עמותת "פרס לחיים" הישראלית ועמותת The ALS Association האמריקאית העניקו 600 אלף דולר מענק לפיתוח מערכות תקשורת חדשניות לחולי ה ALS

קבוצת Donders ההולנדית וקבוצת PIson Technology האמריקאית, פיתחו מערכות חדשניות האחת בניבוי מהיר של אותות EEG שיאפשרו לחולי ALS משותקים הפעלה תקשורת מהירה באמצעות פעילות מוחית בלבד, והשנייה תתרגם אותות חשמליים במערכת העצבים להפעלת מכשירים חשמליים ובכך תאפשר לחולי ALS שליטה על מחשבים, טלפונים ומערכות ביתיות. הפרס ניתן במסגרת תחרות בינלאומית שקיימה עמותת פרס לחיים ועמותת The ALS Association לפיתוחים טכנולוגיים שיסייעו לחולי הALS. המוצר השני ישמש בניסוי קליני כבר בקיץ 2017.
קבוצת Donders ההולנדית פיתחה ממשק חדש, מבוסס מחשב, המאפשר לחולים משותקים (locked-in) לתקשר באמצעות הפניית קשב סלקטיבית. המערכת מתבססת על מודל למידת מכונה חדשני המנבא אותות EEG מאפשרת שיפור משמעותי במהירות ובאמינות של תקשורת באמצעות הממשק: עד כפעולה אחת לשנייה בדיוק של 99%.
קבוצת Pison Technology האמריקנית פיתחה מערכת חדשה המסוגלת לקלוט אותות חשמליים, היוצאים מקצות מערכות העצבים אל השרירים באמצעות חיישני EMG אלחוטיים קטנים, המוצמדים לשרירים. המערכת, מפענחת את האותות ומתרגמת אותן להוראות שליטה על מוצרי אלקטרוניקה שונים, ביניהם: טלפון, מחשב ועוד.
שתי המערכות לא רק מספקות לחולים, אשר היו משותקים במשך שנים, יכולת שליטה ואינטראקציה עם סביבתם, אלא גם מעניקות לחוקרים ולרופאים אפשרות ייחודית ללמוד ולעקוב אחר פעילות השרירים באופן רציף ויום יומי על התקדמות המחלה.
פיתוחים אלו בוצעו במסגרת התחרות הבינלאומית לטכנולוגיה מסייעת לתקשורת אשר נועדה לקדם ולממן פיתוחים ואמצעי תקשורת חדשניים ויעילים עבור חולי ALS אשר מאבדים בהדרגה את יכולתם להפעיל את שרירי הגוף והפנים ובכך, גם את יכולתם לדבר ולתקשר עם סביבתם. התחרות, הינה פרי שיתוף פעולה בין עמותת פרס לחיים הישראלית ו- The ALS Association האמריקאית.
לתחרות שני שלבים: לשלב הראשון, אשר התקיים בתחילת השנה, ניגשו למעלה מ-70 קבוצות מרחבי העולם. לשלב השני הגישו מועמדות 28 פרויקטים שונים, מכל העולם. מתוכם נבחרו חמישה פרויקטים מובילים אשר התבקשו להציג אבטיפוס באירוע המסכם, שכאמור נערך בדבלין בכנס השנתי הבינלאומי של ארגוני ה- ALS.
קבוצה ישראלית בראשותו של ד"ר דורון פרידמן מהמרכז הבינתחומי בהרצליה, זכתה בפרס עידוד בשלב הראשון בתחרות והיא נהנתה ממענק פיתוח על סך 50,000 דולר. סך פרסי השלב הראשון עמד על 200 אלף דולר.
כאמור, במסגרת גמר השלב השני שהתקיים בדבלין, קבוצת Donders ההולנדית וקבוצת PIson Technology האמריקאית, זכו ביחד במענק פיתוח על סך 400 אלף דולר מטעם עמותת פרס לחיים הישראלית ו- The ALS Association האמריקאית, על פיתוחם. פרס לחיים רתמה את חברת טבע למתן חסות חלקית לתחרות. המוצר של קבוצת PIson Technology מתוכנן להיכנס לשימוש במחקרים קליניים ראשוניים בארצות הברית בתחילת קיץ 2017.
"כל עוד לא נמצאה תרופה למחלה, הטכנולוגיה היא התרופה" אומר שי ראשוני, מנכ"ל עמותת פרס לחיים וחולה ALS בעצמו. "אתגר הטכנולוגיה המסייעת נועד ליצור שינוי משמעותי באיכות חיי החולים. אנו רואים התקדמות טכנולוגית אדירה בעולם סביבנו, כמו השימוש בטכנולוגיית מסכי מגע, טכנולוגיית "קריאת מחשבות" דרך ממשקי אדם-מכונה ועוד, ואנו רוצים לרתום את הכלים החדשניים הללו לטובת מענה לצרכיהם של חולי ALS". הצורך בפיתוח ממשק חדשני לתקשורת עלה מתוך סדנה בינלאומית שערכו
עמותת פרס לחיים ו-The ALS Association האמריקאית שבה השתתפו רופאים, נציגי חולים ומנהלים בכירים בחברות וארגוני טכנולוגיה מסייעת, בה הצביעו על תחום טכנולוגיית התקשורת כנושא המשמעותי ביותר לשיפור חיי החולים אשר לא מקבל כיום מענה מספק. לאור ההצלחה וההתגייסות הרבה תחרות זו תתקיים על בסיס שנתי החל משנת 2017".
עוד אומר ראשוני: "עמותת פרס לחיים, חרטה על דגלה להפוך את הבלתי אפשרי לאפשרי ופועלת רבות ליצירת פריצת דרך בחקר מחלת ה-ALS ולמציאת תרופה למחלה. אנו שמחים לעודד יצירתיות וחדשנות בפיתוח מערכות שישרתו ויסייעו לחולים אשר לקו במחלה. כולי תקווה כי הפיתוחים וההשקעה היום יסייעו לחולים הכלואים בגופם לתקשר עם סביבתם עד ליום בו נמצא תרופה וטיפול למחלה".
עמותת "פרס לחיים" הוקמה בשנת 2007, על ידי אביחי קרמר ומנוהלת על ידי שי ראשוני, שניהם חולי ALS. העמותה, פועלת להאצת המחקר וקידום מציאת תרופה למחלת ה-ALS חשוכת המרפא וניצחון עליה. זאת באמצעות הצעת פרסים עבור הישגים מדעיים מדידים, פיתוח תכניות מדעיות וטכנולוגיה מסייעת לשיפור איכות חיי החולים. העמותה זכתה בפרס ראש הממשלה לחדשנות ויצירתיות בשנת 2011. www.prize4life.org.il.

The ALS Association האמריקאית, היא הארגון הלאומי היחיד ללא כוונת רווח הנלחם במחלת ה-ALS בכל החזיתות.
זאת באמצעות הובלת הדרך במחקר העולמי, מתן סיוע לאנשים עם ALS, תיאום טיפול רב-תחומי באמצעות מרכזי טיפול קליני מוסמכים, וטיפוח שותפויות ממשלתיות, העמותה מייצרת תקווה ומשפרת את איכות חיי החולים תוך חיפוש אגרסיבי אחר טיפולים חדשים וריפוי.
פירוט הקבוצות שעלו לגמר והפיתוחים שהוצגו בתחרות:
חברה: Pison Technology (מנכ"ל ויזם: Dexter Ang), לינק: pisontechnology מוצר: מכשיר שליטה ותקשורת לאנשים משותקים המתבסס על אות EMG הסבר: לאנשים החולים ב- ALS או מחלות עיצבוב שרירים אחרות (neuromuscular conditions) יש יכולות תנועה מוגבלות או לא קיימות כלל, אך גם אצלם קיימים עדיין קצות עצבים המגיעים לשרירי הידיים, הרגליים והראש אשר מסוגלים לייצר אות חשמלי חלש. המערכת החדשה מסוגלת לקלוט את האות החשמלי הזה באמצעות חיישני EMG אלחוטיים קטנים המוצמדים לשרירים ולשדר אותו למערכת המפענחת את האותות ומתרגמת אותם להוראות שליטה על טלפון, מחשב, מערכות ביתיות ועוד. המערכת לא רק מספקת לחולים אשר היו משותקים במשך שנים יכולות שליטה ואינטראקציה עם סביבתם, אלא גם נותנת לחוקרים ורופאים אפשרות ייחודית ללמוד ולעקוב אחר פעילות השרירים באופן רציף ויומיומי במהלך התקמות המחלה. אבטיפוס: אבטיפוס של המערכת כבר נוסה בהצלחה מרובה בחולים אשר היו משותקים במשך שנים ובחולי ALS בשלבים שונים של המחלה. המוצר מתוכנן להיכנס לשימוש במחקרים קליניים ראשונים בארה"ב לקראת קיץ 2017.
חברה: Donders Institute for Brain, Cognition and Behavior, Radboud University Nijmegen מוצר: ממשק מחשב-מכונה לתקשורת המתבסס על ניבוי אותות EEG הסבר: המערכת החדשה תאפשר לחולים משותקים (locked-in) לתקשר
באמצעות הפניית קשב סלקטיבית. המערכת מתבססת על מודל למידת מכונה חדשני המנבא אותות EEG מאפשרת שיפור משמעותי במהירות ובאמינות של תקשורת באמצעות הממשק: עד כפעולה אחת לשנייה בדיוק של 99%. אבטיפוס: ישנו אבטיפוס המדגים את יעילות, אמינות ומהירות השיטה החדשה והמפתחים עובדים על שילוב הממשק במוצרי תקשורת מסייעת קיימים.
חברת BlueSky Designs לינק: blueskydesigns.מוצר: מעמד ממונע מתכוונן אוטומטית למיקום אופטימלי של עזרי תקשורת וציוד חיוני הסבר: המערכת החדשה תאפשר הזזה אוטומטית ועצמאית של מכשירי תקשורת ומכשירים רפואיים חיוניים נוספים למיקום האופטימלי עבור החולה, דבר היחזיר לחולים המשותקים עצמאות ושליטה ויאפשר תקשורת שוטפת ללא הפרעות לאורך כל היום. אבטיפוס: אבטיפוס ראשוני קיים והחברה עומדת לקראת המשך פיתוח ובדיקה של המוצר על ידי חולים.
חברה: תוכנית תקשורת מסייעת לחולי ALS בבי"ח לילדים בבוסטון לינק: augmentative communication program מוצר: "בנק הודעות" – תוכנה לתיוג ואחסון אוטומטי של הודעות מוקלטות עבור חולי ALS הסבר: בנק הודעות מאפשר לחולי ALS לאחסן הודעות אישיות מלאות ברגש, כוונה ומחשבה בקולם שלהם, ולהשתמש בהם בשלבי המחלה בהם הם מאבדים את יכולת הדיבור. התוכנה החדשה תעזור לכל החולים, ללא תלות ברמת המיומנות הטכנית שלהם, ליצור בנק הודעות בקולם שלהם. התוכנה תבצע זיהוי ותימלול אוטומטיים של ההודעות המוקלטות, תסמן ותמיין באופן אוטומטי את הקבצים, תאפשר תיקון טעויות מיידי ופשוט ותאחסן את הקבצים לשימוש עתידי. אבטיפוס: גירסה ראשונית של התוכנה והאפליקציה הוכנו (גירסת ביתא צפויה לשיחרור בדצמבר 2016) ובבדיקות ראשוניות השיגה למעלה מ-80% דיוק בזיהוי ותעתוק אוטומטי של ההודעות המוקלטות.
חברה: Project Vive, לינק: projectvive מוצר: מערכת זולה ואדפטיבית לייצור דיבור (Speech generating Device) המתבססת על חיישני תנועה אלחוטיים. הסבר: המערכת מורכבת משני חלקים: מכשיר לייצור דיבור וחיישן שמאפשר שליטה והפעלה של
מכשיר הדיבור באמצעות תנועה מינימלית. מערכת יצור הדיבור מאפשרת לחולה להרכיב מילים ומשפטים על ידי בחירה מתוך מגוון תפריטים הרלוונטים לסיטואציות יום יומיות שונות ולהשמיע את המשפט הנבחר. אבטיפוס: גרסאות ראשונות של המערכת קיימות והמפתחים מעודדים חולים ואנשים עם צריכם מיוחדים ליצור איתם קשר ולהשתתף בפיתוח מערכות שליטה וחיישנים המותאמים להם.

דילוג לתוכן