פלאפון הסבה את מערכת הבילינג ושירות הלקוחות מסביבת ההפעלה UNIX ל-Linux באמצעות מהדר COBOL-IT שנרכש מ-NessPRO

היקף הפרויקט כחצי מיליון שקל והוא הביא לחיסכון משמעותי של מיליוני שקלים

 

חברת פלאפון השלימה בהצלחה מרובה פרויקט מורכב וייחודי  בפיתוח וניהול עצמי של מעבר מערכת הבילינג לסביבת מערכת ההפעלה לינוקס. החברה הסבה מערכת חיוב מתוצרת אמדוקס מסביבת ההפעלה UNIX ל-Linux ובחרה לביצוע הפרויקט במהדר (compiler) מתוצרת COBOL-IT, המשווק בישראל ע"י NessPRO, קבוצת מוצרי התוכנה של נס ישראל.  המערכת,  Amdocs Ensemble, אשר משרתת את פלאפון שנים רבות ומתוחזקת על ידה, מורכבת ממיליוני שורות קוד בשפות C ו-COBOL, כאשר החלק הכתוב ב-COBOL מורכב מ-900 תכניות הכוללות קרוב ל-1.8 מיליון שורות קוד. היקף הפרויקט כחצי מיליון שקל והוא הביא לחיסכון של מיליוני שקלים.

פלאפון פעלה בסביבת UNIXHP-UX והשתמשה בעשר שנים האחרונות במהדר COBOL של Micro Focus. בשנים האחרונות הפכה תחזוקת המערכת בסביבת ה-UNIX ליקרה ביותר, וכחלק מהתייעלות תפעולית, החליטה החברה להעביר את מערכת Amdocs Ensemble לשרתי Linux ולהשתמש במהדר מתוצרת COBOL-IT. כך ניתנה למערכת בת העשר זריקת חיים שתאפשר לנהל, לתחזק ולפתח את המערכת עוד שנים רבות. השדרוג הביא לחיסכון כספי של מאות אלפי דולרים בתחזוקה וחידוש חומרה, יחד עם שיפור ביצועים דרמטי. הבחירה במהדר של COBOL-IT הוכיחה את עצמה כבחירה הטובה ביותר וההסבה התבצעה בצורה חלקה.  COBOL-IT תאם את ביצועי המהדר של Micro Focus ובדיקות מקיפות הראו שלא חלו שינויים בהתנהגות המערכת.

החלק הקשה ביותר של ההסבה היה תכנון וביצוע של תכנית בדיקות מפורטת על פלטפורמת RedHat Linux. צעד זה היה קריטי, כדי להבטיח שהפונקציונאליות של המהדר החדש תהיה זהה לפונקציונאליות של המהדר מתוצרת Micro Focus שהייתה על פלטפורמת UNIX הקודמת. הבדיקה המדוקדקת של הקוד במהלך ההסבה אפשרה לפלאפון לבצע אופטימיזציה של ביצועי המערכת. מלבד שיפורים אלה, הקוד הועבר בצורה חלקה מסביבת ההפעלה UNIX לפלטפורמת Linux והמהדר של COBOL-IT סיפק כל הפונקציונליות הדרושה.

"המעבר למהדר COBOL IT עמד בדרישות הטכניות והעסקיות שלנו" אמר תמיר פלג, מנהל מחלקת תשתיות תוכנה בפלאפון. "לא היו הבדלים בין המהדרים, קיבלנו תמיכה לאורך כל התהליך ואנו מאוד מרוצים מ-COBOL-IT. מבחינה תפקודית COBOL-IT הפיק חישובים זהים ושיפר את ביצועי המערכת".

"המהדר של COBOL-IT מאפשר למשתמשים להסב, לפרוס ולתחזק יישומי COBOL ותיקים במינימום של הוצאות ובמינימום של סיכונים", אמר רמי אייזנברג, מנהל תחום מערכות מרכזיות ב-NessPRO. "למרות ששפת COBOL היא כבר בת למעלה מ-50 שנה, עדיין ארגונים רבים משתמשים בה ומעדיפים לשמר יישומי COBOL הקיימים בארגון כדי לשמור על עלויות נמוכות ולמנוע סיכונים".

"לפלאפון היה חשוב לבצע את ההסבה בזמן קצר. כדי לעשות זאת היה צורך להעביר את המהדר של  COBOL-IT בדיקות תאימות וביצועים תחת עומס קיצוני", אמרStephane Croce , מנכ"ל COBOL-IT. "אנו מאד שמחים שפלאפון הצליחה להשיג את כל מטרותיה תוך שיפור הביצועים של היישום שלהם".

דילוג לתוכן