ראשי תוכנית "יוריקה" אישרו השקעה של 51 מיליוני יורו

בסך הכל, אושרו 56 פרוייקטים שהוגשו על ידי 40 המדינות השותפות לתוכנית. תוכנית "יוריקה" היא פלטפורמת המו"פ המובילה ליזמים ותעשיינים, המעודדת שיתופי פעולה פאן-אירופיים בסקטורים כדוגמת מיחשוב, ביוטכנולוגיה, אנרגיה ותקשורתיום רביעי 27 אוקטובר 2010 – במסגרת המפגש הראשון שנערך השבוע בתל אביב בשנת הנשיאות הישראלית של "יוריקה", התכנית הגדולה ביותר באירופה לשיתוף פעולה במו"פ תעשייתי, אישרו ראשי תוכנית "יוריקה" השקעה בסדרת פרוייקטי מחקר ופיתוח מבטיחים במגוון תחומים, ובהם אנרגיה מתחדשת ופיתוחים בתחום טכנולוגיות "ירוקות" להגנת הסביבה. הפרויקטים שאושרו תואמים את המטרות האסטרטגיות שהגדירה "יוריקה" עבור שנת הנשיאות הישראלית 2010 – 2011.
 
במפגש שנערך הבוקר אישרו ראשי התוכנית השקעה של 51 מיליוני יורו ב-56 פרויקטים שהוגשו על ידי המדינות השותפות לתוכנית, הצפויות לנצל את ההשקעות שאושרו לפיתוח משותף של טכנולוגיות ומוצרים תעשייתיים מתקדמים.
 
התחומים העיקריים שבהם אושרו השקעות מחקר ופיתוח הם: מיחשוב ותקשורת, אלקטרוניקה, טכנולוגיות תעשייתיות, אנרגיה מתחדשת, ביולוגיה, כימיה, פיסיקה וטכנולוגיות להגנת הסביבה.
 
חברות ישראליות שותפות לשבעה עשר מ-56 הפרויקטים שאושרו. מרשים להיווכח כי ישראל, המייצגת רק אחת מארבעים המדינות השותפות לתוכנית "יוריקה", מייצגת כשליש מכל הפרויקטים שנבחנו ואושרו במפגש הנוכחי. ישראל שמאי, המנהל את שנת הנשיאות הישראלית מטעם מתימו"פ, מרכז התעשייה הלאומי למחקר ולפיתוח במשרד התמ"ת אומר: "המספר הגבוה של פרויקטים שאושרו כבר במפגש הראשון ואשר להן שותפות חברות ישראליות מרשים ביותר. אני מאמין שיותר ויותר חברות ישראליות יגישו הצעות לפרויקטים במסגרת שנת הנשיאות, ככל שתעלה רמת החשיפה של הטכנולוגיות הישראליות המתקדמות על ידי שותפים פוטנציאליים במדינות אירופה."
 
בקרוב תשיק "יוריקה" קמפיין לעידוד חברות באירופה ובישראל לפיתוח משותף של פרויקטים בתחום הקלינטק: אנרגיה, הגנת הסביבה ומים.
 
בשנה ממוצעת, מאשרת "יוריקה" השקעות בכשלוש מאות מיזמים משותפים במגוון תחומים, ובסך כולל של 1.5 מיליארד יורו. לפרויקטים אלו שותפות שתי מדינות או יותר, והם מוצעים על ידי חברות קטנות ובינוניות, חברות תעשיתיות גדולות ומכוני מחקר ופיתוח.
 
 
אודות הנשיאות הישראלית של יוריקה
 
ישראל נבחרה לעמוד השנה בראש הנשיאות של תוכנית המו"פ האירופית "יוריקה" בזכות רוח החדשנות והיזמות המאפיינת אותה, והודות להיותה אחת החברות הפעילות ביותר בתכנית.
 
יו"ר נשיאות "יוריקה" הוא המדען הראשי במשרד התמ"ת, ד"ר אלי אופר . תכנית הנשיאות מנוהלת על ידי מתימו"פ, מרכז התעשייה הלאומי למחקר ופיתוח, המיישם את מדיניות לשכת המדען הראשי לשת"פ בינ"ל ובכלל זה את ההסכמים הבינלאומיים של מדינת ישראל בתחום המו"פ התעשייתי.
 
תוכנית "יוריקה" מאגדת ארבעים מדינות, המתקצבות תוכניות מימון אירופיות בהיקף של 1.5 מיליארד יורו בשנה, שמקורם בתקציבי המדענים הראשיים של המדינות החברות.
 
"יוריקה" יוזמת ומלווה שיתופי פעולה לפיתוח תעשייתי של מוצרים חדשניים. התוכנית מסייעת לחברות בכל תחומי התעשיה, מסורתית ועילית כאחד. היא נוחה לחברות קטנות ובינוניות, אך שותפות לה גם חברות ענק כדוגמת פיליפס, סימנס ואריקסון, וכן מכוני מחקר ואוניברסיטאות. 
 
מדינת ישראל, באמצעות לשכת המדען הראשי ומתימו"פ, היא אחת המדינות הפעילות ביותר בתוכנית "יוריקה". הפרויקטים הישראלים, שקיבלו סיוע מתוכנית "יוריקה", מהווים כעשרה אחוזים מכלל הפרויקטים שבהם תמכה התוכנית בכל אחת מהשנים האחרונות.
 

דילוג לתוכן