עשן המדורות חדר לתוך הבית? מתקן חדשני ידע להזהיר אתכם!

בל"ג בעומר גדל זיהום האוויר בשיעור של עד פי 18(!) ביחס ליום רגיל. המכשיר יודע לזהות גם זיהומים נקודתיים או אזוריים כמו במפרץ חיפה.

 

 

עשן מדורות ל"ג בעומר גורם לפיזור באויר של חלקיקים קטנים שחודרים למערכת הנשימה ומסוכנים לבריאות. בדיקות העלו שריכוז החלקיקים הקטנים גדל בשיעור של פי 3-17 בשעות הלילה בל"ג בעומר לעומת לילות רגילים, שגם בהם כידוע האוויר אינו צלול.

 

מתקן חדשני של חברת אגרולן מרמת הגולן ידע לזהות ולהזהיר אתכם אם עשן המדורות חדר לתוך ביתכם ומה כמות החלקיקים המסוכנים שבאויר. מד זיהום האוויר, שגדול אך במעט מטלפון סלולרי, מאפשר מדידת הזיהום בכל נקודה בתוך הבית ומחוצה לו. בתצוגת המכשיר שישה צבעי רקע לדרגות זיהום שונות מירוק לאויר נקי ועד לבורדו לזיהום כבד.

 

לדברי יהודה גליקמן, מנכ"ל אגרולן, גודלם של החלקיקים הקטנים, שהם המסוכנים ביותר, הוא 2.5 מיקרון ולכן הם יכולים לעוף מרחק רב ממקור הזיהום. בחלק מהמקרים הם אינם מורגשים על ידי מי שנושמים אותם, אולם נזקם עלול להיות רב. בנוסף לבעיות כמו שיעול וגירוי קנה הנשימה והעיניים, חלקם משחררים גם מתכות כבדות כמו עופרת, קדמיום, ונדיום ועוד שעלולים לגרום לתחלואה קשה.

 

מד זיהום האויר מתאים לבדיקה של מקורות זיהום רבים מעבר למדורות ל"ג בעומר כולל זיהום מתעשייה, מחצבות, תחנות כח, הסקה ביתית, מפחמות, שריפות חקלאיות או סערות שנושאות עימן זיהום אויר. גופים ירוקים ואזרחיים שרוצים לבדוק את רמות זיהום האויר במקומות שונים ואנשים פרטיים שסובלים מבעיות בדרכי הנשימה יוכלו להעזר בו כדי לבדוק את מצב האוויר במקומות בעייתיים, לדוגמה באזור חיפה.

 

המתקן לבדיקת זיהום אויר יוצג יחד עם חידושים אחרים בתערוכת פרש אגרו-משוב שתערך בחודש יוני במרכז הירידים בתל אביב.

דילוג לתוכן