עמדת קוואלקום בנושא LTE בתחום תדרים ללא רישיון או: להעמיד דברים על דיוקם באשר לדו-קיום בין LTE-U ו-Wi-Fi

מאת דין ברנר – סגן נשיא בכיר יחסי ממשל, קוואלקום אינקורפורייטד

קוואלקום אינקורפורייטד, יחד עם חברות הבנות שלה קוואלקום טכנולוגיות וקוואלקום את'רוס מקדישה מחשבה למצוקת ספקטרום הפס הרחב הנייד בעולם. יותר ויותר אנשים משתמשים בטלפונים חכמים, טאבלטים והתקנים ניידים אחרים בכל מקום ובכל זמן, 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע. כדי לספק את הצורך הגובר שלהם בחיבור נתונים, ספקי שירות נדרשים להציע טכנולוגיות אלחוטיות שמסוגלות להשתמש באופן היעיל ביותר בכל פיסה של רוחב פס הזמינה בספקטרום. קוואלקום טכנולוגיות מפתחת גרסאות חדשות של LTE Advanced לספקטרום מורשה, וכן מובילה את התעשיה בכל מה שנוגע לשיפור שירותי ה-Wi-Fi. אבל המאמצים אלה אינם מספיקים כדי לפתור את משבר הספקטרום. צריך לנקוט בפעולות נוספות.

בסתיו 2013, קוואלקום החלה לעבוד על טכנולוגיות שיביאו את היתרונות של LTE מדור רביעי לספקטרום ללא רישיון. כל טכנולוגיה שעומדת בסט מינימלי של תקנים טכנייים יכולה להשתלב בספקטרום ללא רישיון, ולאף אחד מהגורמים המשתמשים בספקטרום הזה אין עדיפות על פני האחרים. LTE ללא רישיון (LTE Unlicensed או LTE-U) יציע לצרכנים ניידים חווית משתמש טובה בהרבה מזו שמציע חיבור Wi-Fi – קצב נתונים טוב יותר, כיסוי טוב יותר וקיבולת רשת גבוהה יותר, וזאת מבלי לפגוע בטכנולוגיות הנוכחות כבר בספקטרום זה

ישנם שלושה סוגי LTE ללא רישיון: LTE-U, LAA ו-MuLTEfire. עסקי ה-WIFI של קוואלקום-את'רוס והבנתה המעמיקה ב-WIFI הביאו לכך שקוואלקום פועלת בשיתוף פעולה צמוד עם עמיתיה, על מנת להבטיח שלא תהיה לטכנולוגיה הזו כל השפעה שלילית על Wi-Fi. קוואלקום השקיעה משאבים רבים בפיתוח על-מנת להבטיח את הדו-קיום המעולה של LTE-U ו-WIFI כשהן חולקות את אותו הספקטרום ללא רישיון באופן הוגן. כמקובל בכל פעם שמשיקים טכנולוגיה חדשה, עבדנו עם חברות ושותפים מכל העולם, הצגנו מצגות טכניות, החלפנו מידע טכני, ענינו על שאלות, ושיתפנו פעולה. רשות התקשורת הפדרלית בארה״ב (FCC) פירסמה בחודש מאי הודעה פומבית, בה הוצגה סדרה של שאלות על אודות LTE ללא רישיון; קוואלקום וגופים אחרים השיבו על השאלות.

ההערות והתשובות שהגשנו ל-FCC מבוססות על בדיקות דו-קיום מקיפות שביצעה קוואלקום ועל תוצאות הבדיקות שפירסם פורום ה-LTE-U: קבוצה של חברות שמפתחות את תקן LTE-U. לאחרונה הדגמנו את טכנולוגיית LTE-U אלה מוכיחות שכאשר מוסיפים אל צומת Wi-Fi קיימת צומת LTE-U שכנה, ההשפעה שלה על החיבור אינה שונה מהוספת צומת Wi-Fi זהה. למעשה, במקרים רבים, החלפת צומת Wi-Fi בצומת LTE-U דווקא משפרת את החיבור עבור משתמשי Wi-Fi המחוברים בסמוך.

בדיקות נוספות מאשרות, כי ל-LTE-U יש השפעה זניחה על העברת אותות Wi-Fi או יישומים רגישים, כמו VoIP. תוצאות הבדיקות הנוספות מצביעות על כך, שכאשר שתי נקודות גישה מבוססות Wi-Fi שכנות חולקות ערוץ יחיד, תפוקת החיבור צונחת ומספקת פחות ממחצית התפוקה המתקבלת מחיבור Wi-Fi בודד. יתרה מכך, נקודות הגישה מבוססות ה-Wi-Fi המסחריות הנוכחיות מפגינות יכולות נמוכות של חלוקת רוחב פס. עם זאת, לעיתים קרובות, כאשר הן חולקות ערוץ עם LTE-U, תפוקת ה-Wi-Fi המתקבלת גבוהה יותר. לכן, לטיעונים שמציגים הגורמים המתנגדים ל-LTE ללא רישיון אין בסיס טכני.

LTE-U אינו משתמש בכל רוחב הפס הזמין בתדר 5 גיגהרץ; למעלה מ-200 מגהרץ שמורים באופן בלעדי ל-Wi-Fi. וכטכנולוגיית Downlink, מכשירי קצה מבוססי LTE-U לא ייצרו שום הפרעה ל-Wi-Fi או טכנולוגיות אחרות הפועלות בתדר 5 גיגהרץ. LTE-U סורק חלקים מתדר 5 גיגהרץ בחיפוש אחרי ערוץ פנוי ובמקרה ואין אחד בנמצא, הוא מוצא את הערוץ הכי פחות עמוס. בשלב זה הוא חולק את הערוץ לסירוגין עם משתמשי Wi-Fi, תוך שהוא מוודא שנעשה שימוש יחסי ומידתי ברוחב הפס ומפנה את הערוץ כאשר אין בו עוד צורך.

LTE ללא רישיון הוא אחד החידושים שהתעשיה הסלולרית מפתחת כיום, על מנת לשפר את חווית המשתמש של הצרכנים באמצעות מיצוי כל טיפה של רוחב פס הזמין בספקטרום בצורה היעילה ביותר שאפשר.

דילוג לתוכן