קספרסקי: התלות של ילדים באינטרנט מובילה לסודיות, שיתוף יתר והתבודדות

מחקר שערכה iconKids & youth עבור מעבדת קספרסקי חשף את ההשפעה הקשה שיש לתלות היתר באינטרנט על ילדים ברחבי העולם. 55% מהילדים הוגדרו במחקר כבעלי תלות באינטרנט. ילדים אלה הם בעלי סבירות כפולה להסתיר מהוריהם פעילות מסוכנת ברשת ולעשות שימוש בתוכן שאינו מתאים לגילם.
הסקר שהקיף 3,780 משפחות עם ילדים בגילאי 8-16 ונערך לרוחב בשבע מדינות, מצא כי לתלות באינטרנט יש השפעה ברורה על התנהגותם ופעילותם של ילדים. כאשר מבקשים מילדים לתת ציון בין 1 ל-10 לצדדים שונים של חיי היום יום שלהם, עולה כי היכולת שלהם ללמוד ולתקשר עם חברים והורים נפגעת ככל שהילדים מתבגרים. מגמה זו בולטת במיוחד ביחסים עם ההורים, כאשר ילדים בעלי תלות באינטרנט מראים הרעה מתמשכת ביחסים עם ההורים ככל שהם מתבגרים.

שליש (36%) מהילדים בעלי התלות באינטרנט משתפים בחופשיות את כתובת הבית שלהם ברשת, בהשוואה לרבע בלבד (25%) מהילדים שרמת התלות שלהם אינה גבוהה. הם גם בעלי סבירות גבוהה יותר לשתף מידע אודות המקומות בהם הם מבקרים לעיתים קרובות (60% לעומת 41%(, רכישות יקרות שנעשו (41% לעומת 21%( ומקום העבודה של ההורים שלהם (36% לעומת 26%). ילדים צעירים יותר צפויים לשתף מידע זה יותר מאשר ילדים בוגרים.

יחסים עם המשפחה נמצאים גם הם בסיכון, כאשר ילדים בעלי תלות במכשירים מרושתים הם בעלי סבירות כפולה (50%) לתקשר פחות עם ההורים שלהם מאשר חבריהם (25%). שליש (30%) מודים כי השימוש שלהם באינטרנט היה מקור למריבות במשפחה (בהשוואה ל-10% בקרב ילדים שאינם בעלי תלות), וחצי מהם (56%) מסתירים מפני ההורים שלהם פעילות מסוכנת באינטרנט (בהשוואה ל-28%(. אותה הקבוצה היא גם בעלת סבירות כפולה לצפות בתוכן שאינו מתאים לילדים (28% בהשוואה ל-11%(.

בסקירה של האיומים בהם נתקלים הילדים ברשת, נמצא כי כמעט חצי (48%) מהילדים בעלי התלות באינטרנט נתקלו באיום סייבר (בהשוואה ל- 24% בלבד מחבריהם), וילדים בעלי תלות הם גם בעלי סבירות גבוהה יותר להפוך לקורבן בריונות שאינה מקוונת (17% לעומת 6%) ושל בריונות סייבר (7% לעומת 1%(.
"שימוש באינטרנט בקרב ילדים כיום הוא הנורמה, אבל עבור אלה שפיתחו בו תלות, הסיכונים וההשפעה השלילית יכולים להיות גבוהים פי שתיים, או אפילו יותר. על אף שהם גדלים עם הטכנולוגיה, ילדים עדיין זקוקים לחינוך והכוונה לגבי שימוש ראוי ואחראי באינטרנט. המחקר שלנו זיהה כי ילדים צעירים הם בעלי סבירות גבוהה יותר לשתף מידע וכי יש להם את היכולת לעקוף בקרות של הורים. לכן חיוני כי הורים יפקחו וינטרו את הפעילות המקוונת של ילדיהם כבר מגיל צעיר, כדי למזער את הסיכונים מולם הם עומדים".
"באמצעות שימוש בתוכנה מתאימה לבקרת הורים, ושמירה על ערוצי תקשורת פתוחים, ובאמצעות דוגמא אישית טובה, הורים יכולים להגן על החיים המקוונים של הילדים שלהם, להבטיח כי ההתנהגות שלהם אחראית, ולהיות בטוחים כי אינם נחשפים לתוכן מסוכן או לאיומי סייבר", אמר נעם פרוימוביץ', מנכ"ל קספרסקי ישראל.
כדי לסייע להורים לשמור על ילדיהם בטוחים ברשת, פתרון Kaspersky Safe Kids מאפשר להורים להפעיל בקרות בכל מכשיר ולנהל את השימוש באינטרנט ובאפליקציות. התראות מובנות מודיעות להורים אם מזוהה פעילות מסוכנת או אם ילדים עוזבים באופן פיזי את האיזור הבטוח שהוגדר עבורם.

 

דילוג לתוכן