עבודה מהבית? אליה וקוץ בה

רומן לוי

אחד השינויים המהותיים בעידן התעסוקה של ימינו הוא המיקום הגיאוגרפי ממנו האדם עושה את עבודתו. השינויים הטכנולוגיים יצרו כר פורה עבור קרייריסטים רבים לעסוק בענייני עבודה ישירות מהבית. לצד היתרונות שבדבר, והנוחות הבלתי נלאית, יש טענות רבות כנגד השיטה. אין ספק כי עבור מי שעובד כיום בחברה, במפעל או בחנות כלשהי, זה עלול להישמע כמו חלום: לקום בבוקר, להישאר בפיג'מה, לשבת מול המחשב ולעבוד בסביבה החמה והמוכרת. אך החלום הזה אינו משתלם לכם. לא רק בפן הפיננסי אלא ברבדים עמוקים יותר. ישנם לא מעט מצבים שבהם העבודה מהבית אינה עדיפה כלל, ודווקא החלל הפתוח יהיה עדיף. הנה כמה דוגמאות.

הפיתויים, הו הפיתויים

אחד האתגרים הגדולים ביותר שמציבה העבודה מהבית בפני 'העובד הביתי' היא כמות הפיתויים שממתינה לו בסביבה האהובה עליו כל כך: טלוויזיה, מקרר עמוס כל טוב, בית קפה או פאב שנמצא בסמוך ועוד. אנשים רבים לא מצליחים לעמוד בפיתויים הללו, ובסוף היום מגלים שבצם לא עבדו בכלל. בחלל עבודה פתוח, זה הנמצא מחוץ לבית, לעומת זאת, האווירה עסקית, ומכוונת עבודה – הפיתויים מעטים יחסית, והתחושה הכללית היא שאין זמן לבזבז.

המחסור באנשים, היעדר המפגשים

אדם שעובד כל הזמן מהבית נפגש פחות עם אנשים ומקיים פחות ופחות אינטראקציות חברתיות. עבור רובינו זהו מצב בעייתי, אפילו בלתי נסבל לעתים: הרי מי לא רוצה להכיר אנשים חדשים, לגלות חברים מעניינים ולרקום קשרים מכל מיני סוגים? ברור לכל כי העבודה מהבית היא מעין 'בידוד' עסקי. לעומת זאת בחללי העבודה המשותפים לדוגמא, האפשרויות להיכרויות ולקשרים חדשים כמעט בלתי נגמרות. בחללים הללו מתקיימות הרצאות ונערכים אירועים עסקיים, שמגדילים את יכולתכם להכיר עוד ועוד אנשים.

ההסתכלות של הסביבה- פרמטרים חברתיים

אין מה לעשות: עבודה מהבית נתפסת גם היום כמשהו חריג יחסית בנוף, סוג עבודה שלא רבים מכירים ויודעים כיצד היא מתנהלת באמת. לכן רבים נוטים לחשוב שאדם אשר עובד מהבית משקיע פחות, מתאמץ פחות, פרודוקטיבי פחות ורציני פחות. זה עלול לפגוע בתדמית של אותו עובד, גם אם ללא שום סיבה אמִתית. עבודה 'מסורתית' נתפסת יציבה יותר. יתרה מכך- פרילנסרים, עצמאיים ואפילו חברות הייטק מצאו את הנוסחה היעילה ביותר. לדידם, עבודה בחללי העבודה המשותפים הפזורים בכל הארץ ובעולם, נתפסת טוב יותר בעיני רוב האנשים.

אמצעי עבודה

אדם אשר עובד מהבית תלוי בעיקר ביכולות שלו: כמובן אם הוא זקוק למסך מחשב גדול, אם הוא רוצה להרחיב את עמדת העבודה שלו, אם הוא רוצה לפנק את עצמו באמצעי כזה או אחר – את כל אלו הוא יוכל להשיג רק אם יש ברשותו אמצעים כלכליים מספיקים. במרחב משותפים, מוצבים כל אותם אמצעים ואף יש גמישות רבה יותר לעשות שינויים לרווחת העובד. מה שהופך את השהות שלו לנוחה ויעילה יותר.
הכותב הוא מנכ"ל Urban Place

דילוג לתוכן