פיראטיות תוכנה גורמת לנזקים של מיליארדים בזמן ובכסף למשתמשים פרטיים ולעסקים

למרות שחלק ממשתמשי המחשב מעוניינים להשתמש בתוכנות פיראטיות בתקווה לחסוך כסף, מחקר חדש שביצעה חברת IDC בהזמנת מיקרוסופט העולמית קובע כי 1מכל 3 משתמשים פרטיים ו-3 מכל 10 עסקים עלולים להיפגע מווירוסים ונוזקות אחרות בעקבות השימוש בתוכנות מסוג זההמחקר קובע כי כתוצאה מהנזקים ישקיעו המשתמשים הפרטיים 1.5 מיליארד שעות ו-22 מיליארד דולר בזיהוי הפגיעה, בתיקון ובשיקום המחשב. עסקים וארגונים ישקיעו לצורך כך 114 מיליארד דולר כדי להתמודד עם השפעת המתקפות של הנוזקות הללו.
 
המחקר הבינלאומי הקיף 270 אתרי אינטרנט ורשתות P2P, 108 אתרי הורדות, 155 דיסקים (CD/DVD) במסגרתו רואיינו 2,077 משתמשים פרטיים ו-258 מנהלי IT ומנהלי מערכות מידע ראשיים בברזיל, סין, גרמניה, הודו, מקסיקו, פולין, רוסיה, תאילנד, אנגליה וארה"ב. החוקרים מצאו, כי מתוך התוכנות המזויפות שאינן באות במחשב, 45% מהן מגיעות מהאינטרנט ו-78% מהתוכנות הללו שהורדו מאתרים ומרשתות peer-to-peer הכילו סוג כלשהו של רוגלה בעוד ש-36% הכילו סוסים טרויאנים ופרסומות.
 
"המחקר שלנו הוא חד משמעי: סכנות האינטרנט אורבות למשתמשים פרטיים ולעסקים שמהמרים על תוכנות מזויפות", אומר ג'ון גאנץ, חוקר ראשי ב-IDC. "חלק מהאנשים בוחרים בתוכנות מזויפות כדי לחסוך בכסף אך 'הצטרפות' זו לנוזקות מסתיימת במעמסה פיננסית ורגשית הן לארגונים והן למשתמשי מחשב מזדמנים"
 
המחקר של IDC "The Dangerous World of Counterfeit and Pirated Software" התפרסם  ביוזמת מיקרוסופט במטרה להגביר את המודעות לסוגיות הקשורות לפיראטיות תוכנה.
 
ממצאים בולטים נוספים בתחום הלקוחות הפרטיים כוללים:
 
* 64% מאלו שהשתמשו בתוכנות פיראטיות חוו בעיות אבטחה
* 45% סבלו מהאטה בביצועי המחשב ונאלצו להסיר את התוכנה מהמחשב
* 48% ציינו כי החשש הגדול ביותר שלהם הוא מאיבוד נתונים
* 29% ציינו כי החשש הגדול ביותר שלהם הוא מגניבת זהות 
 
המחקר של IDC חשף בנוסף את ההיקף המפתיע של התקנות תוכנה המבוצעות על ידי המשתמשים במחשבים של ארגונים ועסקים, התקנות המהוות אמצעי נוסף להחדרת תוכנות לא בטוחות למקומות העבודה. 38% ממנהלי מערכות המידע אישרו כי התופעה אכן קיימת ואילו 57% מהעובדים הודו כי התקינו תוכנות פרטיות במחשבים של הארגון. מעוררת דאגה היא העובדה כי אלו שעשו זאת טענו כי רק 30% מהתוכנות שהתקינו היו נקיות מבעיות. 65% ממנהלי מערכות המידע מסכימים כי תוכנות שמותקנות על ידי המשתמשים מגדילות את סיכוני האבטחה של הארגון. עבור רבים מהם תוכנות המותקנות על ידי העובדים מהוות פינות חבויות ובלתי נראות במאמץ להקים רשת מאובטחת.
 
מיקרוסופט ממליצה למשתמשים לבקר באתר www.microsoft.com/security כדי ללמוד על נוזקות ולוודא שהמחשב שלהם לא נפגע מהן. אם התגלו נוזקות, האתר מציע כלים להסיר את המפגע. ללקוחות שמתכוונים לרכוש מחשב חדש מומלץ לפנות ממקור אמין כדי להבטיח שהם יקבלו תוכנות מקוריות של מיקרוסופט

דילוג לתוכן