פנו דרך להולוגרמות HoloLens של מיקרוסופט

טכנולוגיית Mixed Reality חדשה – פוגשת עיצוב רכב
פורד בוחנת את השימוש בפלטפורמה ברחבי העולם

• פורד מרחיבה את השימוש בטכנולוגיית HoloLens של מיקרוסופט, אשר מאפשרת לה להעניק ללקוחותיה חלופות עיצוב רכב מגוונות יותר במהירות
• הטכנולוגיה החדשה מאפשרת למעצבים להרכיב משקפיים אלחוטיים ולראות באמצעותם מגוון עיצובים וחלפים דיגיטליים כאילו היו מוטמעים במכונית ממשית; היכולת הזו מסייעת לעובדי פורד בעולם לבחון חלופות עיצוביות נוספות, תוך חסכון בזמן שמושקע בתהליכי עיצוב והנדסה
• לדוגמה, הערכת הפן האסתטי של מראות הצד של הרכב ובחינת האופן שבו הן משפיעות על זווית הראיה של הנהג היה כרוך עד כה בתהליך שארך ימים או שבועות – כעת ניתן להשלימו בתוך דקות או אפילו שניות ספורות

מעצבי פורד ויתרו על כמה מכלי הפיסול בחימר לטובת משקפי מציאות משולבת ותוכנות הדמיה, שמסוגלים להציג חלופות לאלמנטים שונים בעיצוב רכב – מראות צד, גריל, פנים המכונית ועוד – בתוך שניות ספורות.

בשנה האחרונה בחנו המעצבים במטה פורד בדירבורן את טכנולוגיית HoloLens של מיקרוסופט, אשר מאפשרת להם לצפות ברכיבי עיצוב וירטואליים חלופיים כאילו היו חלק ממכונית ממשית. המעצבים יכולים לבחון מגוון צורות, גדלים ומרקמים של כלי רכב עתידיים בתוך דקות או שעות, במקום להמתין שבועות או חודשים ליצירת דגמי חימר. פורד מרחיבה כעת את תהליך הבדיקות החלוצי הזה לשאר העולם.

״זה מדהים שאנחנו יכולים לשלב ישן עם חדש – דגמי חימר והולוגרמות – באופן שגם חוסך זמן וגם מאפשר למעצבים להתנסות ולערוך שינויים מהירים לטובת יצירת כלי רכב מעוצבים וחכמים יותר״, אמר ג׳ים הולנד, סגן נשיא חלקי חילוף והנדסת מערכות רכב בפורד. ״בתקופה שבה אנחנו ממשיכים להמציא מחדש את חוויית הרכב והניידות כך שתתאים לקצב המהיר של השינויים בעולם, HoloLens של מיקרוסופט הוא כלי רב עוצמה עבור מעצבים״.

טכנולוגיית HoloLens מבוססת על mixed reality אשר מאפשרת למעצבים שמרכיבים משקפיים אלחוטיים לראות הולוגרמות על גבי רקע ברזולוציה גבוהה. הם יכולים לגלול במהירות בין אינספור וריאציות עיצוביות זמינות, שמוקרנות באופן וירטואלי על גבי מכונית אמיתית או דגם חימר.

״אנחנו עדיין לא יכולים לשגר מכוניות כמו ב׳מסע בין כוכבים׳, אבל HoloLens מאפשרת למעצבים ולמהנדסים שלנו ברחבי העולם לבחון יחדיו עיצובים תלת מימדיים בגודל מלא בזמן אמת״, אמר קרייג ווצל, מנהל עיצוב תפעול טכני בפורד. ״אנחנו רק מגרדים את פני השטח, כך שהאפשרויות העתידיות נראות כמעט בלתי מוגבלות. זה מרגש מאוד״.

רואים את העתיד

כאשר המעצבים שמרכיבים את משקפי HoloLens של מיקרוסופט צועדים סביב מכונית אמיתית, המערכת מסוגלת לסרוק ולמפות את הסביבה באופן מדויק בהרבה מ-GPS, ולייצר הולוגרמות והדמיות מהזווית שבה המעצבים מביטים ברכב. במשקפיים מוטמע מחשב מבוסס Windows 10, שממנף את מלוא היכולות של מערכת ההפעלה בתוך מכשיר הולוגרפי לביש, אלחוטי ונייד; עד כה, מעצבים ומהנדסים נדרשו להרכיב משקפי הדמיה שפעלו רק כאשר היו מחוברים למחשב באמצעות כבל.

המעצבים יכולים לראות הדמיות הולוגרפיות תלת מימדיות של אלמנטים ופיצ׳רים שונים ממש כאילו היו הרכיבים הללו חלק ממכונית. היכולת הזו מאפשרת להם לבחון את העיצוב במהירות, לערוך שינויים ולבחור את הגירסה המועדפת בשלב מוקדם בתהליך הפיתוח.

״בזכות HoloLens אנחנו יכולים לעבור במהירות בין אלמנטים וירטואליים ולהחליט באיזה כיוון אנחנו רוצים להתקדם״, אמר מייקל סמית, מנהל עיצוב בפורד. ״כמעצב אתה תמיד רוצה להראות, לא רק לתאר במילים. זה הרבה יותר מושך״.

פורד ערכה שינויים שמאפשרים למעצבים המשתמשים בטכנולוגיית HoloLens לשתף פעולה עם מהנדסים, על מנת שיוכלו להבין לעומק את חווית הלקוח. לדוגמה, הטכנולוגיה מאפשרת למעצב ולמהנדס לבחון כמעט בזמן אמת כיצד מראת צד חדשה נראית מבחינה אסתטית, וכן מסייעת להם לדמות את זווית הראייה של הלקוח בעת הנהיגה.

תהליך בחינת העיצוב של חלפים שונים, כמו גריל, עשוי לארוך כיום ימים או אפילו שבועות, אבל HoloLens מאפשרת כעת למעצבים ולמהנדסים לצפות במגוון גירסאות שונות תוך כמה שעות. כיוון שהמשקפיים תומכים בביצוע סנכרון, כמה חברי צוות יכולים לצפות באותו עיצוב בו זמנית וכך לייעל ולפשט את תהליך העבודה המשותפת. חברי הצוות יכולים גם להקליט הערות קוליות – מעין פתקים דביקים משוכללים – שעובדים אחרים שנמצאים באזור זמן אחר או מחוץ לסטודיו יכולים להאזין להן בזמנם.

פורד בוחנת כיצד לשלב את טכנולוגיית HoloLens בתהליכי פיתוח הנדסי נוספים, על מנת לבסס את מעמדה המוביל של החברה בכל הנוגע לשימוש בטכנולוגיות הדמיה מתקדמות כמו מציאות מדומה.

״HoloLens מאפשרת לצוות שלם של אנשים לשתף פעולה, לחלוק רעיונות ולחוות את התוצאות ביחד״, אמרה אליזבת ברון, מומחית מציאות מדומה והדמיה טכנית מתקדמת בפורד. ״השילוב בין מציאות מדומה לבין דגמים פיזיים מלהיב כל כך, משום שהוא מסייע למעצבים ולמהנדסים שלנו לתקשר זה עם זה ולהתנסות ברעיונות בצורה אפקטיבית – הם יכולים לראות כיצד נראה העתיד בשלב מוקדם יותר של התהליך. היכולת הזו מעניקה להם חופש ומייעלת את תהליך היצירה או השינוי של אבות טיפוס״.

 

 

דילוג לתוכן