עתיד בטוח: איך יראה עולם ביטוח הרכב בעוד 20 שנה

עולם הביטוח נתפס כמיושן ולא מפותח בגלל התדמית השלילית שהוא צבר לעצמו בכל הנוגע לסרבול ובירוקרטיה. ועם זאת, כמעט בלי שנרגיש, התחום הזה מתפתח במהירות. כבר היום הרבה יותר קל לרכוש ולהפעיל ביטוח דיגיטלי, ובעתיד זה אפילו עוד יותר קל

עולם הביטוח, על אף שנראה עומד על שמריו, עובר מסע ארוך של ניסוי וטעיה שנמשך כבר מאות שנים. סוגים שונים של פוליסות ביטוח לצד סוגים שונים של שיטות מכירה עלו, נפלו והתפתחו. בעבר המאד רחוק לורדים צרפתים יכלו לבטח את בקבוקי היין שלהם באופן פרטני, בעבר הפחות רחוק אנשים היו יכולים לרכוש לעצמם שוברי ביטוח חיים בסכומים שונים טרם עלייתם למטוס מתוך מכונות אוטומטיות שהוצבו בנמלי תעופה בארה"ב ואלו מצטרפים לעוד ועוד שיטות והמצאות מוצלחות יותר ופחות. ביטוח רכב קיים בעולם מאז שאנשים החלו להיפגע מרכבים, וככל שסוגי הנזקים לרכב או כתוצאה ממנו עלו – גם הפוליסות עצמן התפתחו והתאימו את עצמן לצרכי המציאות. למידת המקרים הצריכה עוד ועוד סעיפים ורעיונות, וריבוי כלי הרכב הגדיל מאד את השוק והוליד חברות ביטוח תאגידיות, המתווכות לצרכן הסופי באמצעות סוכנויות ביטוח קטנות יותר. המודל הזה שלט תקופה ארוכה בעולם ביטוח הרכב. אך בשנים האחרונות גם הוא נדחק קצת לשוליים לנוכח הקפיצה הטכנולוגית. כיום, זה עניין של מה בכך לעשות ביטוח רכב באינטרנט, וניתן לבצע זאת אפילו באמצעות אפליקציות ייעודיות בכל טלפון חכם. יתרון נוסף שהאינטרנט הביא עמו מעבר לנגישות מיידית, הוא שהלקוח חשוף היום לכל האפשרויות העומדות לפניו בנושא ביטוח. הוא יותר סקרן, יותר דעתן, והרבה פחות שבוי. התחרות על ליבו וארנקו גדולה יותר וחייבת להיות ממוקדת יותר ודינמית, בדיוק כמו הטכנולוגיה שהיא מבטחת.

רכבים חכמים יצטרכו ביטוחים חכמים

חסידי הטכנולוגיה וצרכני המידע נחשפים לחידושים התדירים בעולם הרכב – בין אם מדובר ברכבים מתקדמים שכבר מדגדגים את קצה ההווה או במערכות בטיחות ונוחות עתידניים לרכב. ממש מעבר לפינה מחכה לנו הרכב האוטונומי, שטובי המוחות וגדולי הארגונים שוקדים על פיתוחו. כבר היום ניתן לראות את הרכבים האלו בנסיעות מבחן מרובות בארצות הברית, ובעוד שנים בודדות הצפי מעיד שנראה גם כמה כאלו על כבישי ישראל. זוהי טכנולוגיה עוצרת נשימה, אך חשוב לזכור כי עד עכשיו גם רכבים אלו היו מעורבים בתאונות, חלקן אף קטלניות. בסופו של דבר תפקידן של המכוניות הוא להסיע בני אנוש ממקום למקום, והם אלו שנפגעים במקרה של תאונה. מעבר לכך, הטכנולוגיה הזו הולכת לעלות לצרכן הסופי הרבה מאד כסף, ואת הכסף הזה תמיד יהיה צורך לבטח.

שינויים באוטוסטרדת המידע

מנוע הצמיחה העיקרי של האינטרנט היום הוא איסוף מידע. מצד אחד, תפיסת "האח הגדול" לפיה כל גוף בעל יכולת טכנולוגית ורעב מספיק יכול לאסוף עלינו נתונים שונים של צרכנות, בריאות, דפוסי התנהגות ועוד, אכן מציגה מטרד בדמות חדירה לפרטיות. מצד שני המידע הזה גם יכול לשמש לטובתנו – תארו לעצמכם שהרכבים שלנו ישדרו בחזרה את מאפייני השימוש שלנו בהם. כמה ק"מ אנחנו נוסעים ביום, מתי, איפה. האם אנו נהגים זהירים, האם אנו דואגים לתחזוקה של הרכב ועוד מגוון נתונים, שיכולים לבנות עבורנו פוליסה ממוקדת ומותאמת לצרכים וההרגלים שלנו. כפועל יוצא הפוליסה הזו תהיה מודולורית כמו גם המחיר שלה. בעוד שנים לא רבות, מסתמן כי לכל נהג תהיה פוליסה ייחודית עם עלות ייחודית, שמפאת התחרות תהיה גם אטרקטיבית יותר. הנתונים האלו ייאספו גם מרכבים ללא נהג. בדיוק כפי שניתן היום לאפיין מערכות בטיחות לרכב על פי איכותן ואמינותן ותמחר בהתאם – ניתן יהיה לאפיין את הרובוטיקה המפעילה את הרכב ועל פי ציון בטיחות לתמחר אותה. ברמת הנגישות – כל עולם הביטוח יהיה מקוון וכל פעולה בו, מרמת החיתום ועד הפעלת הפוליסה והדיווח תבוצע על בסיס דיגיטלי. בסופו של תהליך, ביטוח הרכב שלכם עתיד להשתלב ברכב עצמו ולפעול ביחד איתו כדי לדאוג לכם ולפתור עבורכם בעיות בצורה הנוחה והמיידית ביותר. עד אז, וגם לאחר מכן – סעו בזהירות.

דילוג לתוכן