ענן פרטי, ענן ציבורי ומה שביניהם

איציק חנן, מנהל תחום וירטואליזציה, EMC ישראל מסביר ומפרט מהם ההבדלים בין פלטורפומות מחשוב הענן השונות.לפני כעשור, יצרה VMware 'נקודת פיתול' בשוק המחשוב, כאשר המציאה את שוק הוירטואליזציה המבוסס על x86. מהפכה זו, יחד עם מהפכת האינטרנט והתקשורת, שעברו על עולם ה- IT משנה את המודל המסורתי של אספקת שירותי ה- IT לתמיד.
 
בעשור האחרון, ה- WEB שינה לחלוטין את הדרך בה אנחנו צורכים שירותים דרך האינטרנט, אך לא שינה דרמטית את האופן בו ה IT-   מספק את השירותים האלה. ענן המחשוב משלים את השינוי באספקת השירות והופך את ה -IT לספק שירותים.
 
אבן הבניין החשובה באספקת שירותים בצורת ענן מחשוב הינה וירטואליזציה של כלל המחשבים הפיזיים בארגון. מדובר על מעבר של תשתית ה- IT אל תוך ענן מחשוב פרטיהבנוי "מבריכת משאבים" וירטואלית ומשותפת לכלל האפלקיציות בתוך חוות השרתים הארגונית עם יכולת הרחבה לפי דרישה אל ענן חיצוני  שלרוב ימומש על ידי ספקי שרותים.
 
תשתית ענן משנה את הדרך שבה המשאבים נצרכים. משתמשים יכולים לגשת למשאבי הענן בדרך ובזמן שהם מחליטים ולשלם לפי צריכה. יחד עם זאת, מנהלי ה-IT נדרשים להתאים את עצמם לצורכי הגמישות והיעילות, אך עדיין נדרשים לשמור על אבטחת המידע, תאימות עם אפליקציות קיימות, והתאמה לרגולציות שונות. תשתית הענן הפרטי מבוססת על מערכת ההפעלה vSphere 4, שיכולה להתמודד עם המורכבות של ניהול מרכז הנתונים, אשר מאפשר איחוד משאבים אל ענן מחשוב מקומי וחיצוני. מחשוב ענן מאפשר לספק תשתית IT יעילה וחסכונית יחד עם גמישות, אבטחת מידע ושליטה הנדרשים למערכות ייצור כדוגמת Exchange, Oracle, Web Services, וכד'.

כאשר עוברים למחשוב ענן הטרמינולוגיה משתנה, מתחילים לדבר על Service Level Agreement (SLA), שגוזר עלות לאפליקציה ולא על חוזק שרת/מתג כפי שהיינו מורגלים בעבר. היכולת להתחיל ולדבר על SLA לאפליקציות מאפשרת למחלקות ה-IT לדבר באותה השפה עם התהליכים העסקיים בארגון.
 
תחשבו על vSphere כעל מערכת הפעלה מבוזרת שרצה על עשרות ומאות שרתים פיסיים ובונה מהם יחד מחשב אחד גדול שרואה מנקודת ראות אחת את כל משאבי המערכת (מחשוב, אחסון ותקשורת) ומסוגל להקצות את אותו משאב משותף באופן אוטומאטי לאפליקציות לפי דרישה בהתייחסות ל-SLA מוגדר. לאחר הקצאת המשאבים לאפליקציות השונות, מספקת vSphere 4 שירותים לאפליקציות כדוגמת זמינות מקסימלית, המשכיות עסקית, אבטחת מידע, ויכולת הסתגלות בזמן אמת לשינויים של המערכת כפונקציה של עומס, מיקום וכדומה.
 
EMC, יחד עם VMware וסיסקו מפתחות את הדור הבא של תשתית ה- IT לענן מחשוב פרטי בארגון. היוזמה של הקואלציה של החברות נקראת VCE המוצר והשירותים שנלווים אליו נקראים vBlock.
המערכת מספקת תשתית אחודה הכוללת בתוכה את כלל מרכיבי התשתית: אחסון, מחשוב, רשת ווירטואליזציה הניתנים לניהול מנקודה מרכזית אחת ויכולים לגדול בצורה לינארית על ציר הזמן.
הדרך לנהל את מרכז הנתונים העתידי טמונה ביכולת לספק משאבים בצורה זמינה וגמישה לאפליקציות. vBlock  נועד בדיוק למטרה זו – הניהול המרכזי ויכולת גידול ללא הפרעה לסביבת הייצור.  

יחסי הגומלין בין ענן מחשוב פרטי וציבורי
הפורטפוליו של VMware מפחית את מורכבות ה-IT, תוך מינוף גישת מחשוב הענן. vSphere הינה הבסיס לבניית ארכיטקטורת ענן – 100% וירטואליזציה בארגון הינו הצעד הראשון של המסע.
VMware View לוקח את יתרונות הקונסולידציה, האוטומציה והשליטה לעולם המחשבים השולחניים, האחראים לעומס העבודה הגדול ביותר בארגון. הרחבת יכולת vSphere  עם  ViewVMware  מתאימות את העבודה של המחשבים הארגוניים לארכיטקטורת ענן. זהו הצעד השני במסע.

 vCenter הינה פלטפורמת ניהול של תשתית הענן המביאה אוטומציה ופישוט ברמת התשתית.
השילוב בין vSphere + View + vCenter מהווה תשתית לענן פרטי ומשמש את ספקי השירות החיצוניים  לבניית תשתיות לענן ציבורי –  הבסיס זהה עבור עננים ציבוריים ופרטיים.
"Redwood" הינו הפרויקט שבא לספק את הרמה הבאה של ההפשטה: ניהול כלל שירותי המחשוב על גבי ענן התשתיות (פרטי וציבורי). ניהול המשאבים הזמינים הן בענן הפרטי והן בענן הציבורי יתבצעו מתוך ממשק ה- ,vSphere  תוך יכולת תמחור וניהול SLA לאפליקציות. האופן בו נכתבות האפליקציות לא משתנה וללקוח יש את החופש לבחור היכן להריץ את האפליקציות המסורתיות של הארגון. בשלב הזה תשתיות ה IT- עוברות לעבוד כשרות, תוך יצירת מרחב תשתיתי, המסתמך על תקני אבטחת מידע, בין הענן הפרטי לזה הציבורי.
 
לסיכום, מסע אל הענן מתחיל במעבר לסביבה וירטואלית לחלוטין של תשתיות ה- IT, הגדלת השליטה על ידי אוטומטיזציה של רמות השרות בארגון והחופש לבחור היכן להריץ את היישומים הארגוניים. ניתן להריץ את היישומים בענן המחשוב הפרטי או הציבורי תוך גמישות מירבית ואספקת שירותי IT כמו חשמל או טלפון.יכולת בחירה וגמישות תפעולית הם המפתח לעתיד.

דילוג לתוכן