שימוש חדש לכושר העיבוד העודף של המחשב או הטלפון הנייד:

יבמ רותמת את מערך המחשוב השריגי העולמי למחקר השחפת

יבמ וקהילת המחשוב השריגי העולמי (World Community Grid) ישתפו פעולה עם מדענים מאוניברסיטת נוטינגהאם, במחקר חדש במחלת שחפת, אחת המחלות הקטלניות ביותר בעולם. מאה אלף מתנדבים צפויים לתרום משאבי מחשוב, על מנת לסייע במאמץ המחקר החדש – תוך ניצול כושר העיבוד העודף של מחשבים וטלפונים ניידים, ומבלי להפריע לשימוש השוטף בהם.
פרוייקט "עזור לבלום את השחפת" יבחן היבטים של ההתנהלות חיידקי השחפת, בניסיון לזהות נקודות תורפה של חיידקים אלה, אותן עשויות תרופות חדשות לנצל בעתיד. חברי הקהילה מנדבים את כושר העיבוד של המחשבים ומכשירי המובייל שלהם, בשעות בהן לא נעשה בהם שימוש מלא – על מנת לבצע מיליוני חישובים הנדרשים בסימולציות של פעילות החיידק. מיקור ההמונים של מערך המחשוב הווירטואלי, המתבצע בצורה זאת, מסייע להאיץ משמעותית את הצגת התוצאות, בהשוואה להסתמכות על משאבי עיבוד קונבנציונליים העומדים בדרך כלל לרשות החוקרים.
מחלת פוגעת בבני האדם מזה אלפי שנים. כשליש מהאוכלוסייה האנושית נושאים את המחלה, ו -1.5 מיליון בני אדם מתו ממנה בשנת 2014. היקף התפוצה והתמותה הובילו להחלטה של ארגון הבריאות העולמי לדרג את השחפת, לצד האיידס, כמחלה הזיהומית הקטלנית בעולם.
למרות זמינותן של מספר תרופות, כמו גם חיסון, שנמצאו יעילים חלקית, עלול חיידק השחפת לפתח עמידות לתרופות הזמינות – במיוחד כאשר חולים נוטים להפסיק את הטיפול, כתוצאה מקשיים בגישה לתרופות. כמעט מחצית מהמקרים המתגלים כיום באירופה עמידים לפחות לתרופה אחת, ו -4% מכלל מקרי בעולם עמידים בפני כל משטרי הטיפול. חולי איידס בעלי מערכת חיסונית מוחלשת פגיעים במיוחד לסוג מסויים של שחפת.
שחפת עלולה להיות רוצח איטי: רדומה משך פרקי זמן ארוכים לפני שהיא מתפרצת תוך ניצול תזונה לקויה, זקנה או החלשה במערכת החיסונית. הנגיף עובר בדרך כלל באוויר, ומופץ כאשר אדם נגוע משתעל, מתעטש, צוחק או אפילו מדבר. התסמינים יכולים להתחיל בשיעול, ירידה במשקל, חום, התפתח קשיי נשימה ושיעול אלים המלווה דימום. המחלה מתפשטת מהריאות גם אל איברים אחרים, ופוגעת בהם.
חיידק השחפת מאופיין בדופן חיצוני עמיד, הבנוי משילוב חומצות מיקוליות. פרוייקט המחשוב השריגי החדש מיועד לדמות את התנהלות חומצות אלו, על מנת להבין כיצד הן מגינות על החיידק – ולזהות נקודות בהן ניתן לתקוף אותן.
קהילת המחשוב השריגי העולמית הוקמה בשנת 2004 על ידי יבמ כחלק מתכנית התרומה לחברה שלה, המתמקדת בחדשנות. הפעילות מתנהלת בסביבת ענן SoftLayer של יבמ, ורותמת כמויות עצומות של כוח מחשוב לשימוש חינם במסגרת הקהילה המדעית. מתנדבים, המורידים את תוכנת הקישור למערך המחשוב השריגי העולמי אל המחשבים האישיים שלהם, לשרתים או למכשירי מובייל, שותפים למעשה בהפעלת אחד ממחשבי העל החזקים ביותר בתבל.
למעלה משלושה מיליון מחשבים ומכשירים ניידים, הנמצאים בשימושם של כמעט שלושת רבעי מיליון אנשים ברחבי העולם, 470 מוסדות מ -80 מדינות תרמו למערך המחשוב השריגי הקהילתי כוח עיבוד המניע כיום פרויקטים בשורת תחומי מחקר. עד היום, איפשר מערך המחשוב השריגי התקדמות מדעית בתחומים כמו חקר הסרטן, טיפולים איידס, מיפוי גנטי, אנרגיה סולארית ושימור המערכת האקולוגית.
ניתן לסייע למחקר השחפת באמצעות הצטרפות לקהילת המחשוב השריגי. התהליך כולל התקנת קוד תוכנה על המחשב או הטלפון הנייד הנרתם למאמץ הכללי – באופן שבו יודעת המערכת לזהות נקודות זמן בהן המחשב המארח אינו פועל במלוא הקיבולת שלו, ורותמת את כושר העיבוד העודף לטובת פרוייקט המחקר.

דילוג לתוכן