רו"ח מיקי בלומנטל, פאהן קנה: "תהליך הדילול מביא לשיא את המתח בין יזמים למשקיעים"

תהליך דילול האחזקות במהלך גיוס הון לחברות סטארט אפ מביא לשיא את המתח המובנה הקיים ממילא בין יזמי החברות לבין המשקיעים שלהם. כך אמר רו"ח מיקי בלומנטל, שותף מנהל בפירמת רואי החשבון פאהן קנה ושות' Grant Thornton Israel. רו"ח בלומנטל אמר את הדברים במסגרת הרצאה תחת הכותרת "להידלל בקצב הנכון" אותה נשא אתמול בערב (יום ד' 13.1) בפני יזמי סטארט אפ במתחם WeWork בתל אביב.
"המתח המתמיד בין המשקיעים השונים בחברות סטארט אפ לבין יזמי החברות משתקף בעומק הדילול שסופגים היזמים במשך תהליך גיוס ההון", ציין רו"ח בלומנטל. "היזמים מגיעים לשולחן המשא ומתן עם ידע נרחב בנושאים טכנולוגיים, אך המשקיעים באים עם ידע עשיר בנושאים פיננסיים ומשפטיים. כתוצאה מכך, יזמים עושים טעויות חוזרות ונשנות בהתנהלותם מול משקיעים בכלל ובהתנהלות סביב דילול אחזקותיהם בפרט".
"טעות מרכזית של יזמים היא לא להבין איך עובד דילול ברמה הפשוטה ביותר, במישור החשבונאי", הסביר רו"ח בלומנטל. "עד כמה שהדבר נשמע מדהים, רוב היזמים אינם מודעים לחישובים פשוטים של דילול זה ועובדה זו 'מפילה' אותם".
לדברי רו"ח בלומנטל, טעות שניה היא לגייס פחות מדי או יותר מדי כסף. "על היזמים להקפיד על התאמה בין השלב שבו הם נמצאים לבין כמות הכסף שהם מגייסים. באופן אופטימלי, יש לגייס את כמות הכסף שתביא את הסטארט אפ בבטחה לשלב יצירת הערך הבא, או קצת יותר ממנה. ניהול נבון של מהלכים אלה הוא עניין של להיות או לחדול מבחינת הסטארט אפ. כשלא מגייסים מספיק כסף, החמצן הפיננסי נגמר ואיתו גם החברה".
"מצד שני, כשיש רק רעיון, השווי של החברה בדרך כלל נמוך ולכן מומלץ לגייס רק את המינימום האפשרי בכדי להגיע לשלב הערך הבא ורק אז להמשיך ולגייס לפי שווי גבוה יותר. כך אנו יוצרים אופטימיזציה של סכום הגיוס ביחס לשיעור הדילול", המשיך רו"ח בלומנטל. "במידה והיזמים יגייסו יותר מדי הון תמורת אחוזים רבים בשלב הרעיון הם עשויים להידלל בצורה מקסימלית. טעויות נוספות שעושים יזמים קשורות במתן אופציות ארוכות מדי למשקיע לבצע השקעת המשך ובמתן אפשרות למשקיע לחסום מימוש מניות".
רו"ח בלומנטל סיכם: "למרות כל ניגודי האינטרסים אין 'לשפוך את התינוק עם המים' ולראות במשקיעים יריבים. אך בכל מקרה, על היזמים להבין היטב לא רק את השלכות הדילול הפורמלי, אלא גם את תסריט הדילול שיתרחש בפועל בסופו של דבר – ולדעת לתמרן בתוך תסריט זה".

דילוג לתוכן