שיא עולמי בצפיפות נתונים בקלטות אחסון

פריצת דרך טכנולוגית של חוקרי יבמ תאפשר הגדלה פי 40 של צפיפות האחסון בסרטים מגנטיים
מדענים במעבדת המחקר של יבמ בציריך הציגו שיא עולמי בצפיפות הנתונים המאוחסנים ביחידת שטח של סרט מגנטי בקלטות אחסון.  
 
הטכנולוגיות החדשות שפותחו ע"י יבמ  צפויות לאפשר לאחסן בקלטת אחת עד 35 טרא-בייט מידע בלתי דחוס – פי 44 מאפשרי בקלטות האחסון מהדור הרביעי של יבמ, הזמינות כיום בשוק.
 
כל קלטת בטכנולוגיה החדשה תוכל לאחסן 35 מיליון ספרים – שהיו דורשים מדפי ספריה באורך מצטבר של 399 קילומטר.
 
מדעני יבמ הפועלים בשיתוף עם פוג'י פילם יפאן (FUGIFILM), רשמו נתונים על גבי אב-טיפוס של סרט מגנטי מסוג חדש, בצפיפות של 29.5 מיליארד סיביות לכל אינטש רבוע – פי 39 מהצפיפות המוכרת כיום בסרטים מגנטיים הנמצאים בשימוש התעשייה.
על מנת להגיע לצפיפות הזאת, פיתחו חוקרי יבמ שורת טכנולוגיות חדשות ובהן שימוש בציפוי כפול של חלקיקי בריום-פרייט (Barium Ferrite), שהיא תחמוצת של מינרל המכיל ברזל – ובאריום.
 
פריצת הדרך הטכנולוגית של יבמ מוכיחה כי אפשר יהיה להמשיך ולשפר גם בשנים הבאות את קיבולת האחסון בקלטות מגנטיות. הטכנולוגיה הזאת מציעה רמת יעילות גבוהה בניצול האנרגיה, וחיסכון בעלויות בהשוואה לאחסון נתונים על גבי דיסקים מגנטיים.
 
הצורך באמצעי אחסון יעילים וזולים במיוחד כמו סרטים מגנטיים, הולך וגדל, ככל שהעולם הופך מרושת יותר, משובץ ביותר מחשבים וחיישנים מאי פעם, ואוגר נתונים רבים יותר הדורשים ארכוב ושכפול לצורכי גיבוי והתאוששות, כמו גם לצורך העמידה בהוראות חקיקה ותקינה – גדל
 
סינדי גרוסמן, סגן נשיא יבמ למוצרי קלטות ומערכות ארכוב, קבעה כי "ההישג הנוכחי מוכיח כי האחסון בקלטות ממשיך לחיות ולהתקיים – וימשיך לספק הגנה אמינה על נתונים, תוך שמירת יתרונות המחיר בהשוואה לטכנולוגיות אחסון אחרות, ובכללן כונני דיסקטים וזיכרון הבזק (flash)".
 
ביבמ מעריכים כי ההתקדמות הנוכחית מהווה צעד בדרך לצפיפות אחסון של 100 מיליארד סיביות לאינטש רבוע – הנדרשת על מנת לעמוד בקצב הגידול המהיר בכמויות המידע הדיגיטאלי.
 
צפיפות הנתונים הגבוהה מתאפשרת בזכות השילוב בין שורת טכנולוגיות חדשות. טכנולוגיית ציפוי הסרט המגנטי שפותחה ביבמ אינה דורשת שימוש במתכות יקרות או בשיטות מסובכות בתהליך הייצור. טכנולוגיות הנעה מתקדמות לשליטה בראש המגנטי מאפשרות למקם את ראש הקריאה והכתיבה במיקום מדוייק ביותר, ולהכפיל פי 25 את מספר ערוצי הנתונים הנדחסים לרוחב סרט מגנטי בן חצי אינטש. שיטה חדשה לאיתור ולפיענוח נתוני המיקום של הראש המגנטי, משלימה את היכולת לעקוב אחר ערוץ ההקלטה, בדיוק של 24 ננומטר (ננומטר אחד הוא אחד חלקי מיליארד של מטר, או אחד חלקי מיליון של מילימטר בודד).
 
במקביל, פיתחו מדעני יבמ אלגוריתם חדשני לעיבוד אותות המתקבלים מערוצי הנתונים, לרבות שיטות חיזוי של רעשים העלולים לשבש את הנתונים. יחד עם אלה, פותחו גם שתי טכנולוגיות חדשות של ראשי קריאה וכתיבה – המשלימים את המערכת ומאפשרים לה להציע רמת צפיפות גבוהה מאי-פעם.

דילוג לתוכן