פיתוח ישראלי יאפשר רישום עסקאות סחר גז טבעי בארץ ובעולם

חברת P.Z. Projects הישראלית (www.projects.org.il) משיקה פלטפורמת תוכנה חדשה, המאפשרת את רישום המסחר בין גופים בענף הגז הטבעי. הפלטפורמה, שפותחה במשך שנתיים, נוסתה בהצלחה על ידי מספר שחקנים מובילים בתעשיית הגז הטבעי בישראל ובחו"ל.
המערכת מאפשרת לשחקנים בענף הגז הטבעי, הכוללים צרכנים וחברות שיווק גז, לפרסם הצעות למכירה או לקניה של גז טבעי, ליצור קשר עם שותפי הסחר הפוטנציאליים ולתעד את העסקה בצורה מלאה ופורמלית במערכת, לאחר שזו התבצעה באופן פיזי מחוץ למערכת. צרכן הגז שמעוניין להציע למכירה גז טבעי באמצעות המערכת כותב את כמות הגז הטבעי העומד למכירה, את המחיר המבוקש ואת התאריך והשעה שבה הגז יהיה זמין. חברות שמעוניינות לרכוש גז באמצעות המערכת, יכולות לקבל הצעות מכל גוף הרשום במערכת, דבר המקל מאד על חברות תעשייתיות להשלים חסרים בגז טבעי או לחלופין למכור עודפי גז טבעי.
המודל העסקי של המערכת מבוסס על מכירת התוכנה במתכונת של רישיונות שנתיים. מעבר לפיתוח הראשוני של המערכת עבור הלקוח, P.Z. Projects עשויה להתקשר עם הלקוח במסגרת הסכמי שדרוגים ותחזוקה ולבצע התאמות תוכנה לפי צורכי הלקוח.
פיתוח המערכת הוא תוצר של הסביבה הכלכלית והעסקית שמתפתחת בישראל בעשור האחרון בעקבות תגליות הגז הטבעי המשמעותיות בים התיכון. תגליות אלה יוצרות צורך גובר בטכנולוגיות ובשירותים לפיתוח תעשיית הגז הטבעי ולהטמעת השימוש בו במפעלים התעשיתיים. במישור העולמי, על פי נתונים שהוצגו בפני ועדת צמח בנושא הגז הטבעי, גז טבעי הינו מקור האנרגיה שקצב הגידול שלו הוא המהיר ביותר, הן בצריכה והן בהפקה, לעומת מקורות האנרגיה האחרים. על פי ההערכות, אם ימשיכו המגמות הקיימות, הגז הטבעי יהפוך להיות מקור האנרגיה העיקרי במחצית הראשונה של המאה ה-21.
לדברי כרמי זינגר, מנכ"ל חברת P.Z. Projects, שהוביל את פיתוח המערכת, "עד כה ההזמנות בשוק הגז הטבעי בוצעו ותועדו בתהליך ידני ולא רשמי שהתבסס על היכרויות אישיות ועל אמצעים דוגמת שיחות טלפון, הודעות דואר אלקטרוני וכמויות גדולות של גיליונות Excel. אמצעים אלה יצרו מצב שבו הסחר התרכז באופן טיפוסי בין היצרנים למפעלים ובמסגרתו קונה או מוכר היה בוחן עסקה מול גוף אחד".
זינגר הוסיף: "המערכת שפיתחנו אינה מוגבלת לייעול תהליכי הזמנות, ונוגעת בהיבטים של השוק כמכלול, הערכים הכלכליים שהוא יוצר והגמישות התפעולית שהוא מאפשר לשחקנים בענף. ברמת השוק, החדירה הצפויה של פלטפורמת רישום המסחר לענף הגז הטבעי תאפשר לכל קונה או מוכר להיחשף לכמות גדולה של שותפי סחר, עד לכדי עשרות, וכך לקבל את ההצעה הנכונה עבורו בהיבטי מחיר, כמות וזמינות. כתוצאה מכך תיפתח הדלת בפני יצירת שוק גז טבעי חופשי, תחרותי ומשוכלל ככל האפשר. ברמת הערכים הכלכליים, שחקנים בענף יזכו בזרם הכנסות חדש ממכירת גז טבעי ללקוחות חדשים ובו בזמן יימנעו מההפסדים הכרוכים בהחזקת עודפי גז טבעי. ברמת הגמישות התפעולית, ניתן יהיה להעביר כמויות של גז מלקוח ללקוח ללא התערבות של ספק הגז הטבעי הראשי. כתוצאה מכך, פלטפורמת רישום המסחר תשדרג את האופן שבו מבוצע הסחר בין גופים בתעשיית הגז טבעי ותגדיל את כמות והיקפי העסקאות בענף".

דילוג לתוכן