.

מחשוב קצה – Edge Computing

מייק האנסן, מנהל פיתוח מכירות טלקום ברד האט

2019 תסמן את ההתפתחות של מחשוב קצה היברידי שיתמוך ביישומים חכמים המשתמשים בנתונים הנאספים דרך רשת 5G.

היום, נתונים המגיעים מהתקני IoT ונתונים אחרים הנאספים דרך רשתות אלחוטיות, משודרים בדרך כלל לענן פרטי או ציבורי מרכזי עבור עיבוד נתונים כמו אנליטיקה, AI ולמידת מכונה. 5G תאפשר הזנת כמויות עצמות של נתונים לתוך הקצה של רשתות אלחוטיות, מה שיהפוך את המשך שיגור הנתונים מקצה הרשת לענן מרכזי לצורך עיבודם, ללא מעשי. במקום זאת צריך יהיה לנהל נתונים ולפעול עליהם באופן מקומי, בקצה הרשת של ה- CSP. לכן, עיבוד נתוני הענן חייב לבוא אל הנתונים, במקום שאלה ישודרו לענן.

זה יוצר הזדמנות (וגם הכרח כלכלי) לכך שספקי שירות סלולרי ייצרו הכנסות מ- 5G על ידי הצעת קליטת נתוני קצה, ניהולם, ושירותי עיבוד נתונים כמו אנליטיקה, AI ו- ML ללקוחות עסקיים ולספקי יישומים. ב- 2019 נראה את יצירתו של קונסורציום ספקי שירותים אלחוטיים. תאגיד זה ישתף פעולה בפיתוח פלטפורמה ומתודולוגיה אחידה עבור הביצוע של יישומים חכמים – אלה הכוללים אנליטיקת נתונים, AI ו- ML – בקצות הרשתות של ספקי שירות אלה. תאגיד זה יפעל לביסוס ספקי שירותים אלחוטיים אלה כ"אמזון של הקצה", התומכים בביצוע של יישומים חכמים בסדר גודל עולמי. היום אנו מדברים על מחשוב היברידי – שילוב של תשתיות ענן פרטי וציבורי דרך WAN, אותו מספקים בדרך כלל CSPs. 2019 תסמן את ההתפתחות של מתכונת חדשה – מחשוב קצה היברידי, שיוסיף סוג שלישי של ענן למודל ענן היברידי זה, עם תשתית ענן ממוקדת בקצה הרשת של ה- CSP. מודל מחשוב קצה היברידי זה יתמוך בהכרח ביישומים חכמים המשתמשים בנתונים הנאספים דרך רשת 5G.

 

 

דילוג לתוכן