פריצת דרך – לראשונה בישראל קביעת סטנדרט תשתיות והסדרת הסמכות לבעלי המקצועות בתחום תשתיות ה-IT

כ-40 מנהלי תשתיות מהארגונים המובילים בארץ, בעלי 1,000 שנות ניסיון משותף התכנסו יחד באירוע השקה חגיגי, להקמת SIG (קבוצת עניין) בתחום תשתיות ה- IT במסגרת "הלשכה לטכנולוגיות המידע בישראל". ה – SIG יהווה את הגרעין לקהילת תשתיות IT חדשה בישראל.
מטרת "לשכת טכנולוגיות המידע בישראל" בהקמת ה – SIG, לקדם ולהוביל את המקצוענות והעשייה בתחום, באמצעות הטמעת סטנדרט תשתיות סדור ומקצועי בכלל הארגונים בישראל והסדרת ההסמכות לבעלי המקצועות בתחום.
באירוע השקת SIG תשתיות ה- IT, של הלשכה טכנולוגיות המידע בישראל, נכחו מנהלי תשתיות מבכירים בארץ ביניהם: הבנקים המובילים, חברות הביטוח, האשראי ובתי השקעות, מחה"א ומאמ"ן, משרד האוצר, בתי המשפט ושירות התעסוקה, רשויות התקשוב והסייבר הממשלתיות, קופות החולים, האקדמיה, הטלקום, המסחר והתעשייה וכן הספקים המובילים וחברות הייעוץ.
מייסד הקבוצה, דוד בן טולילה, מנכ"ל Energy Team וס.יו"ר הלשכה לענייני תשתיות IT, פתח את הכנס ואמר "יש בחדר זה 1,030 שנות ניסיון מצטבר של מנהלי תשתיות. היום, אנו רותמים את ניסיון הקבוצה לטובת הקמת קהילה מקצוענית בתחום תשתיות ה- IT במדינת ישראל אשר תפעל להטבעת חותם במקצוענות ובתקינה".
בנושא יצירת סטנדרט תשתיות, אמר אריה עמית, יו"ר הלשכה לטכנולוגיות המידע: "התשתיות זה הבסיס לכל דבר וגם הבסיס של פעילות הלשכה. רבים מניחים שהתשתיות זה מובן מאליו אך בפועל חסר סטנדרט שקובע עבור מנהל התשתיות האם הוא מחזיק את התשתיות המתאימות והרצויות עבור הארגון". מנכ"ל הלשכה, יורם אלדר, הוסיף: ש"קביעת הסטנדרט תאפשר למנהל התשתיות לשקף תמונה ברורה ואובייקטיבית של מצב התשתיות בארגון, דבר שיקל על השיח בינו ובין מנהליו, בהצדקת השקעות לתחום שאינו מביא "ערך עסקי" ישיר לארגון ולא ברור למנהלים למה נדרש להשקיע בו עוד ועוד תקציבים.

חנניה עטרי מבנק איגוד, אמר כי הוא "רואה בקביעת הסטנדרט פתרון אדיר עבור כלל מנהלי התשתיות. כולם נתקלים בבעיות דומות שלעיתים באמצעות שיתוף מידע אפשר לפתור עניינים בקלות ולחסוך ימים ושעות של התלבטויות." אמיר לוי מחברת הראל ביטוח ציין כי "כולנו רוצים לתת לארגון תשתית טובה, זולה ויעילה ועל כן חשוב שיהיה מכנה משותף שיכיל כללים מנחים בעבודה של תחום התשתיות. יש ערך גדול בשיתוף חוויות משותפות בין גופים. הרי גם קהילת התשתיות צריכה לאמץ את רעיון חכמת ההמונים".
כשעלה נושא רלבנטיות תפקיד מנהל התשתיות כיום, פתח אילן ינובסקי מ- VMware באמירה שעוררה גלים רבים: "הדבר הכי טוב שאנו יכולים לעשות זה לסייע לתפקיד של מנהל התשתיות לעבור לעולם הבא".
אל מול גישה קיצונית זו, נראה כי הייתה הסכמה שהתפקיד רלבנטי מתמיד אך עליו להתפתח ולהשתנות באופן מהותי.
דורון יצחקי מכללית שירותי בריאות אמר "שהאתגר הגדול ביותר הניצב בפני מנהל התשתיות הוא המחשת הערך הכלכלי של תשתיות איכותיות לארגון". מולי צפריר, מאוניברסיטת חיפה, חיזק ואמר ש"כיום התחושה היא שהתשתיות זה גוף שמאט את קצב הארגון ולעתים חושב ומגיב בשמרנות יתר. צריך להבין איך התחום הזה עושה את המהפכה האמיתית בכך שהוא תומך בביזנס". סא"ל מ' מאמ"ן, ציינה כי "תחום התשתיות צריך להיכנס לעולם ה-DevOps ולהעשיר את הידע שלו בתחומי האוטומציה והפיתוח".
אבירם אגמון ממכבי שירותי בריאות, חיזק ואמר שלדעתו "יש להרחיב את גבולות הגזרה של תחום תשתיות ה- IT". שרון בולר, מבנק ירושלים, אמרה שלדעתה "נוצר וואקום בין נושאים שהמנמ"ר היה שמח להפסיק להתעסק איתם לבין האחריות שהתשתיות יכולים וצריכים לקחת על עצמם. לדוגמה: ניהול תקציב חטיבת ה- IT".
נושא חם נוסף שעלה בכנס הוא נושא ההכשרות וההדרכות. בתחום זה ישנן הסמכות טכנולוגיות ממוקדות בלבד הניתנות ע"י היצרנים עצמם. אין כיום הסמכה של מנהל סיסטם או מנהל אחסון מוסמך. הדגש בהסמכה זו, מעבר לאובייקטיביות והיכולת לנהל את תחום הידע על מספר פלטפורמות של ספקים הוא ההבנה שניהול תשתיות הוא לא רק "ניהול ברזלים" אלא גם ניהול תהליכים. יותם ארז, מרשות התקשוב הממשלתי אמר "יש נדידה של מה זה תשתיות וצריך לשים דגש על התהליכים והאופרציה. האנשים היקרים בארגון הם אלו שמכירים מספר שפות. אנשי התשתיות צריכים ללמוד לדבר בשפת התהליכים והאופרציה, בשפה העסקית ובשפת הפיתוח. מכאן שיש לכוון את הלימודים לרמה גבוהה כדי שזה יהיה בסיס לדור המנהלים. ד"ר אלון הסגל מהמל"א, הציג תכנית פורצת דרך וחדשנית, של תואר ראשון בתשתיות IT במסגרת המל"א באור יהודה. לשיטתו: "עלינו להכשיר את דור העתיד של אנשי תשתיות ה- IT, כך שיכירו לא רק את עולם התשתיות אלא גם את עולמות ה- DevOps, האוטומציה, הבדיקות והפיתוח". סא"ל ע' מחה"א ציין כי "ההיבט הכי חשוב לטובת ניהול תשתיות הוא הניסיון, וצריך לראות איך מסלול הקריירה מתחבר אל מול תואר ניהול תשתיות כלימודים ראשוניים ללא ניסיון".
לסיכומו של דבר, הנושאים שעלו בדיון הינם משותפים לכלל מנהלי התשתיות ועיקרם בצורך של הקמת קהילה מקצועית תומכת. בנוסף, הדיון התמקד בחשיבות ההגדרה מחדש של תפקיד מנהל התשתיות, בחיבורו לערך העסקי, בצורך בתקינה ארגונית מסודרת וכן בהסמכות ובהכשרות מקצועיות.
הקבוצה הולכת לפעול בשבועות הקרובים לגיבוש סטנדרט תשתיות בארגונים והסמכות לבעלי המקצועות בתחום והיא פותחת את שעריה לכל מי שתחום תשתיות ה- IT עומד בראש מעייניו.

דילוג לתוכן