שיתוף פעולה מחקרי בין פייזר ויבמ, שמטרתו לחולל שינוי בטיפול בפרקינסון

מערכת ניסיונית של "אינטרנט של דברים" משתמשת בהתקנים מחוברים, כדי לאפשר מדידה מרחוק, בזמן אמת, של בריאות ואיכות החיים

פייזר ויבמ הודיעו על שיתוף פעולה מחקרי, ראשון מסוגו, לפיתוח פתרונות חדשניים לניטור מרחוק, שמטרתם לשנות את הדרך בה קלינאים מטפלים בחולים הסובלים ממחלת פרקינסון. הגישה הניסיונית תסתמך על מערכת של חיישנים, מכשירים ניידים ו-machine learning , כדי לספק בזמן אמת, מסביב לשעון, מידע על סימפטומים של המחלה לקלינאים וחוקרים. המטרה המרכזית היא להשיג הבנה טובה יותר לגבי התקדמות המחלה ותגובות לטיפול התרופתי, כדי לקבל החלטות מושכלות לגבי הטיפול, לתכנן ניסויים קליניים, ולהאיץ במקביל פיתוח חלופות טיפוליות חדשות.
מחלת הפרקינסון דורשת הסתגלות מתמשכת לתרופות, התלויה בהתקדמות המחלה ובתגובת המטופל. באמצעות שיתוף הפעולה מבקשות פייזר ויבמ ליצור נקודת מבט הוליסטית של רווחת החולה על ידי מדידה מדויקת של מגוון אינדיקטורים בריאותיים, כולל תפקוד מוטורי, הופעתן של תנועות חוזרות בלתי-רצוניות, קוגניציה, שינה ופעילויות יומיומיות כמו טיפול, הלבשה ואכילה. תובנות מנתונים אלה יכולות לסייע לרופאים להבין את ההשפעה של התרופות על המטופל ככל שהמחלה מתקדמת, מה שיאפשר להם לעזור לייעל את משטר הטיפול של המטופל בהתאם לצורך. נתונים שנוצרים באמצעות המערכת יכולים גם לספק לחוקרים תובנות וראיות בעולם האמיתי, הדרושות כדי לסייע להאיץ טיפולים פוטנציאליים חדשים וטובים יותר.
כ- 7-10 מיליון איש ברחבי העולם סובלים כיום מפרקינסון וכ- 60 אלף אמריקאים מאובחנים מדי שנה כלוקים במחלה.
לדברי ד"ר מייקל דוסטון, נשיא למחקר ופיתוח עולמי של פייזר: "יש לנו הזדמנות להגדיר מחדש את האופן שבו אנו חושבים על תוצאות המטופל וניטור של 24/7, על ידי שילוב בין המומחיות המדעית, הרפואית והרגולטורית של פייזר, יחד עם היכולת של יבמ לשלב ולפרש נתונים מורכבים בדרכים חדשניות". הוא מוסיף כי "המפתח שלנו להצלחה יהיה לספק מערכת אמינה, עם מדרגי מדידה וניתוח, שיסייעו ליידע את התוכניות הקליניות במגוון תחומים חשובים על צורך רפואי שלא סופק, פוטנציאל להאצת פיתוח תרופות ותהליכי אישור רגולטורים ולעזור לנו לקבל טיפולים עדיפים לחולים, מהר יותר".
"עם התפשטות המידע הרפואי הדיגיטלי, תחום אחד שנותר חמקמק הוא איסוף נתונים פיזיולוגיים בזמן אמת, התומכים בניהול המחלה," אומר ארבינד קרישנה, סגן נשיא בכיר ומנהל המחקר של יבמ. "אנו בודקים דרכים ליצירת מערכת האוספת נתונים באופן פסיבי, במטרה לא להכביד על המטופל, וכדי לספק לרופאים וחוקרים תובנות בזמן אמת, שאנחנו מאמינים שישנו מהיסוד את הדרך בה חולה מנוטר ומטופל".
שתי החברות צופות כי המערכת תעבור תיכנס במהירות לניסויים קליניים ראשוניים. פייזר ויבמ ייכנסו ועדה מייעצת חיצונית של קבוצות חולים, ארגוני תמיכה, קלינאים ומדעני מוח להדרכה על השימוש בטכנולוגיה, במכשירים רפואיים, בניהול נתונים, ופרוטוקולי מחקר, על מנת להבטיח כי הצרכים של המטופלים ינחו את התוכנית.

דילוג לתוכן