"עסקים שלא יסתגלו למטח הטכנולוגיות הדיגיטליות החדשות שהעולם עובר בשנתיים האחרונות – לא ישרדו"

גלית פיין, אנליסטית בכירה ב-STKI
"בשנתיים האחרונות האקלים הדיגיטלי עובר מטח של טכנולוגיות חדשות שמשנה, משבש, מזעזע ואפילו עלול להכחיד מודלים עסקיים מיושנים. כשם שהעולם עושה מאמצים להסתגל לשינויי האקלים והשינויים הסביבתיים כדי לשרוד – כך גם הארגונים העסקיים חייבים להסתגל לאקלים הדיגיטלי החדש כדי לשרוד" כך אומרת גלית פיין, אנליסטית בכירה בחברת המחקר STKI.
פיין מציינת כי טכנולוגיות דיגיטליות חדשות צצות מכל עבר. "חברות שנולדו כבר בעולם הדיגיטלי החדש, הקרויות בעגה המקצועית digital natives, מצליחות היום לספק ללקוחות חוויית משתמש שונה לחלוטין, שהיא אישית ואינטראקטיבית. חברות ותיקות יותר שרוצות לשרוד ולהתחרות באותם digital natives, יצטרכו לאמץ לפחות חלק מהחידושים של השנתיים האחרונות".
אחת הטכנולוגיות החדשות השוטפות את העולם העסקי היא טכנולוגיית הבלוקצ'יין, שיש המשווים את השפעתה להשפעה שהיתה לאינטרנט בשנות התשעים. מדובר בטכנולוגיה שמאפשרת לאנשים להחליף ערך, כגון כסף, נכסים, תנאים של חוזה וכדומה על גבי האינטרנט, ללא גורם מרכזי או ללא גורם מתווך. "טכנולוגיית הבלוקצ'יין הולכת לשנות בצורה יסודית מושגים כמו כלכלה, מימשל, תהליכים עסקיים, ואת ההבנה הקונספטואלית שלנו למושגים כמו אמון, בעלות ומסחר" אומרת פיין.
טכנולוגיה נוספת ההולכת וצוברת תאוצה רבה היא "האינטרנט של הדברים" (IoT). "הדברים החכמים סביבנו, אפילו מכשירים ביתיים, מתחילים כיום לשדר כמויות עצומות של מידע" אומרת פיין. "לראשונה אנו מקבלים תובנות חדשות, שמבוססות על אנליזות מתוחכמות ונתונים בזמן אמת. הולכות ונוצרות שתי קבוצות בעולם ה-IoT: האחת – התקנים חכמים מוכווני לקוחות, כאשר האפליקציה המהפכנית ביותר בקבוצה זו היא טכנולוגיות לבישות. הקבוצה השניה – IoT תעשייתי, שכולל ערים חכמות, תהליכים עסקיים, רצפת ייצור וכדומה".
טכנולוגיות נוספות הן מציאות מדומה ומציאות רבודה, המאפשרות אינטראקציה טבעית ואינטואיטיבית עם העולם הדיגיטלי. "טכנולוגיות אלו הגיעו כבר לתודעה הציבורית וישמשו ליישומים שונים גם בחברות עסקיות" אומרת פיין. "יש עשרות טכנולוגיות נוספות שיצברו תאוצה בטווח הקרוב, כגון Chatbots , הולוגרמות, ותבונה מלאכותית. ארגונים עסקיים ותיקים אשר נצמדים לעולם הישן ואינם עוברים שינוי, עלולים להישאר הרחק מאחור במרוץ התחרותי ואף להיפלט מהמשחק תוך פרק זמן של מספר שנים".

דילוג לתוכן